Nokia efterforsker muligt cyberangreb – hackere påstår at have stjålet data

Den finske telegigant undersøger nu sagen, efter hackere påstår at have stjålet kildekode. Den cyberkriminelle har tidligere brudt ind i en række af USAs største selskaber.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Nokia undersøger, hvorvidt en leverandør har været udsat for et hackerangreb, efter cyberkriminelle påstår at have stjålet og solgt data fra virksomheden.

"I dag sælger jeg en stor samling af Nokia-kildekode, som vi anskaffede fra en tredjepartsleverandør, der arbejdede direkte med Nokia for at hjælpe deres udvikling af nogle interne værktøjer," lyder det fra trusselsaktøren kendt som IntelBroker på den kriminelle handelsplads Breach Forum ifølge Cyberdaily.

Dataene er angiveligt til salg for 20.000 dollar – svarende til 137.000 kroner.

Nokia har bemærket, at der florerer påstande om stjålet kildekode fra selskabet, og derfor undersøger den finske telekæmpe nu sagen.

"Nokia er bekendt med rapporter om, at en uautoriseret aktør har påstået at have fået adgang til visse tredjepartsleverandørdata og muligvis data fra Nokia. Nokia tager denne påstand alvorligt, og vi er ved at undersøge sagen," skriver Nokia i en meddelelse til flere medier og fortsætter:

"Til dato har vores undersøgelse ikke fundet beviser for, at nogen af ​​vores systemer eller data er påvirket. Vi fortsætter med at følge situationen nøje."

Bleepingcomputer skriver, at det har været i kontakt med den kriminelle profil IntelBroker, som påstår, at han har fået adgang til leverandørens såkaldte SonarQubes-server, hvor adgangskoden blot var standardindstillingen.

På serveren var ifølge banditten flere Python-projekter - herunder nogle, der tilhører Nokia.

Selv om Nokia fastholder, at ingen af selskabets systemer eller data er påvirket, så skriver International Cyber Digest på X, at angrebet påvirker teleskabets 4G og 5G produkter samt indiske afdeling af Vodafone med over 217 millioner abonnementer.

IntelBroker har tidligere forsøgt at sælge data tilhørende HPE, Apple, T-Mobile og AMD, hvor indgangsvinklen skete gennem en cloud-leverandør - hvilken er stadig ukendt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS