USA vil sanktionere Google for at være 'monopolist': Kan true søgegigantens dominans

Inden december vil det amerikanske justitsministerium præsentere en plan for, hvordan Google kan genoprette konkurrencen på markedet for online søgninger.

Artikel top billede

(Foto: Adarsh Chauhan/Unsplash)

Det er ikke nogen overraskelse, at Google dominerer markedet for søgemaskiner verden over.

Den Alphabet-ejede søgegigant sidder på cirka 90 procent af markedsandelene for søgemaskiner, mens den nærmeste konkurrent, Microsoft Bing, har cirka tre procent.

Men de seneste år har Google været under kraftige beskyldninger for at være konkurrenceforvridende.

I sidste måned blev Google fundet skyldig ved retten i USA for brud på monopollovgivningen: "Google er en monopolist, og den har handlet som en for at bevare sit monopol," lød det dengang fra en amerikansk distriktsdommer.

Dommeren lagde blandt andet vægt på, at Apple har betalt milliarder af dollars for at forblive i rollen som standardsøgemaskine blandt andet hos Apple på iPhone-browseren Safari frem for eksempelvis Bing.

På baggrund af dommen har det amerikanske justitsministerium nu annonceret, at de inden december vil præsentere en plan for, hvordan Google kan genoprette konkurrencen på markedet for online søgninger.

Det kom frem under en retslig høring i Washington i fredags, skriver Reuters.

Selvom anklagerne ikke gav præcise detaljer om de tiltag, de vil foreslå, udtalte justitsministeriets advokat David Dahlquist, at tiltagene skal være omfattende og tage hensyn til Googles planer om at integrere kunstig intelligens i sine søgefunktioner.

Ophør af milliardbetalinger eller salg af forretningsenheder

Der er flere mulige tiltag på bordet, for at åbne konkkurencen på markedet for søgemaskiner.

Myndighederne kan kræve, at Google sælger visse forretningsenheder, som eksempelvis deres Android-operativsystem til mobile enheder, eller stopper de milliardbetalinger, som Google årligt foretager til smartphone-producenter og andre samarbejdspartnere, der sikrer, at Googles søgemaskine er standard.

Men Google har allerede meddelt, at de planlægger at appellere dommen.

Googles advokat, John Schmidtlein, udtalte under høringen, at virksomheden har brug for et detaljeret forslag fra anklagerne, så de kan forberede et forsvar.

Det vil sandsynligvis inkludere at indhente oplysninger fra konkurrenterne Microsoft og OpenAI, som også arbejder med AI-baseret søgning.

Det er ikke første gang, at Microsoft er i retten for at vidne mod Google.

I oktober sidste år blev Microsoft-CEO Satya Nadella indkaldt i retten for at give sit syn på Googles dominans i forbindelse med sagen, der førte til dommen mod Google i august.

Hvis det amerikanske justitsministerium lykkedes med at tvinge Google til at åbne markedet op, kan det få vidtrækkende konsekvenser for Googles fremtid - og det kan sætte dem endnu længere tilbage i AI-kapløbet, som Microsoft lige nu fører stort.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af infrastruktur

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Enterprise Architect - Data Intelligence Platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car