Kæmpe teleselskab under cyberangreb: Pilen peger mod Kina

Det amerikanske teleselskab T-Mobile har været udsat for et større hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teleselskabet T-Mobile meddeler, at det har opdaget forsøg i de seneste uger på infiltration af sine systemer.

T-Mobiles Chief Security Officer (CISO), Jeff Simon, skrev i en blog på virksomhedens website onsdag, at man havde opdaget angrebet og forhindret hackerne i at få adgang til følsomme kundedata, skriver Reuters.

T-Mobiles forsvar beskyttede kundeoplysninger, forhindrede forstyrrelse af tjenester og forhindrede angrebet i at gå videre, skrev T-Mobiles CISO.

Jeff Simon tilføjede, at det var uklart, hvem hackerne var. Teleselskabet har rapporteret sine analyser af angrebet til den amerikanske regering, så den kan give en vurdering.

En talsmand for T-Mobile udtalte onsdag, at hackernes metoder svarede til den kinesiske gruppe Salt Typhoon. Men talsmanden ville ikke konkludere, at det rent faktisk var den pågældende gruppe.

Forberedelser til større angreb

For to måneder siden kom det frem, at den samme gruppe af hackere var trængt ind i en stribe amerikanske internet-leverandørers netværk.

Dengang skrev blandt andre Wall Street Journal, at der kunne være tale om forberedelser til et større hacker-angreb.

Salt Typhoon formodes at have forbindelse til den kinesiske regering. The Register har skrevet, at gruppens angreb kommer i kølvandet på en stribe af lignende angreb orkestreret af kinesiske hackergrupper.

I august kom det frem, at hackergruppen Volt Typhoon angiveligt var trængt ind i amerikanske netværk via en bug i noget SD-Wan software.

Sikkerheds-direktør i Infosec, John Dwyer, sagde til Register, at han ikke har nogen kommentarer til navnesammenfaldet og til spørgsmålet om, hvorvidt de tre ‘typhoon’-grupper er forbundne.

“Men det er sikkert, at der ligger en klar strategi bag, hvor angriberne går efter sårbare punkter i vores samfund til at overtage kontrollen af informationsstrømmene,” sagde han.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job