SAP’s CTO Jürgen Müller færdig i selskabet: Undskylder for upassende adfærd

CTO og bestyrelsesmedlem hos SAP, Jürgen Müller, stopper i selskabet ved udgangen af måneden.

Artikel top billede

(Foto: Kay Herschelmann / www.kayherschelmann.de; KAY HERSCHELMANN)

SAP’s bestyrelse er blevet enig med bestyrelsesmedlem og CTO for selskabet, Jürgen Müller, om at han stopper på sine poster i virksomheden.

Det sker efter upassende opførsel, lyder det.

"Jeg ønsker at tage fat på en hændelse ved en tidligere begivenhed i virksomhedsregi, hvor min adfærd var upassende. Jeg beklager, at jeg har været hensynsløs og undskylder oprigtigt til alle berørte," siger Jürgen Müller i en meddelelse udsendt af SAP og fortsætter:

"Jeg erkender, at min adfærd på det tidspunkt ikke afspejlede vores værdier hos SAP. Jeg tager det fulde ansvar og tror på, at det er bedst for virksomheden at træde ned. Jeg ønsker holdet fortsat succes."

Det bliver ikke oplyst konkret, hvad denne hændelse er.

Jürgen Müller blev ansat hos SAP tilbage i 2013. han blev medlem af ledelsen i 2019 som CTO.

I april i år meddelte SAP, at selskabet havde forlænget Müllers kontrakt i denne rolle indtil 2027, men dette kommer så ikke til at ske alligevel.

Müller har spillet en nøglerolle i udviklingen af SAP Business Technology Platform (BTP), som danner det tekniske grundlag for SAP’s best-of-suite-tilbud og betjener mere end 23.000 live-kunder.

Udover SAP BTP har han været ansvarlig for arkitekturbeslutninger og innovationer på tværs af SAP samt Business Transformation Management med SAP Signavio og SAP LeanIX. Global sikkerhed og cloud compliance er også en del af hans ansvarsområder.

SAP’s CEO Christian Klein vil påtage sig Müllers opgaver midlertidigt, indtil en permanent erstatning er fundet.

SAP Global Security & Cloud Compliance-teamet vil slutte sig til Customer Services & Delivery Board-området under Thomas Saueressig.

I 2020 blev Jürgen Müller inkluderet i Fortunes 40 Under 40 og sluttede sig til World Economic Forums Community of Chief Digital Officers.

Find SAP's meddelelse her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland