Apple ændrer App Store-politik efter anklager: Mere frihed til udviklere men også flere gebyrer

Apple ændrer nu sin politik i EU for at give app-udviklere mere frihed. Men med friheden følger flere gebyrer.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Udviklerne bag de millioner af apps i App Store har dårlige forretningsvilkår.

Det har EU-Kommissionen anklaget Apple for ad flere omgange – senest i juni måned, hvor Kommissionen anklagede iPhone-producenten for kun at tillade app-udviklere styring gennem såkaldte "link-outs."

Da Apple ikke før tillod promovering og kommunikation direkte gennem apps i App Store, var udviklerne begrænset til ”link-outs,” hvor brugerne af en app omdirigeres til udviklernes webside, hvor de så kunne tilkøbe et produkt.

Den snørklede vej til mersalg overtræder EU's teknologiregler, siger EU-Kommissionen.

Men nu ændrer Apple sin App Store-politik i EU for at give udviklere bedre mulighed for at kommunikere med deres kunder. Det skriver Reuters.

Apple meddeler, at udviklere nu vil kunne kommunikere og promovere tilbud overalt – ikke kun på udviklernes egen hjemmeside.

Frihed med en pris

Selvom mere frihed til udviklere umiddelbart lyder som en god nyhed, så kommer friheden med en pris.

Apple vil nemlig indføre to nye gebyrer: Et indledende erhvervelsesgebyr på fem procent for nye brugere og et gebyr på 10 procent for butikstjenester for ethvert salg foretaget af app-brugere på en hvilken som helst platform inden for 12 måneder efter app-installationen.

I øjeblikket opkræver Apple tre typer gebyrer: et grundlæggende teknologigebyr for mindre end en procent af alle apps, en reduceret provision for alle digitale varer og tjenester, der sælges gennem App Store, og et valgfrit gebyr for betalings- og handelstjenester.

De to nye gebyrer vil erstatte den reducerede provision for alle digitale varer og tjenester, der sælges via App Store.

Særligt musiktjenester som Spotify har været i konflikt med Apple omkring deres gebyrer i App Store.

Spotify siger til Reuters, at de nu er i gang med at vurdere Apples nye forslag:

"Ved første øjekast kan man se, at Apple ved at kræve et gebyr på hele 25 procent for grundlæggende kommunikation med brugerne endnu en gang åbenlyst tilsidesætter de grundlæggende krav i loven om digitale markeder," siger en talsmand for Spotify.

Anklagen mod Apple er den første fra EU-Kommissionen i henhold til dens skelsættende Digital Markets Act (DMA), som søger at tøjle tech-giganternes magt.

Overtrædelser af DMA kan resultere i en bøde på helt op til 10 procent af en virksomheds globale årlige omsætning.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job