Nedtællingen er i gang: Microsoft sender Dynamics-løsning på pension

Microsoft Dynamics-brugere bør være opmærksomme, men der er tid til at tilpasse sig ændringen. Techgiganten vil have kunder over på en anden løsning. "Vi forstår, at forandring kan være udfordrende," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Begyndelsen på enden for en ERP-løsning.

Microsoft har besluttet, at Dynamics GP skal sendes på pension.

Kunderne har dog rigeligt med tid til at forberede sig, da produktet først vil udgå 30. september 2029.

Sikkerhedsopdateringer vil endda vare indtil april 2031.

GP er en løsning til små og mellemstore organisationer, som har fokus på at strømline forretningsprocesser.

"Vi vil gerne bruge et øjeblik på at udtrykke vores dybfølte taknemmelighed over for vores loyale GP-kunder. Din tillid og samarbejde har været afgørende for at opbygge et utroligt stærkt GP-fællesskab," skriver Mike Morton i et blogindlæg.

Han skriver nærmere, at udviklingen inden for både teknologi og markedet har fået Microsoft til at se på selskabets løsninger for, at techgiganten ”tilbyder robuste og innovative løsninger, der opfylder disse behov.”

Det sker som følge af et øget fokus fra Microsofts side mod Dynamics 365 cloud-løsninger og særligt AI-funktioner.

Han foreslår derfor kunder at implementere Dynamics 365 Business Central, selvom han anerkender, at det kan være en stor opgave for kunderne.

"Vi forstår, at forandring kan være udfordrende. Overgangen fra et velkendt system til et nyt kræver omhyggelig planlægning og support. Microsoft er her for at støtte dig hele vejen. Vores omfattende partner-økosystem er klar til at hjælpe med at lave en problemfri overgang til skyen," skriver Morton.

Læs Microsofts udmelding her.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS