Google Clouds netop fratrådte topchef har fundet sit nye job: Bliver en af de mest magtfulde personer hos ServiceNow

Cloud-veteranen tog Googles cloudforretning og gjorde den til en mastodont med en omsætning på 283 milliarder kroner. Nu er han rykket til ServiceNow.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Tidligere på måneden kom det frem, at den øverste chef for Google Cloud, Amit Zavery, stoppede hos Google efter næsten seks år i selskabet – og 24 år hos Oracle inden da.

Han skrev selv, at Google Cloud havde en omsætning på 50,4 milliarder kroner, da han trådte til, og nu, hvor han er fratrådt lidt fem år og otte måneder senere, er omsætningen oppe på 283 milliarder kroner.

Den forretning er altså blevet drevet frem.

Nu skal han hjælpe med at drive en ny forretning frem, og der er ERP-kæmpen ServiceNow, hvor han får en rolle i virksomhedens absolutte top.

Han får nemlig titlen president, CPO og COO.

Med disse nye titler følger ansvaret for hele ServiceNows platform, produkter, ingeniørarbejde, cloudinfrastruktur og brugeroplevelse. Det må altså siges at være en ganske afgørende rolle.

”Efter at have haft det privilegium at arbejde hos to ikoniske teknologivirksomheder – Google og Oracle – er jeg spændt på at bringe mine erfaringer til ServiceNow for at hjælpe med at nå ambitionen om at blive den definerende virksomhedssoftwarevirksomhed i det 21. århundrede. Muligheden forude er enorm, især med fremkomsten af ​​Generative AI,” skriver Zavery i et opslag på LinkedIn.

Den tidligere Google Cloud-boss træder i fodsporene af to tidligere betydningsfulde karakterer hos ServiceNow nemlig medgrundlægger Fred Luddy, som var selskabets første CPO, og Chirantan Desai, som senest fungerede som præsident, CPO og COO.

Zavery sender en tak til ServiceNows CEO og formand, Bill McDermott, for ansættelsen.

”Særlig tak til Bill McDermott, Fred og ServiceNows bestyrelse for deres tro på mig til at påtage mig denne rolle,” skriver Zavery.

Og McDermott gengælder ordene i en pressemeddelelse.

"Amit Zavery har en ekstraordinær track record for innovation og kommerciel udførelse," udtaler CEO’en og fortsætter.

"Vi ønskede en visionær produkt- og ingeniørleder med en dokumenteret historie med at bygge markedsdefinerende produkter og skalere platforme i verdensklasse. Med Amit fandt vi drømmeinnovatoren til at fange markedet med en overbevisende vision for ServiceNow som AI-platformen til forretningstransformation. Vi kunne ikke være mere begejstrede for at have Amit med i vores lederteam."

Zavery startede i rollen i mandags.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,