SAP og IBM efterforskes: Blev tildelt kæmpe-ordre uden konkurrence og vippede Oracle af pinden

Myndigheder åbner sag mod IBM og SAP efter, at de to selskaber for mere end 10 år siden pludselig blev tildelt kæmpekontrakter for 188 millioner kroner, mens Oracle blev vippet af pinden. Har der været bestikkelse involveret?

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Bestak IBM og SAP topchefer til at vippe Oracle ud af porten og istedet skrive mangeårig kæmpekontrakt til et trecifret millionbeløb?

Det mener det indiske forbundspoliti CBI, som nu åbner en stor sag om ‘uregelmæssigheder’ med de to selskaber i centrum.

CBI - det står for ‘Central Bureau of Investigation’ - mener, at de to selskaber i slutningen af 2000’erne bestak den daværende topchef i mægtige Air India, Arvind Jadhav.

Det skete, da Air India stod over for at skulle investere i nyt ERP-system til 2,2 milliarder rupi, omkring 187 millioner kroner.

Det indiske politi mener, at Air India valgte ERP-system fra SAP helt uden udbud og sammenligning med priser og muligheder fra andre leverandører.

Heler ikke det indiske luftfarts-ministerium fik noget at vide om købet af SAP-systemet, som afløste Air Indias daværende ERP-system fra Oracle.

Det blev her ikke ‘retfærdiggjort, at der var behov for et nyt system, da et tilsvarende system fra Oracle allerede var i drift,” som det hedder.

Angiveligt var der en del problemer med Oracle-systemet, men der blev intet gjort for enten at udbedre problemerne eller opgradere Oracle-systemet, inden Air India pludselig skiftede til SAP med IBM som underleverandør, lyder det fra det indiske politi.

Lukket med forlig

Det er kun omkring en måned siden, at SAP med et kæmpeforlig til halvanden milliarder kroner lukkede en betændt sag om bestikkelse med de amerikanske myndigheder.

Denne sag omhandlede massiv kontant bestikkelse af embedsmænd og politikere i Sydafrika og Indonesien.

https://www.computerworld.dk/art/285746/har-bestukket-sig-til-ordrer-sap-betaler-halvanden-milliard-kroner-for-at-lukke-betaendt-sag-om-bestikkelse

Den indiske stat solgte Air India til Tata i 2022.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S