Kæmpe it-koks i Ikea: Kunder har fejlagtigt fået trukket tusindvis af kroner

Artikel top billede

(foto: PR)

En menneskelig fejl i håndteringen af Ikeas it-system er ifølge den svenske møbelgigant årsagen til, at flere tusinde danske kunder har fået trukket store beløb på deres bank-konti.

Det skriver B.T.

Mediet citerer brugere af TrustPilot, hvori Ikea på det seneste har fået mange negative anmeldelser.

"Ikea har uretmæssigt trukket et beløb på over 60.000 kroner fra vores konto i dag. Ved henvendelse til Ikea angiver de, at der er tale om en fejl, og at vi vil modtage beløbet retur indenfor 2-5 dage," skriver en bruger ifølge BT i sin anmeldelse og uddyber:

"I mellemtiden må vi så undskylde overfor vores bank og undlade at betale regninger for blandt andet vores barns daginstitution."

Mediet skriver, at 2.024 kunder er blevet ramt af fejlen. Den skyldes ifølge Ikea en "menneskelig fejl i håndteringen" af virksomhedens it-system.

»En gruppe kunder er blevet trukket et beløb, som de ikke skulle være blevet trukket, på baggrund af en hel eller delvis annullering af deres ordre,« skriver Ikeas kommunikationsdirektør Christian Mouroux til BT.

Ifølge ham arbejder Ikea nu på at få ekspederet de sidste kunders tilbageførsler.

Ikea har seks varehuse i Danmark. I sit seneste regnskab omsatte virksomhedens danske afdeling for 5,2 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S