Bilgigant opgiver milliard-satsning på selvkørende biler

General Motors trækker stikket på selskabets satsning på selvkørende biler, Cruise. Indtil for kort tid siden var det ambitionen, at robottaxier fra Cruise allerede i 2030 skulle omsætte for 350 milliarder kroner.

Artikel top billede

Cruise var i direkte konkurrence med Googles Waymo. På billedet ses en elektrisk Jaguar udstyret med Waymos teknologi.

Den amerikanske bilgigant General Motors har valgt at lukke sit datterselskab Cruise.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Cruise blev opkøbt af General Motors (GM) i 2016 og har været en central del af selskabets satsning på at udvikle selvkørende biler. Cruise har været en direkte konkurrent til Googles Waymo.

Investeret milliarder

Cruise sendte sine første selvkørende taxier på gaden i 2022, og ifølge Bloomberg har GM gennem årene investeret tæt på 65 milliarder kroner i selskabet.

Ambitionen var, at Cruise senest i 2030 skulle omsætte for 350 milliarder kroner gennem robottaxier og abonnementsindtægter.

De planer er ifølge Bloomberg nu skrottet. I stedet vil Cruise blive integreret i moderkoncernen, hvor de ansatte fremover skal beskæftige sig med at udvikle sikkerhedssystemer og selvkørende funktioner til GM’s biler.

“Vi har undersøgt, hvor stor en investering det ville kræve at opbygge en robotaxi-forretning, vedligeholde den og få den til at vokse, og det har vist sig at være en betydelig mængde kapital,” siger General Motors’ topchef Mary Barra og tilføjer:
“En robotaxi-forretning er ikke GM’s kerneforretning.”

Beslutningen kommer samtidig med, at både Waymo og Tesla ser ud til at øge deres satsning på robottaxier.

Ifølge Bloomberg vil GM spare én milliard dollar om året ved at droppe sin robotaxi-satsning.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S