Efter en måned med forstyrrende DDoS-angreb: Nordeas kunder kan nu søge erstatning

I næsten en måned har kunderne i Nordens største bank oplevet problemer med deres netbank. Nu kan de kræve erstatning, hvis de har oplevet “økonomisk skade.”

Artikel top billede

(Foto: Adam Mørk)

Nordea tager nu konsekvensen, efter storbanken i næsten en måned har været ramt af omfattende DDoS-kampagne, der har medført driftsforsyrrelser.

Nu åbner Nordea nemlig op for, at berørte kunder af disse driftsforsyrrelser kan søge erstatning.

“Hvis forstyrrelserne i Nordeas tjenester har forårsaget dig økonomisk skade, kan du lave en reklamation om forstyrrelserne med blanketten nedenfor,” fremgår af en besked på Nordeas hjemmeside, skriver Itwatch.

Det er dog langt fra sikkert, at man kan få erstatning, da det kræver, at et evt. økonomisk tab lever op til bankens krav for erstatning.

Foruden flodbølgen af overbelastningsangreb mod banken med over to millioner kunder i Danmark, så oplevede en række danske tirsdag sidste uge problemer med at bruge netbank eller betale med kort.

Bankens presseafdeling forklarede dog overfor Computerworld, at det it-koks intet havde med DDoS-angrebene at gøre.

De tekniske udfordringer er relateret til en systemfejl, der opstod i morges. Vi undskylder meget for de gener, det skaber, og vi arbejder på højtryk for at få alt op at køre igen,” lød det i et skriftligt svar.

Storbanken i skudlinjen

Overfor Finanswatch har Nordeas privatdirektør Mads Skovlund Pedersen kaldt overbelastningsangrebene for “avanceret telefonfis,” men samtidig påpeger han, at bagmændene ikke blot er unge mennesker med for meget tid.

Det er ikke en tilfældig fyr i en kælder, der finder på at lancere et DDoS-angreb, der varer i 25 dage, og hvor der bliver skiftet angrebsmetode så ofte, som vi oplever det,” siger han til mediet.

Som om det interne it-koks og overbelastningsangrebene ikke var nok, så kom det i sidste uge også frem, at Nordea ikke har udført katastrofe-test af sine systemer siden 2010.

Konsekvensen er, at banken reelt ikke ved, hvorvidt systemerne kan overgå til backup i tilfælde af et større nedbrud.

Dog påpeger Nordens største bank, at den fortrolige rapport, som Version2 har set, er forældet.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS