EU vil genvurdere kæmpesager mod Microsoft, Meta og Facebook. Flere mulige udgange er i spil

Store amerikanske tech-selskaber vil have Donald Trump til at gribe ind over for EU

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Netop som de store amerikanske tech-selskaber opfordrer Donald Trump til at gribe ind overfor EU’s ret omfattende regulering, har EU besluttet sig for at lægge alle nyere sager på bordet til ny vurdering.

EU har nemlig besluttet at revurdere alle de undersøgelser af tech-giganterne, som er blevet igangsat siden marts i fjor. Det sker med den nye Digital Market Acts i hånden.

Revurderingen betyder, at alle beslutninger, potentielle bøder og lignende vil blive sat på pause, indtil revurderingen udfra DMA er færdig.

Ifølge Financial Times vil revurderingen af de store sager kunne føre til, at de enkelte undersøgelser enten neddrosles i omfang eller at deres scope ændres.

Ifølge avisen skal revurderingerne foretages samtidig med, at der sker store omstillinger på den politiske scene.

Her er dels en helt ny EU-forsamling ved komme på plads til den kommende fem-årige valg-periode, dels indsættes Donald Trump som ny præsident i USA på mandag.

Helt nyt ballgame

“Det bliver et helt nyt ‘ballgame’ med de store tech-oligarker tæt placeret på Trump, og den position udnytter de til at lægge pres på os [EU, red]. Så meget er oppe i luften lige nu,” siger en unavngiven EU-diplomat til Financial Times.

Ifølge diplomaten er nogle af de sager, der nu skal revurderes, relativt langt fremme i processen - herunder eksempelvis den store sag mod Googles udnyttelse af sin egen app store for egen vindings skyld.

En anden diplomat siger til avisen, at EU-embedsværket lige nu afventer klare signaler om en klar politisk retning for EU, inden de går videre med de store sager mod Meta, Microsoft og Google.

De amerikanske tech-giganter øjner på deres side morgenluft i forhold til regulering, når Donald Trump sværges ind som præsident for de kommende fire år.

Meta-chef Mark Zuckerberg - der fornylig fjernede en stor del af den hidtidige moderation på Facebook - opfordrede fredag Donald Trump til at få EU til at stoppe med at udstede bøder til amerikanske tech-selskaber.

Ifølge Zuckerberg har EU gennem de seneste 20 år tvunget de amerikanske selskaber til at betale ‘mere end 30 milliarder dollar i bøder,’ lød det her fra ham.

EU-talspersoner siger ifølge Financial Times, at EU også i fremtiden er fokuseret på at sikre ‘effektiv håndhævelse’ af de gældende regler.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S