Nokia efterforsker muligt cyberangreb – hackere påstår at have stjålet data

Den finske telegigant undersøger nu sagen, efter hackere påstår at have stjålet kildekode. Den cyberkriminelle har tidligere brudt ind i en række af USAs største selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Nokia undersøger, hvorvidt en leverandør har været udsat for et hackerangreb, efter cyberkriminelle påstår at have stjålet og solgt data fra virksomheden.

"I dag sælger jeg en stor samling af Nokia-kildekode, som vi anskaffede fra en tredjepartsleverandør, der arbejdede direkte med Nokia for at hjælpe deres udvikling af nogle interne værktøjer," lyder det fra trusselsaktøren kendt som IntelBroker på den kriminelle handelsplads Breach Forum ifølge Cyberdaily.

Dataene er angiveligt til salg for 20.000 dollar – svarende til 137.000 kroner.

Nokia har bemærket, at der florerer påstande om stjålet kildekode fra selskabet, og derfor undersøger den finske telekæmpe nu sagen.

"Nokia er bekendt med rapporter om, at en uautoriseret aktør har påstået at have fået adgang til visse tredjepartsleverandørdata og muligvis data fra Nokia. Nokia tager denne påstand alvorligt, og vi er ved at undersøge sagen," skriver Nokia i en meddelelse til flere medier og fortsætter:

"Til dato har vores undersøgelse ikke fundet beviser for, at nogen af ​​vores systemer eller data er påvirket. Vi fortsætter med at følge situationen nøje."

Bleepingcomputer skriver, at det har været i kontakt med den kriminelle profil IntelBroker, som påstår, at han har fået adgang til leverandørens såkaldte SonarQubes-server, hvor adgangskoden blot var standardindstillingen.

På serveren var ifølge banditten flere Python-projekter - herunder nogle, der tilhører Nokia.

Selv om Nokia fastholder, at ingen af selskabets systemer eller data er påvirket, så skriver International Cyber Digest på X, at angrebet påvirker teleskabets 4G og 5G produkter samt indiske afdeling af Vodafone med over 217 millioner abonnementer.

IntelBroker har tidligere forsøgt at sælge data tilhørende HPE, Apple, T-Mobile og AMD, hvor indgangsvinklen skete gennem en cloud-leverandør - hvilken er stadig ukendt.

Læses lige nu

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S