SDU åbner nyt it-campus: Her skal det ligge

Omkring 400 håbefulde bachelorstuderende forventes i 2026 at kunne begynde på det nye SDU-campus, der vil have stærkt fokus på især it- og STEM-uddannelserne.

Artikel top billede

Det vidtforgrenede SDU åbner endnu en ny afdeling. (Foto: Syddansk Universitet)

Syddansk Universitet (SDU) har besluttet at etablere en ny campus i Vejle, der skal have stærkt fokus på it- og de såkaldte STEM-uddannelser.

Det nye campus, som både Vejle Kommune og Lego-koncernen støtter op omkring skal sørge for, efterspørgslen på højtkvalificeret arbejdskraft i trekantområdet kan imødekommes.

Åbner i 2026 - De første kandidater færdige i 2030

Den nye campus, som åbner i 2026, vil tilbyde bacheloruddannelser inden for blandt andet kunstig intelligens, softwareudvikling og interaktiv teknologi.

Ambitionen er at skabe et internationalt forsknings- og uddannelsesmiljø, som skal levere løsninger på konkrete udfordringer og styrke den bæredygtige vækst i regionen.

Ifølge Jens Ringsmose, rektor ved SDU, har universitetet store planer for campus.

"Med SDU Vejle skaber vi et forsknings- og uddannelsesmiljø i international klasse, hvor vi bringer forskningen tættere på praksis og innovation i samarbejde med det lokale erhvervsliv," siger han.

Der forventes at være cirka 400 bachelorstuderende, når campus åbner, hvoraf halvdelen skal være internationale studerende.

I første omgang vil der blive tilbudt uddannelser på engelsk inden for digitalisering, softwareudvikling og kunstig intelligens.

De første bachelorstuderende starter i 2026, mens de første færdige kandidater udklækkes i 2030.

Lego skal hjælpe med finanseringen

Lego-koncernen bliver samtidig en central samarbejdspartner for SDU Vejle og har indgået et partnerskab om opbygningen af campus.

Lego vil finansiere centre for de tekniske og naturvidenskabelige fakulteter, og centerlederne vil blive ansat som såkaldte "Lego Chairs”.

Ud over finansieringen fra Lego er der også dialoger med andre virksomheder om støtte, lyder det.

"Vi sætter stor pris på vores nye samarbejde med SDU om etableringen af it-uddannelser på universitetsniveau i Vejle. Samtidig kan vi dele vores digitale erfaringer og ambitioner og dermed bidrage til SDU’s høje faglige niveau," siger Niels B. Christiansen, administrerende direktør i Lego, om det nye samarbejde.

Ud over støtten fra Lego, så har der også været bred opbakning fra politisk hold.

I 2022 afsatte forligspartierne bag udflytningen af uddannelser i Folketinget knap 20 millioner kroner til projektet.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S