Fik døren sparket ind: Europæiske cyberkriminelle anholdt på berømt badeø i Thailand

En de mest aggressive russiske ransomware-bander har fået et gedigent slag over tuden. Fire europæere er anholdt på den berømte badeø Phuket i Thailand.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

En af de mest aggressive ransomware-grupper i nyere tid, 8Base, er blevet ramt af et massivt slag.

Efter en storstilet international politiaktion er fire formodede medlemmer blevet anholdt i Phuket, Thailand, og gruppens lækageside er taget ned, så der nu er et screenshot fra konsortiet af politistyrker, der har samarbejdet om operationen. Det skriver Register.

Ifølge oplysninger fra thailandske medier blev de fire anholdte europæere pågrebet under koordinerede ransagninger i Phuket, hvor politiet konfiskerede en række enheder, herunder mobiltelefoner, kryptovaluta-wallets og bærbare computere.

Myndighederne efterforsker nu, hvorvidt 8Base har haft forbindelser til andre ransomware-grupper, herunder Phobos, en anden kendt cyberkriminel organisation.

Nyheden er tilsyneladende sluppet ud, inden politiet regnede med det, da operationen offentligt ikke har haft et kodenavn.

Bag aktionen står myndigheder fra USA, Europa og Asien, som i fællesskab har sat jagten ind på cyberkriminelle, der har terroriseret virksomheder – også i Danmark.

Dansk politi har dog ikke været en del af operationen

Banden er en af de fem prorussiske kriminelle syndikater, som Center for Cybersikkerhed har navngivet, som en af de fem grupperinger med flest danske ofre.

8Base har siden 2022 angrebet virksomheder på stribe med såkaldt double extortion: Krypter data, kræv løsesum, og hvis ofrene ikke betaler, lækker de stjålne oplysninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S