TikTok opgiver funktion for at afslutte fejde med EU

TikTok vil gøre en ende på uoverensstemmelsen med EU.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Det sociale medie og videoplatform TikTok forpligter sig til en række ændringer for at lukke en sag fra EU, der omhandler overholdelse af EU’s lovpakke Digital Services Act (DSA).

TikTok har indvilliget i at fjerne TikTok Lite Rewards i EU, så selskabet ikke har belønningsprogrammer i EU.

Det skriver EU-Kommissionen i en pressemeddelelse.

TikTok har givet følgende tilsagn:

  • Et tilsagn om at trække TikTok Lite Rewards tilbage fra EU permanent
  • Et tilsagn om ikke at iværksætte noget andet program, der ville omgå tilbagetrækningen.
Tilsagnene bliver juridisk bindende, hvilket betyder, at enhver overtrædelse af tilsagnene straks vil udgøre en overtrædelse af retsakten om digitale tjenester og derfor kan føre til bøder, fremgår det af meddelelsen.

”Sikkerheden og trivslen for brugere af sociale medier skal prioriteres højt. Designfunktioner på platforme med afhængighedsskabende virkninger bringer brugernes trivsel i fare. Derfor har vi gjort TikToks tilsagn i henhold til retsakten om digitale tjenester juridisk bindende. Vi vil nøje overvåge TikTok's overholdelse.”

”Dagens beslutning sender også et klart budskab til hele sektoren for sociale medier,” udtaler Margrethe Vestager, ledende næstformand med ansvar for et Europa klar til den digitale tidsalder, i meddelelsen.

Kommissionen afslutter hermed fra 5. august den formelle procedure, der blev indledt mod TikTok den 22. april.

Det er den første sag kommissionen har afsluttet vedrørende DSA. Det tog 105 dage efter proceduren startede.

EU vil dog fortsat nøje overvåge TikTok og selskabets ageren fremover, fremgår det.

Belønningerne i TikTok Lite kunne inkludere Amazon-kuponer, PayPal-gavekort og andet. Belønninger kommer efter, at en bruger har udført opgaver som at se videoer, like indhold, følge andre profiler, invitere venner til at deltage i TikTok og så videre.

TikTok Lite er en version af TikTok, som er designet til at bruge mindre datakapacitet.

TikTok Lite blev lanceret i Spanien og Frankrig tidligere på året.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College