Danske Aseteks aktiekurs styrtdykker under investor-møde

Nordjyske Aseteks aktiekurs dykkede næsten 30 procent i de timer, hvor det børsnoterede selskabs ledelse gjorde rede for dens planer om at rejse 118 millioner kroner i ny kapitalindsprøjtning.

Artikel top billede

(Foto: Stumpphoto / Stumpphoto)

På blot to uger har nordjyske Asetek tabt mere end 66 procent af sin børsværdi.

Og aktiekursen fik et ordentligt gok, da Aseteks ledelse med direktør André Sloth Eriksen onsdag under et investorkald onsdag forsøgte at forklare investorerne, hvorfor det er nødvendigt at rejse yderligere 118 millioner kroner.

Ifølge Børsen faldt aktiekursen nemlig med næsten 30 procent under mødet. Den rettede sig dog senere og landede på et samlet fald på 12,4 procent, skriver avisen.

Aktiesalget skal indbringe mellem 60 og 115 millioner kroner til det kriseramte selskab, der med hovedkvarter i Svenstrup i Nordjylland producerer kølesystemer til især datacentre og gaming-pc’er.

Pengene er ifølge selskabet nødvendige for dels at sikre kapitalgrundlaget for 2025 og dels for at gøre banken tilfreds.

Selskabet blev børsnoteret i 2013, og aktie-kursen er siden er blevet mere end halveret.

Børsen skriver, at de 60 millioner kroner skal bruges til at dække forpligtelser over for banken, mens Asetek hertil har brug for omkring 55 millioner kroner til at skalere en ny Simsports-forretning.

Storinvestor Nordic Compound, der sidder på 13 procent af aktierne, har fornylig til Børsen givet udtryk for sin utilfredshed med planerne, som direktør Jakob Have har kaldt for ‘ekstreme,’

“Som det ser ud lige nu, bliver vi eksisterende aktionærer jo fuldstændigt udvandet,” har meldingen lydt fra ham.

Digitaliseringsstyrelsen

IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

Københavnsområdet

PlanBørnefonden

Full Stack Developer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

It-projektleder med international sigte til Koncern IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job