Omstridte Clearview AI indgår usædvanlig aftale for at undgå massesøgsmål om ansigtsgenkendelse

Clearview AI har indgået en aftale for at stoppe et søgsmål.

Artikel top billede

Det amerikanske selskab Clearview AI har været heftigt kritiseret for sin omfattende dataindsamling.

Nu har selskabet, der især beskæftiger sig med ansigtsgenkendelsesteknologi, indgået en usædvanlig aftale for at skaffe et massesøgsmål af vejen. Retssagen handlede om, at Clearview AI skulle have brudt privacy-rettigheder for millioner af amerikanere.

Aftalen indebærer et forlig, hvor selskabet afgiver en ’teoretisk andel’ af virksomhedens fremtidige værdi, skriver Reuters.

Det betyder, at Clearview vil betale penge som et led i forliget baseret på markedsværdien af selskabet, men uden at sagsøgere modtager en reel ejerandel.

Der fremgår ikke en specifik procentandel for, hvor meget selskabet skal betale, og derfor er der heller ikke noget specifikt beløb, men sagsøgeres advokater estimerer, at aftalen ender med et beløb på mindst 50 millioner dollar – svarende til 349 millioner kroner.

Ved retssagen blev Clearview AI beskyldt for at have brudt amerikanske privacy-regler om biometri i forbindelse med sit ansigtsgenkendelsesværktøj. Sagsøgere mente, at Clearview havde samlet milliarder af ansigtsbilleder fra nettet og solgt informationerne uden samtykke.

Det foreslåede forlig indeholder ikke en indrømmelse af skyld. Nu venter en godkendelse fra dommeren i sagen, som er distriktsdommer i Chicago, Sharon Johnson Coleman.

"Clearview AI er glad for at have indgået en aftale i dette gruppesøgsmål," meddeler Jim Thompson, partner hos Lynch Thompson, i en e-mail til mediet.

Tilbage i 2022 indgik Clearview et forlig, hvor selskabet stoppede med at give private virksomheder adgang til sin database med ansigtsbilleder.

Ligeledes i 2022 måtte Clearview betale en bøde på 63 millioner kroner til den britiske datamyndighed ICO, for ulovlig dataindsamling. Selskabet måtte dengang slette en række data.

ICO mente ikke, at Clearview AI havde informeret personerne om, at man havde indsamlet personoplysninger om dem, og det var altså i strid med de britiske regler.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job