Tidligere Google-chef sagde i 2009, at han ville "knuse" konkurrenterne: Nu kan udtalelsen få store konsekvenser

I en verserende retssag mod Google kan en tidligere ansats udtalelse få den betydning, at Google bliver tvunget til at frasælge lukrative forretningsenheder for at fremme konkurrencen.

Artikel top billede

(Foto: Adarsh Chauhan/Unsplash)

Google er under pres i disse uger, hvor konkurrencemyndigheder i både USA, EU og Storbritannien forsøger at pålægge tech-giganten milliardbøder.

I denne uge startede også retssagen mellem Google og den amerikanske konkurrencemyndighed i Virginia, hvor Google er anklaget for at bruge klassiske monopolopbyggende taktikker, herunder opkøb af konkurrenter, fastholdelse af kunder i egne produkter og kontrol over, hvordan transaktioner finder sted på online-annoncemarkedet.

Anklagen går på, at Google forsøgte at dominere såkaldte ad exchanges, som fungerer som mellemled i den digitale annonceringsproces.

På sagens tredje dag i går, onsdag, præsenterede anklagerne beviser for, hvordan Googles ansatte tænkte om virksomhedens produkter på det tidspunkt, hvor myndighederne mener, at Google satte sig for at dominere annoncemarkedet.

En af de mest opsigtsvækkende afsløringer kom fra David Rosenblatt, Googles tidligere chef for displayannoncering, som ifølge sagsakter i 2009 skulle have sagt:

“Vi vil være i stand til at knuse de andre netværk, og det er vores mål.” Det skriver Reuters.

Ifølge dokumenterne forklarede Rosenblatt, hvordan Googles teknologi på begge sider af annoncemarkedet gav virksomheden en fordel. Han sammenlignede Google med både Goldman Sachs, en af verdens største investeringsbanker, og NYSE, en af verdens førende børser.

“Med andre ord, vi vil gøre ved annoncering, hvad Google gjorde ved søgning,” skulle Rosenblatt have udtalt.

At skifte Google ud krævede "Guds handling"

Rosenblatt fremhævede også den enorme fordel, det gav Google at eje annonceservere, hvilket sikrede virksomheden en "førsteret" til at se ledige annoncepladser.

Han beskrev desuden skiftet til andre platforme som så komplekst, at det nærmest krævede "en Guds handling" for udgivere at flytte sig fra Googles system.

Googles forsvar hævder, at virksomheden står over for hård konkurrence fra andre aktører på markedet for digital annoncering, såsom Microsoft, Amazon og Meta.

Retssagen, der føres af U.S. District Judge Leonie Brinkema, kan potentielt få store konsekvenser for Googles annonceringsforretning.

Hvis Google findes skyldig i at have overtrådt loven, overvejer anklagerne at kræve, at Google frasælger Google Ad Manager, som inkluderer både virksomhedens annonceserver og ad exchange.

Det bliver meget dyrt taget i betragtning af, at Google foretager mere end 150.000 online-annoncesalg hvert eneste sekund.

David Rosenblatt, der i dag er CEO for den online luksusmarkedsplads 1stDibs, har ikke ønsket at kommentere sagen overfor Reuters.

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S