Britisk hospital kæmper fortsat med konsekvenserne af hackerangreb: Kræftbehandlinger forsinkes med måneder

Et omfattende hackerangreb ramte i slutningen af november sidste år et engelsk, der nu kæmper med lange behandlingstider, dårlige økonomi og mangel på it-ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Et cyberangreb mod Wirral Hospitals i det nordvestlige England i november sidste år trækker et dybt spor af sig af lange ventetider, aflyste behandlinger og økonomiske tab for hospitalet.

Cyberangrebet, der fandt sted 25. november 2024, forsinker helt konkret kræftbehandlinger og forventes at påvirke patienterne i flere måneder på hospitalet, der er en del af National Health Service (NHS), Storbritanniens offentlige sundhedssystem.

Hackerne brød ind via en fælles digital gateway, hvor de fik adgang til hospitalets kliniske systemer, hvilket tvang personalet til manuelle registreringer med pen og papir.

Først den 5. december begyndte it-afdelingen at genetablere systemerne.

Ifølge Hayley Kendall, hospitalets vicedirektør, har angrebet forværret en allerede presset situation:

"Cyberangrebet påvirkede både planlagte behandlinger og vores mulighed for at registrere ventetider korrekt. Det har haft konsekvenser for kræftbehandling, diagnosticering og vores generelle kapacitet," skriver hun i en opdatering til hospitalets bestyrelse, ifølge The Register.

Hospitalets økonomi er også hårdt ramt. Cyberangrebet har øget hospitalets samlede underskud med 27 millioner kroner, så det nu forventes at ende på 132 millioner kroner.

Samtidig kæmper hospitalet med mangel på cybersikkerhedspersonale.

Ifølge it-direktør Chris Mason er der en kritisk mangel på medarbejdere i både cybersikkerheds- og kodningsteams, og flere nøglepersoner er enten gået på pension eller har forladt hospitalet til fordel for bedre jobmuligheder i regionen. Personalemanglen var 13,9 procent den 29. januar 2025.

Ingen ved hvem der står bag

Selvom angrebet har haft store konsekvenser, er det stadig uklart, hvem der stod bag.
Ingen kendte hackergrupper har taget ansvaret, og der er ingen beviser for, at ransomware var involveret.

Hospitalet har nu iværksat en evaluering af cybersikkerheden for at forhindre lignende angreb i fremtiden.

Et bestyrelsesmedlem i hospitalet udtaler til The Register, at hospitalet har lært meget af hændelsen, men at genopretningen af systemer og ventetider kan tage flere måneder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect