Kinesiske cyberspioner har hacket en stribe amerikanske internetudbydere

Den kinesiske hackegruppe Salt Typhoon er trængt langt ind i en hel række amerikanske internet-selskaber. Mistænkes for at være forløbere for stort angreb.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den kinesiske hackergruppe Salt Typhoon er trængt langt ind i amerikansk it-infrastruktur i de seneste måneder, hvor den har søgt efter informationer og muligvis er i gang med at forberede et angreb.

Wall Street Journal skriver, at hackergruppen er trængt ind i ‘en håndfuld’ amerikanske ISP’ers netværk.

Avisen nævner ikke hvilke internet-leverandører, det drejer sig om.

Salt Typhoon formodes at have forbindelse til den kinesiske regering, og The Register skriver, at gruppens angreb kommer i kølvandet på en stribe af lignende angreb orkestreret af kineiske hackergrupper.

Det er således kun en uge siden, at FBI ødelagde kæmpe botnettet Mirai med 260.000 enheder, der var styret af den kinesiske hackergruppe Flax Typhoon.

I august kom det frem, at hackergruppen Volt Typhoon angiveligt var trængt ind i amerikanske netværk via en bug i noget SD-Wan software.

Sikkerheds-direktør i Infosec, John Dwyer, siger til Register, at han ikke har nogen kommentarer til navnesammenfaldet og til spørgsmålet om, hvorvidt de tre ‘typhoon’-grupper er forbundne.

“Men det er sikkert, at der ligger en klar strategi bag, hvor angribenerne går efter sårbare punkter i vores samfund til at overtage kontrollen af informations-strømmene,” siger han.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo