Nedtællingen er i gang: Microsoft sender Dynamics-løsning på pension

Microsoft Dynamics-brugere bør være opmærksomme, men der er tid til at tilpasse sig ændringen. Techgiganten vil have kunder over på en anden løsning. "Vi forstår, at forandring kan være udfordrende," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Begyndelsen på enden for en ERP-løsning.

Microsoft har besluttet, at Dynamics GP skal sendes på pension.

Kunderne har dog rigeligt med tid til at forberede sig, da produktet først vil udgå 30. september 2029.

Sikkerhedsopdateringer vil endda vare indtil april 2031.

GP er en løsning til små og mellemstore organisationer, som har fokus på at strømline forretningsprocesser.

"Vi vil gerne bruge et øjeblik på at udtrykke vores dybfølte taknemmelighed over for vores loyale GP-kunder. Din tillid og samarbejde har været afgørende for at opbygge et utroligt stærkt GP-fællesskab," skriver Mike Morton i et blogindlæg.

Han skriver nærmere, at udviklingen inden for både teknologi og markedet har fået Microsoft til at se på selskabets løsninger for, at techgiganten ”tilbyder robuste og innovative løsninger, der opfylder disse behov.”

Det sker som følge af et øget fokus fra Microsofts side mod Dynamics 365 cloud-løsninger og særligt AI-funktioner.

Han foreslår derfor kunder at implementere Dynamics 365 Business Central, selvom han anerkender, at det kan være en stor opgave for kunderne.

"Vi forstår, at forandring kan være udfordrende. Overgangen fra et velkendt system til et nyt kræver omhyggelig planlægning og support. Microsoft er her for at støtte dig hele vejen. Vores omfattende partner-økosystem er klar til at hjælpe med at lave en problemfri overgang til skyen," skriver Morton.

Læs Microsofts udmelding her.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job