Kæmpe teleselskab under cyberangreb: Pilen peger mod Kina

Det amerikanske teleselskab T-Mobile har været udsat for et større hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teleselskabet T-Mobile meddeler, at det har opdaget forsøg i de seneste uger på infiltration af sine systemer.

T-Mobiles Chief Security Officer (CISO), Jeff Simon, skrev i en blog på virksomhedens website onsdag, at man havde opdaget angrebet og forhindret hackerne i at få adgang til følsomme kundedata, skriver Reuters.

T-Mobiles forsvar beskyttede kundeoplysninger, forhindrede forstyrrelse af tjenester og forhindrede angrebet i at gå videre, skrev T-Mobiles CISO.

Jeff Simon tilføjede, at det var uklart, hvem hackerne var. Teleselskabet har rapporteret sine analyser af angrebet til den amerikanske regering, så den kan give en vurdering.

En talsmand for T-Mobile udtalte onsdag, at hackernes metoder svarede til den kinesiske gruppe Salt Typhoon. Men talsmanden ville ikke konkludere, at det rent faktisk var den pågældende gruppe.

Forberedelser til større angreb

For to måneder siden kom det frem, at den samme gruppe af hackere var trængt ind i en stribe amerikanske internet-leverandørers netværk.

Dengang skrev blandt andre Wall Street Journal, at der kunne være tale om forberedelser til et større hacker-angreb.

Salt Typhoon formodes at have forbindelse til den kinesiske regering. The Register har skrevet, at gruppens angreb kommer i kølvandet på en stribe af lignende angreb orkestreret af kinesiske hackergrupper.

I august kom det frem, at hackergruppen Volt Typhoon angiveligt var trængt ind i amerikanske netværk via en bug i noget SD-Wan software.

Sikkerheds-direktør i Infosec, John Dwyer, sagde til Register, at han ikke har nogen kommentarer til navnesammenfaldet og til spørgsmålet om, hvorvidt de tre ‘typhoon’-grupper er forbundne.

“Men det er sikkert, at der ligger en klar strategi bag, hvor angriberne går efter sårbare punkter i vores samfund til at overtage kontrollen af informationsstrømmene,” sagde han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen