SAP og IBM efterforskes: Blev tildelt kæmpe-ordre uden konkurrence og vippede Oracle af pinden

Myndigheder åbner sag mod IBM og SAP efter, at de to selskaber for mere end 10 år siden pludselig blev tildelt kæmpekontrakter for 188 millioner kroner, mens Oracle blev vippet af pinden. Har der været bestikkelse involveret?

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Bestak IBM og SAP topchefer til at vippe Oracle ud af porten og istedet skrive mangeårig kæmpekontrakt til et trecifret millionbeløb?

Det mener det indiske forbundspoliti CBI, som nu åbner en stor sag om ‘uregelmæssigheder’ med de to selskaber i centrum.

CBI - det står for ‘Central Bureau of Investigation’ - mener, at de to selskaber i slutningen af 2000’erne bestak den daværende topchef i mægtige Air India, Arvind Jadhav.

Det skete, da Air India stod over for at skulle investere i nyt ERP-system til 2,2 milliarder rupi, omkring 187 millioner kroner.

Det indiske politi mener, at Air India valgte ERP-system fra SAP helt uden udbud og sammenligning med priser og muligheder fra andre leverandører.

Heler ikke det indiske luftfarts-ministerium fik noget at vide om købet af SAP-systemet, som afløste Air Indias daværende ERP-system fra Oracle.

Det blev her ikke ‘retfærdiggjort, at der var behov for et nyt system, da et tilsvarende system fra Oracle allerede var i drift,” som det hedder.

Angiveligt var der en del problemer med Oracle-systemet, men der blev intet gjort for enten at udbedre problemerne eller opgradere Oracle-systemet, inden Air India pludselig skiftede til SAP med IBM som underleverandør, lyder det fra det indiske politi.

Lukket med forlig

Det er kun omkring en måned siden, at SAP med et kæmpeforlig til halvanden milliarder kroner lukkede en betændt sag om bestikkelse med de amerikanske myndigheder.

Denne sag omhandlede massiv kontant bestikkelse af embedsmænd og politikere i Sydafrika og Indonesien.

https://www.computerworld.dk/art/285746/har-bestukket-sig-til-ordrer-sap-betaler-halvanden-milliard-kroner-for-at-lukke-betaendt-sag-om-bestikkelse

Den indiske stat solgte Air India til Tata i 2022.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S