Apple ændrer App Store-politik efter anklager: Mere frihed til udviklere men også flere gebyrer

Apple ændrer nu sin politik i EU for at give app-udviklere mere frihed. Men med friheden følger flere gebyrer.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Udviklerne bag de millioner af apps i App Store har dårlige forretningsvilkår.

Det har EU-Kommissionen anklaget Apple for ad flere omgange – senest i juni måned, hvor Kommissionen anklagede iPhone-producenten for kun at tillade app-udviklere styring gennem såkaldte "link-outs."

Da Apple ikke før tillod promovering og kommunikation direkte gennem apps i App Store, var udviklerne begrænset til ”link-outs,” hvor brugerne af en app omdirigeres til udviklernes webside, hvor de så kunne tilkøbe et produkt.

Den snørklede vej til mersalg overtræder EU's teknologiregler, siger EU-Kommissionen.

Men nu ændrer Apple sin App Store-politik i EU for at give udviklere bedre mulighed for at kommunikere med deres kunder. Det skriver Reuters.

Apple meddeler, at udviklere nu vil kunne kommunikere og promovere tilbud overalt – ikke kun på udviklernes egen hjemmeside.

Frihed med en pris

Selvom mere frihed til udviklere umiddelbart lyder som en god nyhed, så kommer friheden med en pris.

Apple vil nemlig indføre to nye gebyrer: Et indledende erhvervelsesgebyr på fem procent for nye brugere og et gebyr på 10 procent for butikstjenester for ethvert salg foretaget af app-brugere på en hvilken som helst platform inden for 12 måneder efter app-installationen.

I øjeblikket opkræver Apple tre typer gebyrer: et grundlæggende teknologigebyr for mindre end en procent af alle apps, en reduceret provision for alle digitale varer og tjenester, der sælges gennem App Store, og et valgfrit gebyr for betalings- og handelstjenester.

De to nye gebyrer vil erstatte den reducerede provision for alle digitale varer og tjenester, der sælges via App Store.

Særligt musiktjenester som Spotify har været i konflikt med Apple omkring deres gebyrer i App Store.

Spotify siger til Reuters, at de nu er i gang med at vurdere Apples nye forslag:

"Ved første øjekast kan man se, at Apple ved at kræve et gebyr på hele 25 procent for grundlæggende kommunikation med brugerne endnu en gang åbenlyst tilsidesætter de grundlæggende krav i loven om digitale markeder," siger en talsmand for Spotify.

Anklagen mod Apple er den første fra EU-Kommissionen i henhold til dens skelsættende Digital Markets Act (DMA), som søger at tøjle tech-giganternes magt.

Overtrædelser af DMA kan resultere i en bøde på helt op til 10 procent af en virksomheds globale årlige omsætning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse