Fik døren sparket ind: Europæiske cyberkriminelle anholdt på berømt badeø i Thailand

En de mest aggressive russiske ransomware-bander har fået et gedigent slag over tuden. Fire europæere er anholdt på den berømte badeø Phuket i Thailand.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

En af de mest aggressive ransomware-grupper i nyere tid, 8Base, er blevet ramt af et massivt slag.

Efter en storstilet international politiaktion er fire formodede medlemmer blevet anholdt i Phuket, Thailand, og gruppens lækageside er taget ned, så der nu er et screenshot fra konsortiet af politistyrker, der har samarbejdet om operationen. Det skriver Register.

Ifølge oplysninger fra thailandske medier blev de fire anholdte europæere pågrebet under koordinerede ransagninger i Phuket, hvor politiet konfiskerede en række enheder, herunder mobiltelefoner, kryptovaluta-wallets og bærbare computere.

Myndighederne efterforsker nu, hvorvidt 8Base har haft forbindelser til andre ransomware-grupper, herunder Phobos, en anden kendt cyberkriminel organisation.

Nyheden er tilsyneladende sluppet ud, inden politiet regnede med det, da operationen offentligt ikke har haft et kodenavn.

Bag aktionen står myndigheder fra USA, Europa og Asien, som i fællesskab har sat jagten ind på cyberkriminelle, der har terroriseret virksomheder – også i Danmark.

Dansk politi har dog ikke været en del af operationen

Banden er en af de fem prorussiske kriminelle syndikater, som Center for Cybersikkerhed har navngivet, som en af de fem grupperinger med flest danske ofre.

8Base har siden 2022 angrebet virksomheder på stribe med såkaldt double extortion: Krypter data, kræv løsesum, og hvis ofrene ikke betaler, lækker de stjålne oplysninger.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S