Nokia efterforsker muligt cyberangreb – hackere påstår at have stjålet data

Den finske telegigant undersøger nu sagen, efter hackere påstår at have stjålet kildekode. Den cyberkriminelle har tidligere brudt ind i en række af USAs største selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Nokia undersøger, hvorvidt en leverandør har været udsat for et hackerangreb, efter cyberkriminelle påstår at have stjålet og solgt data fra virksomheden.

"I dag sælger jeg en stor samling af Nokia-kildekode, som vi anskaffede fra en tredjepartsleverandør, der arbejdede direkte med Nokia for at hjælpe deres udvikling af nogle interne værktøjer," lyder det fra trusselsaktøren kendt som IntelBroker på den kriminelle handelsplads Breach Forum ifølge Cyberdaily.

Dataene er angiveligt til salg for 20.000 dollar – svarende til 137.000 kroner.

Nokia har bemærket, at der florerer påstande om stjålet kildekode fra selskabet, og derfor undersøger den finske telekæmpe nu sagen.

"Nokia er bekendt med rapporter om, at en uautoriseret aktør har påstået at have fået adgang til visse tredjepartsleverandørdata og muligvis data fra Nokia. Nokia tager denne påstand alvorligt, og vi er ved at undersøge sagen," skriver Nokia i en meddelelse til flere medier og fortsætter:

"Til dato har vores undersøgelse ikke fundet beviser for, at nogen af ​​vores systemer eller data er påvirket. Vi fortsætter med at følge situationen nøje."

Bleepingcomputer skriver, at det har været i kontakt med den kriminelle profil IntelBroker, som påstår, at han har fået adgang til leverandørens såkaldte SonarQubes-server, hvor adgangskoden blot var standardindstillingen.

På serveren var ifølge banditten flere Python-projekter - herunder nogle, der tilhører Nokia.

Selv om Nokia fastholder, at ingen af selskabets systemer eller data er påvirket, så skriver International Cyber Digest på X, at angrebet påvirker teleskabets 4G og 5G produkter samt indiske afdeling af Vodafone med over 217 millioner abonnementer.

IntelBroker har tidligere forsøgt at sælge data tilhørende HPE, Apple, T-Mobile og AMD, hvor indgangsvinklen skete gennem en cloud-leverandør - hvilken er stadig ukendt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse