Debatten raser i Danmark: Nu vil Australiens regering gøre sociale medier forbudt for alle under 16 år

Ifølge landets premierminister vil officielt fremføre lovforslaget for parlamentet i næste uge.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Tafra/Unsplash)

Debatten raser verden over om de sociale medier – også i Danmark har politikerne til tider hårde ord at sige SoMe-giganterne.

Nu tager Australiens regering skeen i den anden hånd. Regeringen vil nemlig forbyde sociale medier for alle under 16 år i Australien.

Australiens premierminister, Anthony Albanese, kommer med lovforslaget for at afbøde ”skaden”, som sociale medier gør på børn.

Lovforslaget skal fremlægges for landets parlament i næste uge, skriver BBC.

"Denne er til mødre og fædre... De, ligesom jeg, er bekymrede over vores børns sikkerhed online. Jeg ønsker, at australske familier skal vide, at regeringen har din ryg," siger han ifølge mediet.

Forbuddet vil også gælde unge, der allerede er på sociale medier, og der vil ikke være mulighed for dispensation for børn, der har samtykke fra deres forældre – forbuddet vil i sin nuværende form gælde alle australske borgere under 16.

Det er dog ikke planen, at der skal være nogen sanktioner for at bryde reglen, men det bliver Australiens online regulator eSafety Commissioner, som skal sørge for håndhævelsen af loven.

Loven vil, hvis parlamentet vedtager den, træde i kraft 12 måneder efter, den er stemt igennem.

"Jeg ved ikke med dig, men jeg får ting dukker op på mit system, som jeg ikke ønsker at se. Endsige en sårbar 14-årig," siger Albanese ved et pressemøde og fortsætter:

"Disse teknologivirksomheder er utroligt stærke. Disse apps har algoritmer, der driver folk hen imod bestemt adfærd."

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S