Efter en måned med forstyrrende DDoS-angreb: Nordeas kunder kan nu søge erstatning

I næsten en måned har kunderne i Nordens største bank oplevet problemer med deres netbank. Nu kan de kræve erstatning, hvis de har oplevet “økonomisk skade.”

Artikel top billede

(Foto: Adam Mørk)

Nordea tager nu konsekvensen, efter storbanken i næsten en måned har været ramt af omfattende DDoS-kampagne, der har medført driftsforsyrrelser.

Nu åbner Nordea nemlig op for, at berørte kunder af disse driftsforsyrrelser kan søge erstatning.

“Hvis forstyrrelserne i Nordeas tjenester har forårsaget dig økonomisk skade, kan du lave en reklamation om forstyrrelserne med blanketten nedenfor,” fremgår af en besked på Nordeas hjemmeside, skriver Itwatch.

Det er dog langt fra sikkert, at man kan få erstatning, da det kræver, at et evt. økonomisk tab lever op til bankens krav for erstatning.

Foruden flodbølgen af overbelastningsangreb mod banken med over to millioner kunder i Danmark, så oplevede en række danske tirsdag sidste uge problemer med at bruge netbank eller betale med kort.

Bankens presseafdeling forklarede dog overfor Computerworld, at det it-koks intet havde med DDoS-angrebene at gøre.

De tekniske udfordringer er relateret til en systemfejl, der opstod i morges. Vi undskylder meget for de gener, det skaber, og vi arbejder på højtryk for at få alt op at køre igen,” lød det i et skriftligt svar.

Storbanken i skudlinjen

Overfor Finanswatch har Nordeas privatdirektør Mads Skovlund Pedersen kaldt overbelastningsangrebene for “avanceret telefonfis,” men samtidig påpeger han, at bagmændene ikke blot er unge mennesker med for meget tid.

Det er ikke en tilfældig fyr i en kælder, der finder på at lancere et DDoS-angreb, der varer i 25 dage, og hvor der bliver skiftet angrebsmetode så ofte, som vi oplever det,” siger han til mediet.

Som om det interne it-koks og overbelastningsangrebene ikke var nok, så kom det i sidste uge også frem, at Nordea ikke har udført katastrofe-test af sine systemer siden 2010.

Konsekvensen er, at banken reelt ikke ved, hvorvidt systemerne kan overgå til backup i tilfælde af et større nedbrud.

Dog påpeger Nordens største bank, at den fortrolige rapport, som Version2 har set, er forældet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS