Byggeri af nyt Google-datacenter stoppes på grund af mangel på energi

Datacentret tæt ved Dublin bliver ikke til noget lige foreløbigt. Blandt andet mangel på vedvarende energi og manglende tilknytning til varmenettet er blandt begrundelserne til afslaget.

Artikel top billede

Flere techgiganter er i gang med at udvide datacenterkapaciteten, hvilket tager på strøminfrastrukturen i forskellige lande, og det mærker Google nu.

Google har netop fået afvist en byggetilladelse af regionsrådet i South Dublin i Irland til at bygge et datacenter i Grange Castle Business Park.

Rådet skriver, at afslaget skyldes "den eksisterende utilstrækkelige kapacitet i elnettet og manglen på betydelig vedvarende energi på stedet til at drive datacentret."

Det skriver RTE.

Datacenteret skulle have været 72.000 kvadratmeter stort med otte datahaller.

Google har skrevet i ansøgningen, at hvis datacentret ikke blev godkendt, vil det betyde, at Google vil få svært ved at møde efterspørgslen på selskabets ICT-tjenester i Irland.

Ifølge planlægningsdokumenterne ville datacentret bidrage med 224.250 tons CO2 om året.

En del af afslaget skete også grundet manglende klarhed om Googles indkøb af vedvarende energi med Power Purchase Agreements (PPA'er) samt manglende tilknytning til varmenettet, så restvarme kunne udnyttes.

Projektet var også imod rådets målsætning i South Dublin County Development Plan i forhold til fastholdelse og beskyttelse af eksisterende grøn infrastruktur i området, hvilket inkluderer levende hegn.

Projektet var tænkt som den tredje fase af Googles datacentersite i Dublin og ville skabe 800 byggejobs og 50 driftsjob efter færdiggørelsen.

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job