Danske Aseteks aktiekurs styrtdykker under investor-møde

Nordjyske Aseteks aktiekurs dykkede næsten 30 procent i de timer, hvor det børsnoterede selskabs ledelse gjorde rede for dens planer om at rejse 118 millioner kroner i ny kapitalindsprøjtning.

Artikel top billede

(Foto: Stumpphoto / Stumpphoto)

På blot to uger har nordjyske Asetek tabt mere end 66 procent af sin børsværdi.

Og aktiekursen fik et ordentligt gok, da Aseteks ledelse med direktør André Sloth Eriksen onsdag under et investorkald onsdag forsøgte at forklare investorerne, hvorfor det er nødvendigt at rejse yderligere 118 millioner kroner.

Ifølge Børsen faldt aktiekursen nemlig med næsten 30 procent under mødet. Den rettede sig dog senere og landede på et samlet fald på 12,4 procent, skriver avisen.

Aktiesalget skal indbringe mellem 60 og 115 millioner kroner til det kriseramte selskab, der med hovedkvarter i Svenstrup i Nordjylland producerer kølesystemer til især datacentre og gaming-pc’er.

Pengene er ifølge selskabet nødvendige for dels at sikre kapitalgrundlaget for 2025 og dels for at gøre banken tilfreds.

Selskabet blev børsnoteret i 2013, og aktie-kursen er siden er blevet mere end halveret.

Børsen skriver, at de 60 millioner kroner skal bruges til at dække forpligtelser over for banken, mens Asetek hertil har brug for omkring 55 millioner kroner til at skalere en ny Simsports-forretning.

Storinvestor Nordic Compound, der sidder på 13 procent af aktierne, har fornylig til Børsen givet udtryk for sin utilfredshed med planerne, som direktør Jakob Have har kaldt for ‘ekstreme,’

“Som det ser ud lige nu, bliver vi eksisterende aktionærer jo fuldstændigt udvandet,” har meldingen lydt fra ham.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S