Datacentres vandforbrug eksploderer - nu advarer miljøgrupper

Udbredelsen af kunstig intelligens resulterer i øget vandforbrug i mange af de datacentre, der er med til at drive de store sprogmodeller, og som i flere tilfælde er placeret i tørkeramte områder.

Artikel top billede

(Foto: Google)

I den nordlige del af den amerikanske stat Virginia finder man verdens største koncentration af datacentre.

Området, der ligger mellem kommunerne Loudoun og Fairfax, er blevet døbt Data Centre Alley og huser over 100 datacentre fra blandt andet Amazon, Google og Microsoft.

Men i løbet af de seneste år har datacentrene beslaglagt en stadig større del af områdets vandressourcer.

Ifølge Financial Times er datacentrenes vandforbrug udviklet sig voldsomt i de seneste år, hvor det siden 2019 er steget med næsten to tredjedele.

Denne udvikling har fået miljøgrupper til at advare om, at kunstig intelligens vil få behovet for endnu mere computerkraft til at eksplodere i de kommende år, hvilket også vil føre til et endnu større vandforbrug.

Flere af datacentrene er placeret i områder af Virginia, der i forvejen er plaget af vandmangel og tørke, og alene i 2023 brugte datacentrene i Data Centre Alley mindst syv milliarder liter vand, viser tal som Financial Times har fået indsigt i.

Til sammenligning lød tallet i 2019 på 4,28 milliarder liter.

En af de største forbrugere

Den amerikanske bank Bank of America har tidligere estimeret, at datacentre samlet set er den 10. største vandforbruger i USA.

I hele USA brugte datacentre 284 milliarder liter vand, hvilket ifølge den engelske avis svarer til den mængde vand, som hele den britiske hovedstad London forbruger på fire måneder.

Loudoun County i Virginia oplyser, at datacentrene i kommunen bruger dobbelt så meget jord som i 2019, og herudover er der en betydelig mængde nye kvadratmeter under opførsel.

Bruges til nedkøling

Datacentrene bruger vand til nedkøling, og i takt med, at de store it-giganter udruller store og krævende sprogmodeller som eksempelvis OpenAI’s GPT-4, stiger efterspørgslen efter computerkraft og dermed vandkøling også drastisk.

Forskere fra University of California har tidligere anslået, at kunstig intelligens bruger cirka en halv liter vand hver gang en bruger gennemfører en session på mellem fem og 50 forespørgsler til ChatGPT.

Microsoft har tidligere oplyst, at selskabets vandforbrug alene fra 2021 til 2022 steg med 34 procent, og forskere fra University of California har bekræftet denne udvikling.

I 2023 oplyste Microsoft, at 42 procent af al det vand, som virksomheder forbruger på verdensplan, kommer fra områder med vandmangel, mens Google har oplyst, at 15 procent af selskabets forbrug af ferskvand sker i områder, hvor der er stor knaphed på vand.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS