SAP’s CTO Jürgen Müller færdig i selskabet: Undskylder for upassende adfærd

CTO og bestyrelsesmedlem hos SAP, Jürgen Müller, stopper i selskabet ved udgangen af måneden.

Artikel top billede

(Foto: Kay Herschelmann / www.kayherschelmann.de; KAY HERSCHELMANN)

SAP’s bestyrelse er blevet enig med bestyrelsesmedlem og CTO for selskabet, Jürgen Müller, om at han stopper på sine poster i virksomheden.

Det sker efter upassende opførsel, lyder det.

"Jeg ønsker at tage fat på en hændelse ved en tidligere begivenhed i virksomhedsregi, hvor min adfærd var upassende. Jeg beklager, at jeg har været hensynsløs og undskylder oprigtigt til alle berørte," siger Jürgen Müller i en meddelelse udsendt af SAP og fortsætter:

"Jeg erkender, at min adfærd på det tidspunkt ikke afspejlede vores værdier hos SAP. Jeg tager det fulde ansvar og tror på, at det er bedst for virksomheden at træde ned. Jeg ønsker holdet fortsat succes."

Det bliver ikke oplyst konkret, hvad denne hændelse er.

Jürgen Müller blev ansat hos SAP tilbage i 2013. han blev medlem af ledelsen i 2019 som CTO.

I april i år meddelte SAP, at selskabet havde forlænget Müllers kontrakt i denne rolle indtil 2027, men dette kommer så ikke til at ske alligevel.

Müller har spillet en nøglerolle i udviklingen af SAP Business Technology Platform (BTP), som danner det tekniske grundlag for SAP’s best-of-suite-tilbud og betjener mere end 23.000 live-kunder.

Udover SAP BTP har han været ansvarlig for arkitekturbeslutninger og innovationer på tværs af SAP samt Business Transformation Management med SAP Signavio og SAP LeanIX. Global sikkerhed og cloud compliance er også en del af hans ansvarsområder.

SAP’s CEO Christian Klein vil påtage sig Müllers opgaver midlertidigt, indtil en permanent erstatning er fundet.

SAP Global Security & Cloud Compliance-teamet vil slutte sig til Customer Services & Delivery Board-området under Thomas Saueressig.

I 2020 blev Jürgen Müller inkluderet i Fortunes 40 Under 40 og sluttede sig til World Economic Forums Community of Chief Digital Officers.

Find SAP's meddelelse her.

Annonce

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job