Test: Apple har ikke gjort sig synderligt umage her – men det er alligevel min nye favorit-tablet

Den nye iPad ligner lidt noget venstrehåndsarbejde fra Apple, men jeg er nu alligevel vild med den.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Nogle af de mest udrydningstruede produkter i Apples portefølje skal oftes findes blandt selskabets mindste enheder.

Små fikse enheder, såsom iPhone Mini og den kompakte retina Macbook er eksempelvis henvist til de evige jagtmarker for elektronikaffald, selv om Apple ikke har haft nogen afløser til dem.

Det har derfor også længe fået Apples iPad Mini til at ligne en truet dyreart, for mens Apple flittigt fornyer sine øvrige tablets, er der langt mellem opdateringerne til selskabets mindste iPad.

Hvor der tidligere nærmest kom årlige overhalinger, er det nu over tre år siden, vi sidst fik en ny iPad Mini at se.

Men nu er iPad Mini 7 altså alligevel lige landet på redaktionens testbænk.

Ligner sig selv

Og i år er der som sådan heller ikke noget nyt at spore på den nye iPad Mini.

Vi er oppe i syvende generation af enheden, men ude fra set er den identisk med sjette generation, som udkom i september 2021.

Heldigvis var udgangspunktet dog rigtig godt, da iPad Mini 7 ikke vejer mere end en halvanden iPhone 16 Plus, men alligevel tilbyder dobbelt så meget skærmareal fordelt over 8,3 tommer.

Formatet er også mindre aflangt end på en iPhone, hvilket giver det mere albuerum til apps, spil og e-bøger.

Man kan så begræde, at Apple ikke er mere ambitiøse i sin overhaling, når nu der er gået tre år.

Apple kunne eksempelvis godt have udvidet skærmen lidt, gjort enheden tyndere eller integreret Face-ID, så man kunne logge ind med ansigtet fremfor at skulle trykke på power-knappen hver gang.

Den overhaling må vi nok vente til 2027 med at få.

Holder stadig

Sandheden er dog, at iPad Mini ikke virker bedaget, men fortsat er en af de mest komfortable enheder at læse på. Hvilket læseheste som undertegnede sætter pris på, uanset om det er nettet eller e-bøger, der læses.

Skærmen er meget farve- og kontrastrig, og der findes ingen andre tablets i vægtklassen, der kan mønstre en flottere skærm.

For at få bedre udsyn i Apple-regi skal man ofre over det dobbelte – 9.299 kroner - for at få fingre i en iPad Pro 11 og dennes fabelagtige ’Ultra Retina XDR’ display.

En anden værdifuld arv fra forgængeren er dennes dobbelte højttalere, som sammen pumper overraskende god lyd ud for så lille og let en enhed. Den arver også Pencil-support, men desværre understøttes den ældre version ikke.

Men det er dermed et faktum, at der kun er en spiller i byen, hvis man vil have et godt billede og tilsvarende lyd i paperback-format, og det er iPad Mini.

Billigst med Apple AI

Den største - og eneste – opgradering ved syvende generations iPad Mini skal findes i motorrummet. Nu er det en A17 Pro-processor, der afløser den to år ældre A15 Bionic.

Samtidig er der dobbelt op på både hukommelse og lagerplads. Nu får man otte gigabyte hukommelse og mellem 128 og 512 gigabyte lager. Det er nok til at dække de fleste behov.

De mere skarpsynede læsere vil bemærke, at processoren inde i den ikke er af nyeste A18-aftapning, som man finder i iPhone 16-kollektionen.

Det behøver man dog ikke at begræde, da den yder nærmest på samme høje niveau.

Spil, surfen og andre adspredelser kan det sagtens blive til. Batteri-kapaciteten synes desuden at være uændret – men driftstiden er som i øvrige iPads rigtig god.

En bemærkelsesværdig gevinst ved den nye mini er dog, at den omsider understøtter en ekstern skærm, og at den dermed kan forvandles til en regulær arbejdsmaskine, hvis der også tilsluttes tastatur og mus.

En anden stor gevinst ligger i, at iPad 7 med den nye processor også er kompatibel med Apple Intelligence, og dermed bliver den billigste adgangsbillet til Apples AI-univers.

Et univers, som man vel at mærke først får europæisk debut en gang i foråret i EU, og som der ikke foreligger nogen officielle danske lanceringsplaner for endnu.

Vellykket venstrehåndsarbejde

Apple har tydeligvis ikke skænket sin iPad Mini 7 den helt store kærlighed. Faktisk er der nok alene tale om lidt af en pligtopdatering for at sikre, at Apple AI bliver tilgængelig i vægtklassen.

Man kan forstå Apple, for hverken forbrugere eller forretninger synes at være særligt interesserede i formatet, men omvendt kan man, som jeg, glæde sig over, at Apple fortsat holder kategorien i live.

Prismæssigt begynder iPad Mini 7 ved 4.499 kroner for grundmodellen med 128 gigabyte lager. Beder du om mere lager, stiger priserne uhyrlig hurtigt.

Det er ikke billigt, for det forlyder, at en endnu billigere 11. generations iPad nok vil debutere en gang i foråret, men omvendt tilbyder Apple noget unikt her og nu: En lille fiks iPad, som kan det hele.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job