Microsoft beskylder myndighed for at lække oplysninger: Vil have undersøgt sagen

Microsoft er ikke tilfreds med den amerikanske konkurrencemyndighed FTC for at lække oplysninger om techgiganten.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

I sidste uge kom det frem, at den amerikanske konkurrencemyndighed Federal Trade Commission (FTC) åbner en undersøgelse mod Microsoft om en række af selskabets produkter, som cloud computing og softwarelicenspakker til cybersikkerhedstilbud og kunstig intelligens-produkter.

Nyheden blev dog ikke officielt meldt ud af FTC, men den blev derimod breaket i mediet Bloomberg, som henviste til ”kilder med kendskab til sagen” uden at nævne navn.

Derfor beskylder Microsoft nu FTC for at lække oplysninger om fortrolige sager til medierne. Blandt andet, at FTC skulle have sendt en anmodning til Microsoft vedrørende informationer om selskabets praksisser. Derfor ønsker hun en intern undersøgelse af myndigheden.

”Denne type information samt henvisninger i artiklen til “personer bekendt med informationsanmodningen” tyder stærkt på, at detaljerne i Bloombergs artikel stammer fra FTC,” skriver Rima Alaily, der er chef for Microsofts arbejde med regulering, i et åbent brev til FTC’s generalinspektør, Andrew Katsaros.

”Jeg beder dig (Andrew Katsaros, red.) undersøge, om FTC’s ledelse på ulovlig vis har lækket disse fortrolige oplysninger til pressen i strid med agenturets etiske regler og praksisregler. Ironisk nok, næsten en uge efter at have informeret pressen om en informationsanmodning rettet mod Microsoft, kan vi stadig ikke få en kopi af dette dokument fra FTC,” fortsætter brevet.

Rima Alaily peger på, at Bloombergs artikel peger på en tendens, der er taget til de seneste år, hvor informationer om denne type sager bliver lækket til medierne. Hun skriver også, at mængden af information lækket til medierne er steget voldsomt under nuværende FTC-formand Lina Kahns ledelse.

Alaily skriver endda, at Microsoft først selv blev bekendt med FTC’s anmodning om information, da artiklen kom ud.

”Microsoft blev bekendt med denne informationsanmodning, ligesom resten af verden, gennem Bloomberg-artiklen. Indtil videre har Microsoft ikke modtaget nogen formel juridisk proces, såsom en Civil Investigative Demand, fra FTC. Og da vi ringede for at forespørge om gyldigheden af Bloombergs historie, ville medarbejderne ikke bekræfte eksistensen af informationsanmodningen,” skriver Microsoft-chefen og fortsætter:

”Microsoft kan naturligvis ikke afsløre noget, som virksomheden ikke har kendskab til.”

Slutteligt opfordrer Alaily generalinspektøren i FTC til at undersøge hændelsen fuldt ud og offentliggøre resultaterne hurtigst muligt.

Læs brevet fra Microsoft her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job