Datacentres vandforbrug eksploderer - nu advarer miljøgrupper

Udbredelsen af kunstig intelligens resulterer i øget vandforbrug i mange af de datacentre, der er med til at drive de store sprogmodeller, og som i flere tilfælde er placeret i tørkeramte områder.

Artikel top billede

(Foto: Google)

I den nordlige del af den amerikanske stat Virginia finder man verdens største koncentration af datacentre.

Området, der ligger mellem kommunerne Loudoun og Fairfax, er blevet døbt Data Centre Alley og huser over 100 datacentre fra blandt andet Amazon, Google og Microsoft.

Men i løbet af de seneste år har datacentrene beslaglagt en stadig større del af områdets vandressourcer.

Ifølge Financial Times er datacentrenes vandforbrug udviklet sig voldsomt i de seneste år, hvor det siden 2019 er steget med næsten to tredjedele.

Denne udvikling har fået miljøgrupper til at advare om, at kunstig intelligens vil få behovet for endnu mere computerkraft til at eksplodere i de kommende år, hvilket også vil føre til et endnu større vandforbrug.

Flere af datacentrene er placeret i områder af Virginia, der i forvejen er plaget af vandmangel og tørke, og alene i 2023 brugte datacentrene i Data Centre Alley mindst syv milliarder liter vand, viser tal som Financial Times har fået indsigt i.

Til sammenligning lød tallet i 2019 på 4,28 milliarder liter.

En af de største forbrugere

Den amerikanske bank Bank of America har tidligere estimeret, at datacentre samlet set er den 10. største vandforbruger i USA.

I hele USA brugte datacentre 284 milliarder liter vand, hvilket ifølge den engelske avis svarer til den mængde vand, som hele den britiske hovedstad London forbruger på fire måneder.

Loudoun County i Virginia oplyser, at datacentrene i kommunen bruger dobbelt så meget jord som i 2019, og herudover er der en betydelig mængde nye kvadratmeter under opførsel.

Bruges til nedkøling

Datacentrene bruger vand til nedkøling, og i takt med, at de store it-giganter udruller store og krævende sprogmodeller som eksempelvis OpenAI’s GPT-4, stiger efterspørgslen efter computerkraft og dermed vandkøling også drastisk.

Forskere fra University of California har tidligere anslået, at kunstig intelligens bruger cirka en halv liter vand hver gang en bruger gennemfører en session på mellem fem og 50 forespørgsler til ChatGPT.

Microsoft har tidligere oplyst, at selskabets vandforbrug alene fra 2021 til 2022 steg med 34 procent, og forskere fra University of California har bekræftet denne udvikling.

I 2023 oplyste Microsoft, at 42 procent af al det vand, som virksomheder forbruger på verdensplan, kommer fra områder med vandmangel, mens Google har oplyst, at 15 procent af selskabets forbrug af ferskvand sker i områder, hvor der er stor knaphed på vand.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job