Har snydt kunderne: Dansk netbutik skal betale 125.000 kroner i bøde og får konfiskeret stor fortjeneste

Den danske netbutik Fialipo med adresse i Ringsted skal betale både bøde og sin fortjeneste tilbage efter at have snydt sine kunder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Netbutikken Fialipo med adresse i Ringsted skal betale 125.000 kroner i bøde og aflevere sin fortjeneste på 324.000 kroner for at have snydt sine kunder.

Sådan lyder afgørelsen i Retten i Roskilde over selskabet, der i slutningen af 2020 blev meldt til politiet af Forbrugerombudsmanden.

Fialipo har via sin hjemmeside solgt elektronik, legetøj og forskellige former for bolig-udstyr.

Ifølge dommen oplyste selskabet imidlertid ikke kunderne om, at de, når de købte noget på sitet, automatisk blev tilmeldt en abonnementservice, der kostede dem 139 kroner om måneden.

Den slags må man ikke, lyder afgørelsen i Retten i Roskilde, der dømmer Fialipo for vildledende markedsføring.

“Udover den vildledende markedsføring på netbutikken er Fialipo også dømt for på Google Shopping at have vildledt forbrugerne ved heller ikke dér at oplyse om, at man ved køb på Fialipo.dk blev tilmeldt et løbende abonnement,” meddeler Forbrugerombudsmanden.

Fialipo ejes af direktør Franz Tobisch.

Selskabet har erkendt brøden, men ikke straffens størrelse, som selskabet mener er alt for stort.

Fialipo har derfor nu anket byrettens afgørelse til landsretten.

Fialipo har samtidig indført et tydeligt skilt, som alle besøgende på Fialipo.dk præsenteres for straks de går ind på hjemmesiden.

Her skriver selskabet tydeligt og med versaler, at “WEBSHOPPENS FIALIPO-PRISER ER KUN FOR ABONNENTER – ABONNEMENTET KOSTER 139 KR/MD."

Fialipo landede i fjor et bruttotab på 283.000 kroner og et underskud på godt 300.000 kroner.

På driften tabte selskabet 283.751 kroner. Også året før - 2022 - landede selskabet et større underskud, nemlig på 375.000 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S