Microsoft, Apple og Nvidia har gjort Norge 1.000 milliarder kronere rigere i 2024

Norges oliefond er nu mere end 11.200 milliarder kroner værd – det svarer til, at hver nordmand har 1,9 millioner kroner i fonden.

Artikel top billede

Norge har 287,5 milliarder kroner investeret i Microsoft. (Foto: Unsplash / Praswin Prakashan)

24. december 1969 fandt man for første gang olie i den norske undergrund.

Siden har olien gjort Norge til et af de mest velhavende lande i verden, og i 1990 oprettede man en statslig oliefond, hvor landet investerer mange af de oprindelige oliemilliarder i blandt andet aktier.

Og så er det slet ikke dårligt, når ens største investeringer er i it- og tech-industrien.

Størstedelen af oliefondens mange milliarder er nemlig placeret i henholdsvis Microsoft, 287,5 milliarder kroner, Apple, 248 milliarder kroner og Nvidia, 239 milliarder kroner.

Investeringerne er den primære årsag til, at Norges Oliefond har opnået et samlet afkast på 12,5 procent i første halvår 2024 - hvilket i danske kroner og øre svarer til et afkast på over 1000 milliarder kroner.

”Resultatet var primært drevet af teknologiaktierne på grund af øget efterspørgsel efter nye løsninger inden for kunstig intelligens,” siger Nicolai Tangen, CEO i Norges Bank Investment Management, der forvalter de mange milliarder.

Selvom tech-aktierne har været på tilbagegang de seneste uger, er fondens tre største positioner stadig steget meget i 2024.

Microsoft-aktien er steget 11,6 procent, Apple-aktien er vokset 19,1 procent, mens Nvidia er den klare højdespringer med en stigning på hele 141,1 procent i 2024.

Tæt på to millioner til hver nordmand

I dag er Norges oliefond over 11.200 milliarder kroner værd, hvilket svarer til, at hver nordmand har cirka 1,9 millioner kroner sparet op i fonden.

Det er dog ikke bare penge, som den enkelte nordmand kan hive ud og bruge, som de vil.

Fondens mange milliarder skal nemlig bruges på at sikre Norges fremtidige generationer, når undergrunden engang løber tør for olie. Og så er fonden et ekstra sikkerhedsnet under Norges økonomi, der kan forsikre Danmarks naboland mod selv de værste økonomiske kriser.

Regeringen i Norge kan også bruge fonden til at dække eventuelle huller i statsbudgettet.

Fonden er en af verdens største og ejer i gennemsnit 1,5 procent af alle børsnoterede aktier i verden. Den investerer også i obligationer, herunder i den danske stat.

Derudover ejer fonden blandt andet bygninger på Times Square i New York og på Oxford Street i London, ligesom den også ejer en stor portion aktier i danske DSV, Mærsk og Novo Nordisk.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S