Byggeri af nyt Google-datacenter stoppes på grund af mangel på energi

Datacentret tæt ved Dublin bliver ikke til noget lige foreløbigt. Blandt andet mangel på vedvarende energi og manglende tilknytning til varmenettet er blandt begrundelserne til afslaget.

Artikel top billede

Flere techgiganter er i gang med at udvide datacenterkapaciteten, hvilket tager på strøminfrastrukturen i forskellige lande, og det mærker Google nu.

Google har netop fået afvist en byggetilladelse af regionsrådet i South Dublin i Irland til at bygge et datacenter i Grange Castle Business Park.

Rådet skriver, at afslaget skyldes "den eksisterende utilstrækkelige kapacitet i elnettet og manglen på betydelig vedvarende energi på stedet til at drive datacentret."

Det skriver RTE.

Datacenteret skulle have været 72.000 kvadratmeter stort med otte datahaller.

Google har skrevet i ansøgningen, at hvis datacentret ikke blev godkendt, vil det betyde, at Google vil få svært ved at møde efterspørgslen på selskabets ICT-tjenester i Irland.

Ifølge planlægningsdokumenterne ville datacentret bidrage med 224.250 tons CO2 om året.

En del af afslaget skete også grundet manglende klarhed om Googles indkøb af vedvarende energi med Power Purchase Agreements (PPA'er) samt manglende tilknytning til varmenettet, så restvarme kunne udnyttes.

Projektet var også imod rådets målsætning i South Dublin County Development Plan i forhold til fastholdelse og beskyttelse af eksisterende grøn infrastruktur i området, hvilket inkluderer levende hegn.

Projektet var tænkt som den tredje fase af Googles datacentersite i Dublin og ville skabe 800 byggejobs og 50 driftsjob efter færdiggørelsen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job