Firma bag omstridt AI-ansigtsgenkendelse får bøde på 227 millioner kroner for ulovlig datahøst

"Hvis der findes et billede af dig på internettet, kan du ende i Clearviews database og blive sporet," siger formanden for Hollands Datamyndighed, der udskriver en bøde på en kvart milliard kroner til Clearview AI.

Artikel top billede

Det er blevet kaldt den måske mest kontroversielle teknologi til ansigtsgenkendelse overhovedet.

Det amerikanske selskab Clearview AI er kendt for at høste billeder direkte fra Facebook, X og Googles tjenester. Selskabet har en 30-milliardstor database fyldt med ansigter på borgere i hele verden - uden at disse mennesker ved det, og uden at de har givet samtykke til det.

Det er på trods af, at de fleste sociale medier har retningslinjer, der forbyder den form for scraping af data. Clearview AI’s datahøst er da også i strid med en lang række landes love for privatliv - og det slår datamyndighederne i Holland nu helt fast.

Den hollandske databeskyttelsesmyndighed (Dutch DPA) pålægger nemlig Clearview AI en bøde på 30,5 millioner euro, svarende til 227 millioner kroner.

Bøden begrundes med, at Clearview AI blandt andet har opbygget en ulovlig database med milliarder af fotos af ansigter, herunder af hollændere. Det hollandske datatilsyn advarer om, at det også er forbudt at bruge Clearviews tjenester.

"Hvis der findes et billede af dig på internettet - og gælder det ikke for os alle? - så kan du ende i Clearviews database og blive sporet. Det er ikke et dommedagsscenarie fra en gyserfilm. Det er heller ikke noget, der kun kan ske i Kina," siger den hollandske DPA-formand Aleid Wolfsen i en pressemeddelelse, der fortsætter:

"Ansigtsgenkendelse er en meget indgribende teknologi, som man ikke bare kan slippe løs på hvem som helst i verden. Vi er nødt til at trække en meget klar grænse for ukorrekt brug af den slags teknologi."

Mistænkt brug i Danmark

Clearview hævder, at de udelukkende leverer tjenester til efterretnings- og efterforskningstjenester uden for EU.

"Det er slemt nok. Det bør virkelig ikke gå længere," siger Wolfsen.

Hollandske organisationer, der bruger Clearview, kan også forvente store bøder fra det hollandske datatilsyn, melder DPA yderligere.

Herhjemme blev Rigspolitiet for et par år siden beskyldt for at have anvendt den måske mest kontroversielle teknologi til ansigtsgenkendelse overhovedet, Clearview AI.

Lækkede informationer indikerede dengang, at cyberenheden NC3 mellem 11 og 50 gange havde søgt i Clearview AI. Muligvis var søgningerne blevet foretaget uden foregående godkendelse.

Mistanken var så alvorlig, at sagen landede på daværende justitsminister Nick Hækkerups bord.

Både han og politiet afviste dog blankt, at dansk politi havde anvendt Clearview AI.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job