Europa står til at mangle datacentre allerede i år: For lidt strøm og mangel på plads giver problemer

Europa står overfor en mangel på datacenterkapacitet, som kan få betydning for kontinentets rolle i AI-kapløbet.

Artikel top billede

(Foto: Claudio Schwarz/Unsplash)

Datacenterkapaciteten i Europa står til at stige med 22 procent i løbet af i år, men det er slet ikke nok.

Der skal mere til for at imødekomme behovet for kapacitet – især med henblik på efterspørgslen på AI-løsninger og lysten til at udvikle dem i Europa, skriver Reuters.

Til trods for at store aktører som Google, Amazon og Microsoft har erklæret store investeringer i opførelse af mere datacenterkapacitet globalt og heriblandt lægger en del af investeringerne i Europa, og at EU-Kommissionen har proklameret, at AI-kapaciteten skal øges gevaldigt, går det slet ikke stærkt nok.

"Udbydere kan ikke bygge kapacitet hurtigt nok til at følge med efterspørgslen," siger Kevin Restivo, direktør for datacenterforskning hos konsulentfirmaet CBRE ved Kickstart Europe-konferencen ifølge mediet.

Pladsmangel er begyndt at blive et problem i Europas datacenterknudepunkter som Frankfurt, London, Amsterdam, Paris og Dublin, og begrænsninger på elnettet gør, at væksten i datacentre ikke kan ske i et tempo, der møder efterspørgslen, lyder det.

Som konsekvens er flere aktører, der skal bygge datacentre, begyndt at se mod steder som Milano, Warszawa og Berlin, mens flere også kigger på områder, der ligger længere væk fra større byer.

CBRE forudser, at den europæiske datacenterindustri vil vokse med mere end 100 milliarder dollar, hvilket dog stadig er et godt stykke bag USA, som med det store Stargate-projekt investerer 500 milliarder dollar i datacenterkapaciteten – og dertil kommer andre amerikanske tiltag.

"Europa risikerer at falde i teknologisk afhængighed og blot se til, mens AI-lederskabet konsolideres mellem USA og Kina," siger Stijn Grove, administrerende direktør for den hollandske Data Center Association ifølge mediet.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job