EU vil genvurdere kæmpesager mod Microsoft, Meta og Facebook. Flere mulige udgange er i spil

Store amerikanske tech-selskaber vil have Donald Trump til at gribe ind over for EU

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Netop som de store amerikanske tech-selskaber opfordrer Donald Trump til at gribe ind overfor EU’s ret omfattende regulering, har EU besluttet sig for at lægge alle nyere sager på bordet til ny vurdering.

EU har nemlig besluttet at revurdere alle de undersøgelser af tech-giganterne, som er blevet igangsat siden marts i fjor. Det sker med den nye Digital Market Acts i hånden.

Revurderingen betyder, at alle beslutninger, potentielle bøder og lignende vil blive sat på pause, indtil revurderingen udfra DMA er færdig.

Ifølge Financial Times vil revurderingen af de store sager kunne føre til, at de enkelte undersøgelser enten neddrosles i omfang eller at deres scope ændres.

Ifølge avisen skal revurderingerne foretages samtidig med, at der sker store omstillinger på den politiske scene.

Her er dels en helt ny EU-forsamling ved komme på plads til den kommende fem-årige valg-periode, dels indsættes Donald Trump som ny præsident i USA på mandag.

Helt nyt ballgame

“Det bliver et helt nyt ‘ballgame’ med de store tech-oligarker tæt placeret på Trump, og den position udnytter de til at lægge pres på os [EU, red]. Så meget er oppe i luften lige nu,” siger en unavngiven EU-diplomat til Financial Times.

Ifølge diplomaten er nogle af de sager, der nu skal revurderes, relativt langt fremme i processen - herunder eksempelvis den store sag mod Googles udnyttelse af sin egen app store for egen vindings skyld.

En anden diplomat siger til avisen, at EU-embedsværket lige nu afventer klare signaler om en klar politisk retning for EU, inden de går videre med de store sager mod Meta, Microsoft og Google.

De amerikanske tech-giganter øjner på deres side morgenluft i forhold til regulering, når Donald Trump sværges ind som præsident for de kommende fire år.

Meta-chef Mark Zuckerberg - der fornylig fjernede en stor del af den hidtidige moderation på Facebook - opfordrede fredag Donald Trump til at få EU til at stoppe med at udstede bøder til amerikanske tech-selskaber.

Ifølge Zuckerberg har EU gennem de seneste 20 år tvunget de amerikanske selskaber til at betale ‘mere end 30 milliarder dollar i bøder,’ lød det her fra ham.

EU-talspersoner siger ifølge Financial Times, at EU også i fremtiden er fokuseret på at sikre ‘effektiv håndhævelse’ af de gældende regler.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen