Apple TV+ udvider meget rost serie om månelandingen med spin-off

Skaberne af “For All Mankind” viser i den kommende serie, hvordan det lykkedes russerne at komme først til månen.

Artikel top billede

“One small step for man, one giant leap for mankind” var som bekendt Neil Armstrongs første ord, da han – som det første menneske – tog et skridt på månen i 1969.

Men hvad nu, hvis det ikke var amerikanerne der kom først til månen? Det spørgsmål er omdrejningspunktet for én af de mest roste serier på Apple TV+, nemlig “For All Mankind”.

I denne alternative tidslinje må amerikanerne se sig slået på stregen af det sovjetiske rumprogram. Derfor stoppede rumkapløbet ikke – som i virkeligheden – men fortsatte med speederen trykket helt i bund.

Serien består indtil videre af fire sæsoner. Den femte er også allerede på vej. Men det stopper ikke der. For skaberne af serien har nemlig flere planer.

Ben Nedivi, Matt Wolpert og Ronald D. Moore, der står bag “For All Mankind”, er i gang med en spin-off thriller, som tager udgangspunkt i det sovjetiske rumprogram.

Serien produceres af Sony Pictures Television og bærer titlen “Star City” - en reference til den hemmelige russiske militærbase, der rent faktisk blev brugt af Sovjetunionen under Den Kolde Krig.

Selv om ”Star City” allerede blev annonceret af Apple TV+ i april sidste år, så mangler vi stadig informationer om seriens plot.

Men det vides dog, at serien vil centrere sig om den risiko de russiske kosmonauter, ingeniører og efterretningsfolk måtte tage for at opnå deres mål i denne kontrafaktiske verden.

Det er også uvist hvornår serien får premiere på Apple TV+, samt hvilke skuespillere der spiller med – om end det kunne være interessant at se en crossover med nogle af karaktererne fra “For All Mankind”.

Under alle omstændigheder bliver det interessant at se en alternativ vinkel på et på mange måder utroligt spændende alternativt tidsforløb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS