Berlins vinterkulde går gennem marv og ben

Simon Scarrows fortælling om en ærlig efterforskers prøvelser under naziregimet er brandhamrende solid spænding.

Artikel top billede

December 1939 er på alle måder lidt af en prøvelse for kriminalinspektør Horst Schenke.

Berlins vinterkulde går gennem marv og ben, og regimets fladpandede og korrupte partifunktionærer gør hverdagen unødigt bøvlet for en ærlig og meget lidt nazistisk indstillet kriminalmand.

Nemmere bliver det ikke af, at mørklægningen giver fri leg for alle de helt almindelige forbrydere, som regimet ikke allerede har kastet i en lejr eller gjort et hoved kortere.

Midt i det hele bliver hustruen til et fremtrædende partimedlem fundet dræbt.

Den frygtede chef for sikkerhedstjenesten mener, at Schenke er den helt rigtige til at opklare forbrydelsen – og Reinhard Heydrich er ikke en mand, der er specielt begejstret for at blive sagt imod.

Det er i al væsentlighed udgangspunktet for Blackout af britiske Simon Scarrow.

Undertegnede slugte både Blackout og dens efterfølger Dead of Night i nærmest én køre og kan varmt anbefale begge de to første bøger i Scarrows trilogi, der til maj afsluttes med titlen A Death in Berlin.

Centralt i første bog er naturligvis selve drabsefterforskningen, mens bog to har et andet og faktisk langt mere dystert tema.

Scarrow er skarp i sin skildring af modsætningen mellem nazisternes helt store forbrydelser – der begås i fuld åbenhed af mænd i ulasteligt pressede uniformer fra Hugo Boss – og god, gammeldags kriminalitet, som man stadig slår hårdt ned på.

Dog naturligvis primært hvis det begås af personer uden en fin partinål i reverset.

Samtidig vil historieinteresserede glæde sig over et kulørt og velbeskrevet persongalleri.

Det tæller både mere eller mindre celebre nazister, der dog ikke får lov at stjæle billedet, og helt almindelige mennesker, der prøver at klare sig gennem en sær og svær tid.

Endelig imponerer det bagvedliggende researcharbejde og forfatterens historieforståelse, der får krigstidens Berlin til at stå frysende klart for læseren. Det skader heller ikke, at bøgerne er velskrevne og grundlæggende spændende.

På den led tegner Simon Scarrow sig som værdig arvtager til den desværre nu afdøde Philip Kerr og hans 14 fremragende bøger i ”Berlin Noir”-serien, der foregår før, under og efter 2. Verdenskrig.

Og har man ikke også stiftet bekendtskab med Kerrs hårdt prøvede efterforsker Bernard Gunther, der er langt mere begejstret for en kold sjus, varmt kvindeligt selskab og en lur end for nazister og kommunister, så er der virkelig også noget at glæde sig til her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS