Firma bag omstridt AI-ansigtsgenkendelse får bøde på 227 millioner kroner for ulovlig datahøst

"Hvis der findes et billede af dig på internettet, kan du ende i Clearviews database og blive sporet," siger formanden for Hollands Datamyndighed, der udskriver en bøde på en kvart milliard kroner til Clearview AI.

Artikel top billede

Det er blevet kaldt den måske mest kontroversielle teknologi til ansigtsgenkendelse overhovedet.

Det amerikanske selskab Clearview AI er kendt for at høste billeder direkte fra Facebook, X og Googles tjenester. Selskabet har en 30-milliardstor database fyldt med ansigter på borgere i hele verden - uden at disse mennesker ved det, og uden at de har givet samtykke til det.

Det er på trods af, at de fleste sociale medier har retningslinjer, der forbyder den form for scraping af data. Clearview AI’s datahøst er da også i strid med en lang række landes love for privatliv - og det slår datamyndighederne i Holland nu helt fast.

Den hollandske databeskyttelsesmyndighed (Dutch DPA) pålægger nemlig Clearview AI en bøde på 30,5 millioner euro, svarende til 227 millioner kroner.

Bøden begrundes med, at Clearview AI blandt andet har opbygget en ulovlig database med milliarder af fotos af ansigter, herunder af hollændere. Det hollandske datatilsyn advarer om, at det også er forbudt at bruge Clearviews tjenester.

"Hvis der findes et billede af dig på internettet - og gælder det ikke for os alle? - så kan du ende i Clearviews database og blive sporet. Det er ikke et dommedagsscenarie fra en gyserfilm. Det er heller ikke noget, der kun kan ske i Kina," siger den hollandske DPA-formand Aleid Wolfsen i en pressemeddelelse, der fortsætter:

"Ansigtsgenkendelse er en meget indgribende teknologi, som man ikke bare kan slippe løs på hvem som helst i verden. Vi er nødt til at trække en meget klar grænse for ukorrekt brug af den slags teknologi."

Mistænkt brug i Danmark

Clearview hævder, at de udelukkende leverer tjenester til efterretnings- og efterforskningstjenester uden for EU.

"Det er slemt nok. Det bør virkelig ikke gå længere," siger Wolfsen.

Hollandske organisationer, der bruger Clearview, kan også forvente store bøder fra det hollandske datatilsyn, melder DPA yderligere.

Herhjemme blev Rigspolitiet for et par år siden beskyldt for at have anvendt den måske mest kontroversielle teknologi til ansigtsgenkendelse overhovedet, Clearview AI.

Lækkede informationer indikerede dengang, at cyberenheden NC3 mellem 11 og 50 gange havde søgt i Clearview AI. Muligvis var søgningerne blevet foretaget uden foregående godkendelse.

Mistanken var så alvorlig, at sagen landede på daværende justitsminister Nick Hækkerups bord.

Både han og politiet afviste dog blankt, at dansk politi havde anvendt Clearview AI.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job