Efter drøftelser med leverandører: Budget for britisk it-ramme-aftale løftes med 67 procent til 23 milliarder kroner

Det britiske sundhedsvæsen lægger efter dialog med leverandørerne en rund milliard pund oven i budgettet til en af Storbritanniens store it-rammeaftaler.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En milliard pund - svarende til omkring ni milliarder kroner.

Så meget lægger det britiske sundhedsvæsen NHS oven i budgettet for en af Storbritanniens store it-rammeaftaler efter drøftelser med leverandørerne.

Den store rammeaftale kaldes for ‘Digital Workplace Solutions 2.’

Det var oprindeligt planen, at den skulle have et samlet budget på halvanden milliard pund.

Det beløb hæves nu med yderligere en milliard pund til 2,5 milliarder pund over de fire år, som ramme-aftalen vil løbe i. Det svarer til en budget-stigning på knap 67 procent.

Stigningen kommer efter, at det britiske sundhedsvæsen har ført drøftelser med leverandører, kunder og andre interessenter i en såkaldt ‘market engagement’ forud for, at aftalen sendes i udbud.

Det er planen, at 30 leverandører skal have plads på rammeaftalen, når den træder i kraft i maj 2025.

Via aftalen skal det britiske sundhedsvæsen kunne indkøbe software - både hyldevarer og udviklings-opgaver - samt forskellige former for hardware og services.

Til Theregister meddeler NSH SBS [‘Shared Business Services, red], at det efter markeds-dialogen har stået klart, at budgettet var for lavt.

“Den indsigt, som vi har fået via vores drøftelser viser sammen med det øgede forbrug i den nuværende udgave af Digital Workspace Solutions over de seneste 12 måneder, at afløseren har potentialet til et forbrug på 2,5 milliarder pund,” lyder det fra NSH SBS.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos