Omstridte Clearview AI indgår usædvanlig aftale for at undgå massesøgsmål om ansigtsgenkendelse

Clearview AI har indgået en aftale for at stoppe et søgsmål.

Artikel top billede

Det amerikanske selskab Clearview AI har været heftigt kritiseret for sin omfattende dataindsamling.

Nu har selskabet, der især beskæftiger sig med ansigtsgenkendelsesteknologi, indgået en usædvanlig aftale for at skaffe et massesøgsmål af vejen. Retssagen handlede om, at Clearview AI skulle have brudt privacy-rettigheder for millioner af amerikanere.

Aftalen indebærer et forlig, hvor selskabet afgiver en ’teoretisk andel’ af virksomhedens fremtidige værdi, skriver Reuters.

Det betyder, at Clearview vil betale penge som et led i forliget baseret på markedsværdien af selskabet, men uden at sagsøgere modtager en reel ejerandel.

Der fremgår ikke en specifik procentandel for, hvor meget selskabet skal betale, og derfor er der heller ikke noget specifikt beløb, men sagsøgeres advokater estimerer, at aftalen ender med et beløb på mindst 50 millioner dollar – svarende til 349 millioner kroner.

Ved retssagen blev Clearview AI beskyldt for at have brudt amerikanske privacy-regler om biometri i forbindelse med sit ansigtsgenkendelsesværktøj. Sagsøgere mente, at Clearview havde samlet milliarder af ansigtsbilleder fra nettet og solgt informationerne uden samtykke.

Det foreslåede forlig indeholder ikke en indrømmelse af skyld. Nu venter en godkendelse fra dommeren i sagen, som er distriktsdommer i Chicago, Sharon Johnson Coleman.

"Clearview AI er glad for at have indgået en aftale i dette gruppesøgsmål," meddeler Jim Thompson, partner hos Lynch Thompson, i en e-mail til mediet.

Tilbage i 2022 indgik Clearview et forlig, hvor selskabet stoppede med at give private virksomheder adgang til sin database med ansigtsbilleder.

Ligeledes i 2022 måtte Clearview betale en bøde på 63 millioner kroner til den britiske datamyndighed ICO, for ulovlig dataindsamling. Selskabet måtte dengang slette en række data.

ICO mente ikke, at Clearview AI havde informeret personerne om, at man havde indsamlet personoplysninger om dem, og det var altså i strid med de britiske regler.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S