Apple ændrer App Store-politik efter anklager: Mere frihed til udviklere men også flere gebyrer

Apple ændrer nu sin politik i EU for at give app-udviklere mere frihed. Men med friheden følger flere gebyrer.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Udviklerne bag de millioner af apps i App Store har dårlige forretningsvilkår.

Det har EU-Kommissionen anklaget Apple for ad flere omgange – senest i juni måned, hvor Kommissionen anklagede iPhone-producenten for kun at tillade app-udviklere styring gennem såkaldte "link-outs."

Da Apple ikke før tillod promovering og kommunikation direkte gennem apps i App Store, var udviklerne begrænset til ”link-outs,” hvor brugerne af en app omdirigeres til udviklernes webside, hvor de så kunne tilkøbe et produkt.

Den snørklede vej til mersalg overtræder EU's teknologiregler, siger EU-Kommissionen.

Men nu ændrer Apple sin App Store-politik i EU for at give udviklere bedre mulighed for at kommunikere med deres kunder. Det skriver Reuters.

Apple meddeler, at udviklere nu vil kunne kommunikere og promovere tilbud overalt – ikke kun på udviklernes egen hjemmeside.

Frihed med en pris

Selvom mere frihed til udviklere umiddelbart lyder som en god nyhed, så kommer friheden med en pris.

Apple vil nemlig indføre to nye gebyrer: Et indledende erhvervelsesgebyr på fem procent for nye brugere og et gebyr på 10 procent for butikstjenester for ethvert salg foretaget af app-brugere på en hvilken som helst platform inden for 12 måneder efter app-installationen.

I øjeblikket opkræver Apple tre typer gebyrer: et grundlæggende teknologigebyr for mindre end en procent af alle apps, en reduceret provision for alle digitale varer og tjenester, der sælges gennem App Store, og et valgfrit gebyr for betalings- og handelstjenester.

De to nye gebyrer vil erstatte den reducerede provision for alle digitale varer og tjenester, der sælges via App Store.

Særligt musiktjenester som Spotify har været i konflikt med Apple omkring deres gebyrer i App Store.

Spotify siger til Reuters, at de nu er i gang med at vurdere Apples nye forslag:

"Ved første øjekast kan man se, at Apple ved at kræve et gebyr på hele 25 procent for grundlæggende kommunikation med brugerne endnu en gang åbenlyst tilsidesætter de grundlæggende krav i loven om digitale markeder," siger en talsmand for Spotify.

Anklagen mod Apple er den første fra EU-Kommissionen i henhold til dens skelsættende Digital Markets Act (DMA), som søger at tøjle tech-giganternes magt.

Overtrædelser af DMA kan resultere i en bøde på helt op til 10 procent af en virksomheds globale årlige omsætning.

Læses lige nu

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S