Danske Aseteks aktiekurs styrtdykker under investor-møde

Nordjyske Aseteks aktiekurs dykkede næsten 30 procent i de timer, hvor det børsnoterede selskabs ledelse gjorde rede for dens planer om at rejse 118 millioner kroner i ny kapitalindsprøjtning.

Artikel top billede

(Foto: Stumpphoto / Stumpphoto)

På blot to uger har nordjyske Asetek tabt mere end 66 procent af sin børsværdi.

Og aktiekursen fik et ordentligt gok, da Aseteks ledelse med direktør André Sloth Eriksen onsdag under et investorkald onsdag forsøgte at forklare investorerne, hvorfor det er nødvendigt at rejse yderligere 118 millioner kroner.

Ifølge Børsen faldt aktiekursen nemlig med næsten 30 procent under mødet. Den rettede sig dog senere og landede på et samlet fald på 12,4 procent, skriver avisen.

Aktiesalget skal indbringe mellem 60 og 115 millioner kroner til det kriseramte selskab, der med hovedkvarter i Svenstrup i Nordjylland producerer kølesystemer til især datacentre og gaming-pc’er.

Pengene er ifølge selskabet nødvendige for dels at sikre kapitalgrundlaget for 2025 og dels for at gøre banken tilfreds.

Selskabet blev børsnoteret i 2013, og aktie-kursen er siden er blevet mere end halveret.

Børsen skriver, at de 60 millioner kroner skal bruges til at dække forpligtelser over for banken, mens Asetek hertil har brug for omkring 55 millioner kroner til at skalere en ny Simsports-forretning.

Storinvestor Nordic Compound, der sidder på 13 procent af aktierne, har fornylig til Børsen givet udtryk for sin utilfredshed med planerne, som direktør Jakob Have har kaldt for ‘ekstreme,’

“Som det ser ud lige nu, bliver vi eksisterende aktionærer jo fuldstændigt udvandet,” har meldingen lydt fra ham.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect