10.000 timers ubønhørlig test afslører: Derfor sætter fladskærme ud

Omfattende test af fladskærme viser, hvad der er mest afgørende for holdbarheden – og hvad det betyder, når dele af et fjernsyn bliver over 120 grader varmt.

Artikel top billede

OLED-fjernsyn byder på de flotteste - men også de sarteste - farver. (Foto: Panasonic PR)

Fladskærme er allevegne – i mobiltelefoner, laptops, tablets, biler og fjernsyn.

Teknologierne om bord i dem er dog fordelt på nogle enkelte overordnede typer. Enten er skærmen af OLED-typen, hvor det er de enkelte pixels, der lyser op (Direct lit), eller også er der tale om LCD-skærme, hvor baggrundsbelysningen enten stammer fra siderne (edge-lit) eller paneler under skærmens samlede flade (FALD- Full Array Local Dimming).

Disse varierer i pris og fysiske egenskaber – og særligt holdbarhed, hvilket tv-entusiastmediet Rtings erfarer i en omfattende undersøgelse af over 100 fjernsyn, som siden oktober 2022 er blevet tortur-testet med over 10.000 tændte timer ved fuld lysstyrke.

Næsten to år inde i testen, kan der læres meget om, hvad det er der får fladskærme til at fejle eller sætte ud.

OLED-skærme er sarte

Når det gælder de dyre OLED-skærme er erfaringen, at konstant streaming af fjernsyn (her er det nyhedskanalen CNN’s feed, der køres i døgndrift) vil skade skærmen.

18 ud af de 100 testede fjernsyn er af OLED typen og alle udviser en vis grad af ’burn-in’, hvor lysende skygger er som printet ind i de lysende pixels, som skærmen består af.

Enkelte ældre modeller, såsom Sony A80J, LG CX OLED og Vizio OLED 2020 er ifølge mediet tæt på at være ubrugelige efter halvanden års konstant streaming. Sidstnævnte begynder endda at få CNN’s notoriske ’Breaking’ bjælke printet ind i sit lærred.

Tynde kanter volder problemer

Mens skærme af OLED-typen er kendt for at døje med særligt burn-in problemer, viser en anden teknologi at give problemer, når de stress-testes.

Ud af testen øvrige 82 fjernsyn er en ud af fire begyndt at give et ujævnt billede, hvor dele af fjernsynet er lysere end andre.

Problemet er særlig udtalt i de såkaldte ’edge-lit’ fjernsyn, hvor det er mere reglen end undtagelsen, at de bliver ujævne i baggrundsbelysningen – et tegn på at de LED’er der gemmer sig omkring skærmen er ved at sætte ud.

Den tendens kunne ses i syv ud af testens 11 kant-belyste fjernsyn, altså 64 procent, hvor det ene af fjernsynene (et Sony X800H) decideret er gået helt i sort.

Blandt de øvrige FALD-baserede skærme er det kun 14 ud af 70 fjernsyn, eller et ud af fem, der udviser forringet baggrundsbelysning.

Hotspots i kanterne

Problemerne med kant-belysning begyndte allerede at melde sig nogle modeller efter 2.200 timer og mediet noterer en sammenhæng mellem hvor tæt pakkede lysdioderne er omkring kanterne.

Jo smallere kanterne – og dermed fjernsynet er – giver det mindre plads til dioderne, hvilket udløser en voldsom varmeudvikling, som i værste registrerede tilfælde giver brandvarme komponenter.

Kanterne på LG’s QNED80 årgang 2022 bliver her allervarmest og opnår temperaturer på hele 123 grader, når lysstyrken skrues op til det maksimale.

Sådan får du skærmen til at holde længere

Rtings omfattende undersøgelse giver en række fingerpeg om, hvad der skal holdes øje med, hvis man ønsker sig et fjernsyn, som kan holde længe.

OLED-teknologien viser sig fortsat at være så sart, at det flotte billede der tilbydes, skal modereres og at teknologien altså vil døje med at undgå ’burn-in’-fænomenet hvis det er tændt ofte, længe og ved høj lysstyrke.

Hvad angår de slanke kant-belyste fjernsyn opfordrer mediet også til moderering, ved generelt at undgå at skrue op til den maksimale lysstyrke, hvis de skal holde mere end fem til syv år.

Ønskes et mere lysstærkt billede i et slankt format anbefales det at kigge i retning af de mest lysstærke modeller og skrue lysstyrken tilsvarende ned.

Den mest sejlivede teknologi viste sig dog at være FALD eller ’Full Array’ baggrundsbelysning, hvor de slanke profiler vrages til fordel for LED’er, der er spredt bagom lærredet og derved får mest med plads til at aflede varme.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Internal Account Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste IT-Specialist til Center for CNE-Operationer?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension