Forkert brug af AI kan sætte forholdet til dine kunder på spil

Ekspert i samspil mellem teknologi og kunderelationer forklarer i sin nye bog, hvordan AI kan skade virksomheder, hvis ikke teknologien bruges rigtigt.

Artikel top billede

Man sparker lidt en åben dør ind ved at konstatere, at AI kan gøre mange processer mere effektive.

Det kan derfor være fristende for virksomheder, at lade AI overtage så mange opgaver som overhovedet muligt.

Men her skal man passe lidt på. For overdreven anvendelse af AI kan risikere at skade virksomhedens troværdighed og autenticitet over for sine kunder.

Det er i hvert fald budskabet i den nye bog “Infailible: The Artificial Intelligence Ideology Reshaping Consumer Behavior” af Chris Hood, der netop er ekspert i samspillet mellem kundepleje og digitale processer.

I bogen – hvis titel kan oversættes til ”ufejlbarlig” – viser forfatteren begrænsningerne og styrkerne ved AI.

Blandet andet ved at lade hvert kapitel matche en type menneskelig intelligens med en tilsvarende type kunstig intelligens på forskellige forretningsmæssige felter.

Derudover viser forfatteren blandt andet også hvordan store brands som Nike, Disney og Starbucks, har implementeret AI i deres forretningsmodeller, samt giver han en række praktiske strategier, for hvordan AI kan bruges til at forbedre forholdene til kunderne.

Bogen udkommer 31. januar.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S