Kæmpe teleselskab under cyberangreb: Pilen peger mod Kina

Det amerikanske teleselskab T-Mobile har været udsat for et større hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teleselskabet T-Mobile meddeler, at det har opdaget forsøg i de seneste uger på infiltration af sine systemer.

T-Mobiles Chief Security Officer (CISO), Jeff Simon, skrev i en blog på virksomhedens website onsdag, at man havde opdaget angrebet og forhindret hackerne i at få adgang til følsomme kundedata, skriver Reuters.

T-Mobiles forsvar beskyttede kundeoplysninger, forhindrede forstyrrelse af tjenester og forhindrede angrebet i at gå videre, skrev T-Mobiles CISO.

Jeff Simon tilføjede, at det var uklart, hvem hackerne var. Teleselskabet har rapporteret sine analyser af angrebet til den amerikanske regering, så den kan give en vurdering.

En talsmand for T-Mobile udtalte onsdag, at hackernes metoder svarede til den kinesiske gruppe Salt Typhoon. Men talsmanden ville ikke konkludere, at det rent faktisk var den pågældende gruppe.

Forberedelser til større angreb

For to måneder siden kom det frem, at den samme gruppe af hackere var trængt ind i en stribe amerikanske internet-leverandørers netværk.

Dengang skrev blandt andre Wall Street Journal, at der kunne være tale om forberedelser til et større hacker-angreb.

Salt Typhoon formodes at have forbindelse til den kinesiske regering. The Register har skrevet, at gruppens angreb kommer i kølvandet på en stribe af lignende angreb orkestreret af kinesiske hackergrupper.

I august kom det frem, at hackergruppen Volt Typhoon angiveligt var trængt ind i amerikanske netværk via en bug i noget SD-Wan software.

Sikkerheds-direktør i Infosec, John Dwyer, sagde til Register, at han ikke har nogen kommentarer til navnesammenfaldet og til spørgsmålet om, hvorvidt de tre ‘typhoon’-grupper er forbundne.

“Men det er sikkert, at der ligger en klar strategi bag, hvor angriberne går efter sårbare punkter i vores samfund til at overtage kontrollen af informationsstrømmene,” sagde han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland