Danske Aseteks aktiekurs styrtdykker under investor-møde

Nordjyske Aseteks aktiekurs dykkede næsten 30 procent i de timer, hvor det børsnoterede selskabs ledelse gjorde rede for dens planer om at rejse 118 millioner kroner i ny kapitalindsprøjtning.

Artikel top billede

(Foto: Stumpphoto / Stumpphoto)

På blot to uger har nordjyske Asetek tabt mere end 66 procent af sin børsværdi.

Og aktiekursen fik et ordentligt gok, da Aseteks ledelse med direktør André Sloth Eriksen onsdag under et investorkald onsdag forsøgte at forklare investorerne, hvorfor det er nødvendigt at rejse yderligere 118 millioner kroner.

Ifølge Børsen faldt aktiekursen nemlig med næsten 30 procent under mødet. Den rettede sig dog senere og landede på et samlet fald på 12,4 procent, skriver avisen.

Aktiesalget skal indbringe mellem 60 og 115 millioner kroner til det kriseramte selskab, der med hovedkvarter i Svenstrup i Nordjylland producerer kølesystemer til især datacentre og gaming-pc’er.

Pengene er ifølge selskabet nødvendige for dels at sikre kapitalgrundlaget for 2025 og dels for at gøre banken tilfreds.

Selskabet blev børsnoteret i 2013, og aktie-kursen er siden er blevet mere end halveret.

Børsen skriver, at de 60 millioner kroner skal bruges til at dække forpligtelser over for banken, mens Asetek hertil har brug for omkring 55 millioner kroner til at skalere en ny Simsports-forretning.

Storinvestor Nordic Compound, der sidder på 13 procent af aktierne, har fornylig til Børsen givet udtryk for sin utilfredshed med planerne, som direktør Jakob Have har kaldt for ‘ekstreme,’

“Som det ser ud lige nu, bliver vi eksisterende aktionærer jo fuldstændigt udvandet,” har meldingen lydt fra ham.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S