Debatten raser i Danmark: Nu vil Australiens regering gøre sociale medier forbudt for alle under 16 år

Ifølge landets premierminister vil officielt fremføre lovforslaget for parlamentet i næste uge.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Tafra/Unsplash)

Debatten raser verden over om de sociale medier – også i Danmark har politikerne til tider hårde ord at sige SoMe-giganterne.

Nu tager Australiens regering skeen i den anden hånd. Regeringen vil nemlig forbyde sociale medier for alle under 16 år i Australien.

Australiens premierminister, Anthony Albanese, kommer med lovforslaget for at afbøde ”skaden”, som sociale medier gør på børn.

Lovforslaget skal fremlægges for landets parlament i næste uge, skriver BBC.

"Denne er til mødre og fædre... De, ligesom jeg, er bekymrede over vores børns sikkerhed online. Jeg ønsker, at australske familier skal vide, at regeringen har din ryg," siger han ifølge mediet.

Forbuddet vil også gælde unge, der allerede er på sociale medier, og der vil ikke være mulighed for dispensation for børn, der har samtykke fra deres forældre – forbuddet vil i sin nuværende form gælde alle australske borgere under 16.

Det er dog ikke planen, at der skal være nogen sanktioner for at bryde reglen, men det bliver Australiens online regulator eSafety Commissioner, som skal sørge for håndhævelsen af loven.

Loven vil, hvis parlamentet vedtager den, træde i kraft 12 måneder efter, den er stemt igennem.

"Jeg ved ikke med dig, men jeg får ting dukker op på mit system, som jeg ikke ønsker at se. Endsige en sårbar 14-årig," siger Albanese ved et pressemøde og fortsætter:

"Disse teknologivirksomheder er utroligt stærke. Disse apps har algoritmer, der driver folk hen imod bestemt adfærd."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S