Byggeri af nyt Google-datacenter stoppes på grund af mangel på energi

Datacentret tæt ved Dublin bliver ikke til noget lige foreløbigt. Blandt andet mangel på vedvarende energi og manglende tilknytning til varmenettet er blandt begrundelserne til afslaget.

Artikel top billede

Flere techgiganter er i gang med at udvide datacenterkapaciteten, hvilket tager på strøminfrastrukturen i forskellige lande, og det mærker Google nu.

Google har netop fået afvist en byggetilladelse af regionsrådet i South Dublin i Irland til at bygge et datacenter i Grange Castle Business Park.

Rådet skriver, at afslaget skyldes "den eksisterende utilstrækkelige kapacitet i elnettet og manglen på betydelig vedvarende energi på stedet til at drive datacentret."

Det skriver RTE.

Datacenteret skulle have været 72.000 kvadratmeter stort med otte datahaller.

Google har skrevet i ansøgningen, at hvis datacentret ikke blev godkendt, vil det betyde, at Google vil få svært ved at møde efterspørgslen på selskabets ICT-tjenester i Irland.

Ifølge planlægningsdokumenterne ville datacentret bidrage med 224.250 tons CO2 om året.

En del af afslaget skete også grundet manglende klarhed om Googles indkøb af vedvarende energi med Power Purchase Agreements (PPA'er) samt manglende tilknytning til varmenettet, så restvarme kunne udnyttes.

Projektet var også imod rådets målsætning i South Dublin County Development Plan i forhold til fastholdelse og beskyttelse af eksisterende grøn infrastruktur i området, hvilket inkluderer levende hegn.

Projektet var tænkt som den tredje fase af Googles datacentersite i Dublin og ville skabe 800 byggejobs og 50 driftsjob efter færdiggørelsen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen