Forkert brug af AI kan sætte forholdet til dine kunder på spil

Ekspert i samspil mellem teknologi og kunderelationer forklarer i sin nye bog, hvordan AI kan skade virksomheder, hvis ikke teknologien bruges rigtigt.

Artikel top billede

Man sparker lidt en åben dør ind ved at konstatere, at AI kan gøre mange processer mere effektive.

Det kan derfor være fristende for virksomheder, at lade AI overtage så mange opgaver som overhovedet muligt.

Men her skal man passe lidt på. For overdreven anvendelse af AI kan risikere at skade virksomhedens troværdighed og autenticitet over for sine kunder.

Det er i hvert fald budskabet i den nye bog “Infailible: The Artificial Intelligence Ideology Reshaping Consumer Behavior” af Chris Hood, der netop er ekspert i samspillet mellem kundepleje og digitale processer.

I bogen – hvis titel kan oversættes til ”ufejlbarlig” – viser forfatteren begrænsningerne og styrkerne ved AI.

Blandet andet ved at lade hvert kapitel matche en type menneskelig intelligens med en tilsvarende type kunstig intelligens på forskellige forretningsmæssige felter.

Derudover viser forfatteren blandt andet også hvordan store brands som Nike, Disney og Starbucks, har implementeret AI i deres forretningsmodeller, samt giver han en række praktiske strategier, for hvordan AI kan bruges til at forbedre forholdene til kunderne.

Bogen udkommer 31. januar.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS