Stævnes af den amerikanske regering: Chipgigant falder kraftigt på børsen

Børsværdien er kun gået én vej siden årsskiftet. Nu dratter kursen, og det amerikanske justistministerium stævner selskabet for at forvride konkurrence.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Nvidias nye chips til at træne AI-modeller ser ud til at have banket alt konkurrence på plads.

Det er medvirkende til at det amerikanske justistministerium har stævnet chipsgiganten og andre selskaber for at undersøge, hvorvidt Nvidia misbruger sin dominerende markedsposition, skriver Bloomberg News.

En stævning er første skridt mod den formel klage. Nu er alle heldige modtagere af stævningen forpligtet til at give information, som ministeriet derefter skal beslutte ud fra.

Nvidia selv mener, at det er produkterne kraftfuldhed, der har givet dem positionen.

Netop ‘vendor-lock’ er omdrejningspunktet for undersøgelsen, da det er mistanken, at kunder defacto ikke kan skifte væk fra Nvidia-chips.

Selskabets aktionærer har i de sidste mange år oplevet den ene optur efter den anden. Så meget, at den selskabet for en tid overhalede Microsoft på andenpladsen over verdens mest værdifulde selskaber på børsen. Apple er selskabet med højest markedsværdi.

Selvom Nvidia i sidste uge kunne vise en omsætning på over 200 milliarder kroner for blot ét kvartal, så har de i gang overladt tronen til Microsoft efter et par kraftige fald - næsten ti procent i nat.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job