Byggeri af nyt Google-datacenter stoppes på grund af mangel på energi

Datacentret tæt ved Dublin bliver ikke til noget lige foreløbigt. Blandt andet mangel på vedvarende energi og manglende tilknytning til varmenettet er blandt begrundelserne til afslaget.

Artikel top billede

Flere techgiganter er i gang med at udvide datacenterkapaciteten, hvilket tager på strøminfrastrukturen i forskellige lande, og det mærker Google nu.

Google har netop fået afvist en byggetilladelse af regionsrådet i South Dublin i Irland til at bygge et datacenter i Grange Castle Business Park.

Rådet skriver, at afslaget skyldes "den eksisterende utilstrækkelige kapacitet i elnettet og manglen på betydelig vedvarende energi på stedet til at drive datacentret."

Det skriver RTE.

Datacenteret skulle have været 72.000 kvadratmeter stort med otte datahaller.

Google har skrevet i ansøgningen, at hvis datacentret ikke blev godkendt, vil det betyde, at Google vil få svært ved at møde efterspørgslen på selskabets ICT-tjenester i Irland.

Ifølge planlægningsdokumenterne ville datacentret bidrage med 224.250 tons CO2 om året.

En del af afslaget skete også grundet manglende klarhed om Googles indkøb af vedvarende energi med Power Purchase Agreements (PPA'er) samt manglende tilknytning til varmenettet, så restvarme kunne udnyttes.

Projektet var også imod rådets målsætning i South Dublin County Development Plan i forhold til fastholdelse og beskyttelse af eksisterende grøn infrastruktur i området, hvilket inkluderer levende hegn.

Projektet var tænkt som den tredje fase af Googles datacentersite i Dublin og ville skabe 800 byggejobs og 50 driftsjob efter færdiggørelsen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S