Kæmpe teleselskab under cyberangreb: Pilen peger mod Kina

Det amerikanske teleselskab T-Mobile har været udsat for et større hackerangreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Teleselskabet T-Mobile meddeler, at det har opdaget forsøg i de seneste uger på infiltration af sine systemer.

T-Mobiles Chief Security Officer (CISO), Jeff Simon, skrev i en blog på virksomhedens website onsdag, at man havde opdaget angrebet og forhindret hackerne i at få adgang til følsomme kundedata, skriver Reuters.

T-Mobiles forsvar beskyttede kundeoplysninger, forhindrede forstyrrelse af tjenester og forhindrede angrebet i at gå videre, skrev T-Mobiles CISO.

Jeff Simon tilføjede, at det var uklart, hvem hackerne var. Teleselskabet har rapporteret sine analyser af angrebet til den amerikanske regering, så den kan give en vurdering.

En talsmand for T-Mobile udtalte onsdag, at hackernes metoder svarede til den kinesiske gruppe Salt Typhoon. Men talsmanden ville ikke konkludere, at det rent faktisk var den pågældende gruppe.

Forberedelser til større angreb

For to måneder siden kom det frem, at den samme gruppe af hackere var trængt ind i en stribe amerikanske internet-leverandørers netværk.

Dengang skrev blandt andre Wall Street Journal, at der kunne være tale om forberedelser til et større hacker-angreb.

Salt Typhoon formodes at have forbindelse til den kinesiske regering. The Register har skrevet, at gruppens angreb kommer i kølvandet på en stribe af lignende angreb orkestreret af kinesiske hackergrupper.

I august kom det frem, at hackergruppen Volt Typhoon angiveligt var trængt ind i amerikanske netværk via en bug i noget SD-Wan software.

Sikkerheds-direktør i Infosec, John Dwyer, sagde til Register, at han ikke har nogen kommentarer til navnesammenfaldet og til spørgsmålet om, hvorvidt de tre ‘typhoon’-grupper er forbundne.

“Men det er sikkert, at der ligger en klar strategi bag, hvor angriberne går efter sårbare punkter i vores samfund til at overtage kontrollen af informationsstrømmene,” sagde han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S