Fujitsus danske salg rasler ned med en kvart milliard kroner: 28 medarbejdere fyret og forretningsenheder lukket

”Virksomheden har lukket flere aktiviteter og forretningsenheder, bl.a. forretningen med fokus på ServiceNow. I samme forbindelse er antallet af medarbejdere blevet reduceret betydeligt,” skriver Fujitsu Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Fujitsu)

Flere af forretningerne i Fujitsu Danmark bløder kraftigt, og det har fået det danske datterselskab af den japanske gigantkoncern til at foretage en række omfattende omstruktureringer.

Det seneste år har da også været ekstremt hårdt for Fujitsu i Danmark, hvor omsætningen er faldet med næsten 44 procent fra 592 millioner kroner til 335 millioner kroner.

”Det har betydet, at virksomheden har lukket flere aktiviteter og forretningsenheder, blandt andet forretningen med fokus på ServiceNow. Virksomheden er fortsat i gang med at afvikle driften, herunder managed service fra eget datacenter, hvilket forventes afsluttet i indeværende regnskabsår.”

”I samme forbindelse er antallet af medarbejdere blevet reduceret betydeligt,” står der i selskabets nye årsregnskab for 2023/24.

28 medarbejdere er i løbet af det seneste år blevet fyret i Fujitsu Danmark, hvor selskabets nu 159 ansatte sidder på hovedkontoret Ballerup, mens 40 procent af medarbejderstaben sidder i Hasselager ved Aarhus.

”Berørte kunder er naturligvis blevet informeret. Ovennævnte omstrukturering har medført et betydeligt fald i omsætningen samt betydelige engangsomkostninger, hvilket naturligvis har haft en negativ indvirkning på resultatet i år,” står der yderligere i regnskabet.

Driftsresultatet ender med et stort minus på hele 276 millioner kroner. Det er et fald på hele 219 millioner kroner fra året før.

”Den forventede omsætning og resultat er ikke opnået,” skriver selskabet yderligere.

Keld Zornig er landechef i Fujitsu Danmark.

Moderselskabet med en udstrakt hånd

Fujitsu Danmarks moderselskab, Fujitsu-koncernen, der på globalt plan beskæftiger cirka 130.000 medarbejdere, har sendt en såkaldt støtteerklæring til det danske datterselskab, hvilket forpligter dem til at holde hånden under Fujitsu Danmark.

”Resultatet er helt i overensstemmelse med moderselskabets forventninger, og Fujitsu bakker fuldt ud op om det danske datterselskab og er forpligtet til at støtte den løbende likviditet i Fujitsu for at understøtte den fortsatte drift af virksomheden og levering af tjenester til vores kunder,” skriver Fujitsu Danmark i regnskabet.

Og moderselskabet kommer højst sandsynligt til at yde økonomisk støtte til Fujitsu Danmark.

I hvert fald regner selskabet med, at omsætningen vil falde yderligere til mellem 100 og 150 millioner kroner i næste regnskabsår, hvor forventningen også er at levere et negativt resultat før skat på mellem 70 og 80 millioner kroner.

Fujitsu Danmark skriver desuden at fokusset det næste år vil være på eDoc- og ERP-forretningerne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse