Kinesiske cyberspioner har hacket en stribe amerikanske internetudbydere

Den kinesiske hackegruppe Salt Typhoon er trængt langt ind i en hel række amerikanske internet-selskaber. Mistænkes for at være forløbere for stort angreb.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den kinesiske hackergruppe Salt Typhoon er trængt langt ind i amerikansk it-infrastruktur i de seneste måneder, hvor den har søgt efter informationer og muligvis er i gang med at forberede et angreb.

Wall Street Journal skriver, at hackergruppen er trængt ind i ‘en håndfuld’ amerikanske ISP’ers netværk.

Avisen nævner ikke hvilke internet-leverandører, det drejer sig om.

Salt Typhoon formodes at have forbindelse til den kinesiske regering, og The Register skriver, at gruppens angreb kommer i kølvandet på en stribe af lignende angreb orkestreret af kineiske hackergrupper.

Det er således kun en uge siden, at FBI ødelagde kæmpe botnettet Mirai med 260.000 enheder, der var styret af den kinesiske hackergruppe Flax Typhoon.

I august kom det frem, at hackergruppen Volt Typhoon angiveligt var trængt ind i amerikanske netværk via en bug i noget SD-Wan software.

Sikkerheds-direktør i Infosec, John Dwyer, siger til Register, at han ikke har nogen kommentarer til navnesammenfaldet og til spørgsmålet om, hvorvidt de tre ‘typhoon’-grupper er forbundne.

“Men det er sikkert, at der ligger en klar strategi bag, hvor angribenerne går efter sårbare punkter i vores samfund til at overtage kontrollen af informations-strømmene,” siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec