Kinesiske cyberspioner har hacket en stribe amerikanske internetudbydere

Den kinesiske hackegruppe Salt Typhoon er trængt langt ind i en hel række amerikanske internet-selskaber. Mistænkes for at være forløbere for stort angreb.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den kinesiske hackergruppe Salt Typhoon er trængt langt ind i amerikansk it-infrastruktur i de seneste måneder, hvor den har søgt efter informationer og muligvis er i gang med at forberede et angreb.

Wall Street Journal skriver, at hackergruppen er trængt ind i ‘en håndfuld’ amerikanske ISP’ers netværk.

Avisen nævner ikke hvilke internet-leverandører, det drejer sig om.

Salt Typhoon formodes at have forbindelse til den kinesiske regering, og The Register skriver, at gruppens angreb kommer i kølvandet på en stribe af lignende angreb orkestreret af kineiske hackergrupper.

Det er således kun en uge siden, at FBI ødelagde kæmpe botnettet Mirai med 260.000 enheder, der var styret af den kinesiske hackergruppe Flax Typhoon.

I august kom det frem, at hackergruppen Volt Typhoon angiveligt var trængt ind i amerikanske netværk via en bug i noget SD-Wan software.

Sikkerheds-direktør i Infosec, John Dwyer, siger til Register, at han ikke har nogen kommentarer til navnesammenfaldet og til spørgsmålet om, hvorvidt de tre ‘typhoon’-grupper er forbundne.

“Men det er sikkert, at der ligger en klar strategi bag, hvor angribenerne går efter sårbare punkter i vores samfund til at overtage kontrollen af informations-strømmene,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect