Omstridte Clearview AI indgår usædvanlig aftale for at undgå massesøgsmål om ansigtsgenkendelse

Clearview AI har indgået en aftale for at stoppe et søgsmål.

Artikel top billede

Det amerikanske selskab Clearview AI har været heftigt kritiseret for sin omfattende dataindsamling.

Nu har selskabet, der især beskæftiger sig med ansigtsgenkendelsesteknologi, indgået en usædvanlig aftale for at skaffe et massesøgsmål af vejen. Retssagen handlede om, at Clearview AI skulle have brudt privacy-rettigheder for millioner af amerikanere.

Aftalen indebærer et forlig, hvor selskabet afgiver en ’teoretisk andel’ af virksomhedens fremtidige værdi, skriver Reuters.

Det betyder, at Clearview vil betale penge som et led i forliget baseret på markedsværdien af selskabet, men uden at sagsøgere modtager en reel ejerandel.

Der fremgår ikke en specifik procentandel for, hvor meget selskabet skal betale, og derfor er der heller ikke noget specifikt beløb, men sagsøgeres advokater estimerer, at aftalen ender med et beløb på mindst 50 millioner dollar – svarende til 349 millioner kroner.

Ved retssagen blev Clearview AI beskyldt for at have brudt amerikanske privacy-regler om biometri i forbindelse med sit ansigtsgenkendelsesværktøj. Sagsøgere mente, at Clearview havde samlet milliarder af ansigtsbilleder fra nettet og solgt informationerne uden samtykke.

Det foreslåede forlig indeholder ikke en indrømmelse af skyld. Nu venter en godkendelse fra dommeren i sagen, som er distriktsdommer i Chicago, Sharon Johnson Coleman.

"Clearview AI er glad for at have indgået en aftale i dette gruppesøgsmål," meddeler Jim Thompson, partner hos Lynch Thompson, i en e-mail til mediet.

Tilbage i 2022 indgik Clearview et forlig, hvor selskabet stoppede med at give private virksomheder adgang til sin database med ansigtsbilleder.

Ligeledes i 2022 måtte Clearview betale en bøde på 63 millioner kroner til den britiske datamyndighed ICO, for ulovlig dataindsamling. Selskabet måtte dengang slette en række data.

ICO mente ikke, at Clearview AI havde informeret personerne om, at man havde indsamlet personoplysninger om dem, og det var altså i strid med de britiske regler.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S