Microsoft beskylder myndighed for at lække oplysninger: Vil have undersøgt sagen

Microsoft er ikke tilfreds med den amerikanske konkurrencemyndighed FTC for at lække oplysninger om techgiganten.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

I sidste uge kom det frem, at den amerikanske konkurrencemyndighed Federal Trade Commission (FTC) åbner en undersøgelse mod Microsoft om en række af selskabets produkter, som cloud computing og softwarelicenspakker til cybersikkerhedstilbud og kunstig intelligens-produkter.

Nyheden blev dog ikke officielt meldt ud af FTC, men den blev derimod breaket i mediet Bloomberg, som henviste til ”kilder med kendskab til sagen” uden at nævne navn.

Derfor beskylder Microsoft nu FTC for at lække oplysninger om fortrolige sager til medierne. Blandt andet, at FTC skulle have sendt en anmodning til Microsoft vedrørende informationer om selskabets praksisser. Derfor ønsker hun en intern undersøgelse af myndigheden.

”Denne type information samt henvisninger i artiklen til “personer bekendt med informationsanmodningen” tyder stærkt på, at detaljerne i Bloombergs artikel stammer fra FTC,” skriver Rima Alaily, der er chef for Microsofts arbejde med regulering, i et åbent brev til FTC’s generalinspektør, Andrew Katsaros.

”Jeg beder dig (Andrew Katsaros, red.) undersøge, om FTC’s ledelse på ulovlig vis har lækket disse fortrolige oplysninger til pressen i strid med agenturets etiske regler og praksisregler. Ironisk nok, næsten en uge efter at have informeret pressen om en informationsanmodning rettet mod Microsoft, kan vi stadig ikke få en kopi af dette dokument fra FTC,” fortsætter brevet.

Rima Alaily peger på, at Bloombergs artikel peger på en tendens, der er taget til de seneste år, hvor informationer om denne type sager bliver lækket til medierne. Hun skriver også, at mængden af information lækket til medierne er steget voldsomt under nuværende FTC-formand Lina Kahns ledelse.

Alaily skriver endda, at Microsoft først selv blev bekendt med FTC’s anmodning om information, da artiklen kom ud.

”Microsoft blev bekendt med denne informationsanmodning, ligesom resten af verden, gennem Bloomberg-artiklen. Indtil videre har Microsoft ikke modtaget nogen formel juridisk proces, såsom en Civil Investigative Demand, fra FTC. Og da vi ringede for at forespørge om gyldigheden af Bloombergs historie, ville medarbejderne ikke bekræfte eksistensen af informationsanmodningen,” skriver Microsoft-chefen og fortsætter:

”Microsoft kan naturligvis ikke afsløre noget, som virksomheden ikke har kendskab til.”

Slutteligt opfordrer Alaily generalinspektøren i FTC til at undersøge hændelsen fuldt ud og offentliggøre resultaterne hurtigst muligt.

Læs brevet fra Microsoft her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse