It-sikkerheden i Banedanmarks nye signalsystem sejler: Har så store sårbarheder at det kan lamme den danske togtrafik

It-sikkerheden sejler i det digitale signalsystem, som Banedanmark står bag. Risikoen for hacker-angreb kan have vidtrækkende konsekvenser for togdriften og samfundsøkonomien.

Artikel top billede

(Foto: Banedanmark)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om starsrevisorernes skarpe kritik af Banedanmarks it-sikkerhed i signalprogrammet.
814
4:15 min
It-sikkerheden i Banedanmarks signalsystem sejler i en grad, der gør, at it-sikkerhedsniveauet kan være farligt for hele Danmark.

I en ny rapport retter Rigsrevisionen skarp kritik af Banedanmarks it-sikkerhed i det digitale signalsystem, der styrer togtrafikken på den danske jernbane.

Ifølge rapporten opfylder Banedanmark kun tre ud af 19 centrale kriterier for it-sikkerhed, mens 10 kriterier ikke er opfyldt, og seks af kriterierne kun delvist er opfyldt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job