Debatten raser i Danmark: Nu vil Australiens regering gøre sociale medier forbudt for alle under 16 år

Ifølge landets premierminister vil officielt fremføre lovforslaget for parlamentet i næste uge.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Tafra/Unsplash)

Debatten raser verden over om de sociale medier – også i Danmark har politikerne til tider hårde ord at sige SoMe-giganterne.

Nu tager Australiens regering skeen i den anden hånd. Regeringen vil nemlig forbyde sociale medier for alle under 16 år i Australien.

Australiens premierminister, Anthony Albanese, kommer med lovforslaget for at afbøde ”skaden”, som sociale medier gør på børn.

Lovforslaget skal fremlægges for landets parlament i næste uge, skriver BBC.

"Denne er til mødre og fædre... De, ligesom jeg, er bekymrede over vores børns sikkerhed online. Jeg ønsker, at australske familier skal vide, at regeringen har din ryg," siger han ifølge mediet.

Forbuddet vil også gælde unge, der allerede er på sociale medier, og der vil ikke være mulighed for dispensation for børn, der har samtykke fra deres forældre – forbuddet vil i sin nuværende form gælde alle australske borgere under 16.

Det er dog ikke planen, at der skal være nogen sanktioner for at bryde reglen, men det bliver Australiens online regulator eSafety Commissioner, som skal sørge for håndhævelsen af loven.

Loven vil, hvis parlamentet vedtager den, træde i kraft 12 måneder efter, den er stemt igennem.

"Jeg ved ikke med dig, men jeg får ting dukker op på mit system, som jeg ikke ønsker at se. Endsige en sårbar 14-årig," siger Albanese ved et pressemøde og fortsætter:

"Disse teknologivirksomheder er utroligt stærke. Disse apps har algoritmer, der driver folk hen imod bestemt adfærd."

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S