Microsoft, Apple og Nvidia har gjort Norge 1.000 milliarder kronere rigere i 2024

Norges oliefond er nu mere end 11.200 milliarder kroner værd – det svarer til, at hver nordmand har 1,9 millioner kroner i fonden.

Artikel top billede

Norge har 287,5 milliarder kroner investeret i Microsoft. (Foto: Unsplash / Praswin Prakashan)

24. december 1969 fandt man for første gang olie i den norske undergrund.

Siden har olien gjort Norge til et af de mest velhavende lande i verden, og i 1990 oprettede man en statslig oliefond, hvor landet investerer mange af de oprindelige oliemilliarder i blandt andet aktier.

Og så er det slet ikke dårligt, når ens største investeringer er i it- og tech-industrien.

Størstedelen af oliefondens mange milliarder er nemlig placeret i henholdsvis Microsoft, 287,5 milliarder kroner, Apple, 248 milliarder kroner og Nvidia, 239 milliarder kroner.

Investeringerne er den primære årsag til, at Norges Oliefond har opnået et samlet afkast på 12,5 procent i første halvår 2024 - hvilket i danske kroner og øre svarer til et afkast på over 1000 milliarder kroner.

”Resultatet var primært drevet af teknologiaktierne på grund af øget efterspørgsel efter nye løsninger inden for kunstig intelligens,” siger Nicolai Tangen, CEO i Norges Bank Investment Management, der forvalter de mange milliarder.

Selvom tech-aktierne har været på tilbagegang de seneste uger, er fondens tre største positioner stadig steget meget i 2024.

Microsoft-aktien er steget 11,6 procent, Apple-aktien er vokset 19,1 procent, mens Nvidia er den klare højdespringer med en stigning på hele 141,1 procent i 2024.

Tæt på to millioner til hver nordmand

I dag er Norges oliefond over 11.200 milliarder kroner værd, hvilket svarer til, at hver nordmand har cirka 1,9 millioner kroner sparet op i fonden.

Det er dog ikke bare penge, som den enkelte nordmand kan hive ud og bruge, som de vil.

Fondens mange milliarder skal nemlig bruges på at sikre Norges fremtidige generationer, når undergrunden engang løber tør for olie. Og så er fonden et ekstra sikkerhedsnet under Norges økonomi, der kan forsikre Danmarks naboland mod selv de værste økonomiske kriser.

Regeringen i Norge kan også bruge fonden til at dække eventuelle huller i statsbudgettet.

Fonden er en af verdens største og ejer i gennemsnit 1,5 procent af alle børsnoterede aktier i verden. Den investerer også i obligationer, herunder i den danske stat.

Derudover ejer fonden blandt andet bygninger på Times Square i New York og på Oxford Street i London, ligesom den også ejer en stor portion aktier i danske DSV, Mærsk og Novo Nordisk.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S