SAP og IBM efterforskes: Blev tildelt kæmpe-ordre uden konkurrence og vippede Oracle af pinden

Myndigheder åbner sag mod IBM og SAP efter, at de to selskaber for mere end 10 år siden pludselig blev tildelt kæmpekontrakter for 188 millioner kroner, mens Oracle blev vippet af pinden. Har der været bestikkelse involveret?

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Bestak IBM og SAP topchefer til at vippe Oracle ud af porten og istedet skrive mangeårig kæmpekontrakt til et trecifret millionbeløb?

Det mener det indiske forbundspoliti CBI, som nu åbner en stor sag om ‘uregelmæssigheder’ med de to selskaber i centrum.

CBI - det står for ‘Central Bureau of Investigation’ - mener, at de to selskaber i slutningen af 2000’erne bestak den daværende topchef i mægtige Air India, Arvind Jadhav.

Det skete, da Air India stod over for at skulle investere i nyt ERP-system til 2,2 milliarder rupi, omkring 187 millioner kroner.

Det indiske politi mener, at Air India valgte ERP-system fra SAP helt uden udbud og sammenligning med priser og muligheder fra andre leverandører.

Heler ikke det indiske luftfarts-ministerium fik noget at vide om købet af SAP-systemet, som afløste Air Indias daværende ERP-system fra Oracle.

Det blev her ikke ‘retfærdiggjort, at der var behov for et nyt system, da et tilsvarende system fra Oracle allerede var i drift,” som det hedder.

Angiveligt var der en del problemer med Oracle-systemet, men der blev intet gjort for enten at udbedre problemerne eller opgradere Oracle-systemet, inden Air India pludselig skiftede til SAP med IBM som underleverandør, lyder det fra det indiske politi.

Lukket med forlig

Det er kun omkring en måned siden, at SAP med et kæmpeforlig til halvanden milliarder kroner lukkede en betændt sag om bestikkelse med de amerikanske myndigheder.

Denne sag omhandlede massiv kontant bestikkelse af embedsmænd og politikere i Sydafrika og Indonesien.

https://www.computerworld.dk/art/285746/har-bestukket-sig-til-ordrer-sap-betaler-halvanden-milliard-kroner-for-at-lukke-betaendt-sag-om-bestikkelse

Den indiske stat solgte Air India til Tata i 2022.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS