Debatten raser i Danmark: Nu vil Australiens regering gøre sociale medier forbudt for alle under 16 år

Ifølge landets premierminister vil officielt fremføre lovforslaget for parlamentet i næste uge.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Tafra/Unsplash)

Debatten raser verden over om de sociale medier – også i Danmark har politikerne til tider hårde ord at sige SoMe-giganterne.

Nu tager Australiens regering skeen i den anden hånd. Regeringen vil nemlig forbyde sociale medier for alle under 16 år i Australien.

Australiens premierminister, Anthony Albanese, kommer med lovforslaget for at afbøde ”skaden”, som sociale medier gør på børn.

Lovforslaget skal fremlægges for landets parlament i næste uge, skriver BBC.

"Denne er til mødre og fædre... De, ligesom jeg, er bekymrede over vores børns sikkerhed online. Jeg ønsker, at australske familier skal vide, at regeringen har din ryg," siger han ifølge mediet.

Forbuddet vil også gælde unge, der allerede er på sociale medier, og der vil ikke være mulighed for dispensation for børn, der har samtykke fra deres forældre – forbuddet vil i sin nuværende form gælde alle australske borgere under 16.

Det er dog ikke planen, at der skal være nogen sanktioner for at bryde reglen, men det bliver Australiens online regulator eSafety Commissioner, som skal sørge for håndhævelsen af loven.

Loven vil, hvis parlamentet vedtager den, træde i kraft 12 måneder efter, den er stemt igennem.

"Jeg ved ikke med dig, men jeg får ting dukker op på mit system, som jeg ikke ønsker at se. Endsige en sårbar 14-årig," siger Albanese ved et pressemøde og fortsætter:

"Disse teknologivirksomheder er utroligt stærke. Disse apps har algoritmer, der driver folk hen imod bestemt adfærd."

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job