Kæmpe teleselskab under cyberangreb: Pilen peger mod Kina

Det amerikanske teleselskab T-Mobile har været udsat for et større hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teleselskabet T-Mobile meddeler, at det har opdaget forsøg i de seneste uger på infiltration af sine systemer.

T-Mobiles Chief Security Officer (CISO), Jeff Simon, skrev i en blog på virksomhedens website onsdag, at man havde opdaget angrebet og forhindret hackerne i at få adgang til følsomme kundedata, skriver Reuters.

T-Mobiles forsvar beskyttede kundeoplysninger, forhindrede forstyrrelse af tjenester og forhindrede angrebet i at gå videre, skrev T-Mobiles CISO.

Jeff Simon tilføjede, at det var uklart, hvem hackerne var. Teleselskabet har rapporteret sine analyser af angrebet til den amerikanske regering, så den kan give en vurdering.

En talsmand for T-Mobile udtalte onsdag, at hackernes metoder svarede til den kinesiske gruppe Salt Typhoon. Men talsmanden ville ikke konkludere, at det rent faktisk var den pågældende gruppe.

Forberedelser til større angreb

For to måneder siden kom det frem, at den samme gruppe af hackere var trængt ind i en stribe amerikanske internet-leverandørers netværk.

Dengang skrev blandt andre Wall Street Journal, at der kunne være tale om forberedelser til et større hacker-angreb.

Salt Typhoon formodes at have forbindelse til den kinesiske regering. The Register har skrevet, at gruppens angreb kommer i kølvandet på en stribe af lignende angreb orkestreret af kinesiske hackergrupper.

I august kom det frem, at hackergruppen Volt Typhoon angiveligt var trængt ind i amerikanske netværk via en bug i noget SD-Wan software.

Sikkerheds-direktør i Infosec, John Dwyer, sagde til Register, at han ikke har nogen kommentarer til navnesammenfaldet og til spørgsmålet om, hvorvidt de tre ‘typhoon’-grupper er forbundne.

“Men det er sikkert, at der ligger en klar strategi bag, hvor angriberne går efter sårbare punkter i vores samfund til at overtage kontrollen af informationsstrømmene,” sagde han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job