Franskmænd overtager MitID og NemLog-In i handel til knap en milliard kroner

Efter næsten et års juridisk tovtrækkeri er milliardhandlen med det inderste af dansk, digital infrastruktur nu gået igennem. Den franske statsfond IN Groupe overtager driften af MitID – og får Danmarks dygtigste sikkerhedsselskab med i handlen

Artikel top billede

(Foto: Screenshot / Rasmus Ferdinand Ginman)

Driften af MitID er nu officielt ejet af den franske statsfond IN Groupe.

Det står klart efter længere tids juridisk tovtrækkeri mellem IN Groupe på den ene side og den italienske kapitalfond Nexi Group på den anden.

Opkøbet blev annonceret tilbage i november sidste år, men nu er de sidste detaljer altså faldet på plads, oplyser parterne i en pressemeddelelse.

Handlen lyder på lige knap en milliard kroner – mere specifikt 956 millioner kroner.

MitID er en videreudvikling af NemID, der var Danmarks største digitale nøglekort. Da rygterne om et forestående salg af Danmarks inderste digitale infrastruktur svirrede, vakte handlen bekymring hos flere partier på Christiansborg.

En kritik, som daværende digitaliseringsminister Marie Bjerre (V) affejede.

"MitID er ejet af det offentlige i fællesskab med pengeinstitutterne. Det er alene leverandøren af MitID og dermed kontrakten om drift og udvikling af MitID, der er blevet solgt fra et italiensk selskab til et fransk selskab."

"Der er en lang tradition for, at det offentlige udbyder sine it-opgaver, herunder drifts- og udviklingsopgaver, til det private marked, som har disse som deres kernekompetencer," lød det i et skriftligt svar fra ministeren til Computerworld.

Aarhusiansk selskab følger med i handlen

Foruden driften af MitID flytter Danmarks dygtigste sikkerhedsselskab, Signaturgruppen, også med i milliardhandlen.

Det skyldes, at Signaturgruppen udvikler den krypteringssoftware, der ligger som beskyttelseslag på MitiD - en såkaldt MitID-broker.

Det Aarhus-baserede selskab løb med titlen som årets dygtigste sikkerhedsselskab i Computerworlds Top 100 i september måned.

Det var dog begrænset, hvad han ville sige, da blækket på MitID-handlen endnu ikke var tørt:

“Men jeg ser frem til at komme hen et sted, hvor online identiteter er en klar del af strategien," lød det fra direktøren.

Netop online-identiteter er Signaturgruppens vigtigste marked. Seneste regnskab viser en stigning i driftsresultat på 35 procent til 56,6 millioner kroner.

Med næsten alle danskere som daglige brugere af MitID ser topchefen dog, at væksten fremadrettet vil være mere afdæmpet.

Læs om handlen:

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)