Morgen-briefing: Grønland skal have et nyt datacenter til trecifret millionbeløb / Google Maps kalder det nu "Den Amerikanske Golf" / It-konsulenthus med rekordregnskab / Norske medier indgår aftale med OpenAI / Oracle styrker sin EU-cloud

Morgen-briefing: Grønland skal have et nyt datacenter til trecifret millionbeløb / Google Maps kalder det nu "Den Amerikanske Golf" / It-konsulenthus med rekordregnskab / Norske medier indgår aftale med OpenAI / Oracle styrker sin EU-cloud

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgenbriefing, som er bragt af Kristoffer Ingemand!

I dag kan du læse om Grønlands nye datacenter, Google Maps, Oracle, norske medier og et regnskab.

God læselyst!

Grønland skal have et nyt datacenter til trecifret millionbeløb

Vi lægger ud med nyheden om, at Grønland skal have et nyt datacenter.

Datacentret vil blive bygget i Qinngorput i Nuuk og har til formål at styrke Grønlands kritiske infrastruktur.

Det skriver det grønlandske teleselskab Tusass, som tidligere hed Tele Greenland, der er ejet af det grønlandske selvstyre, og som står for opførelsen af datacentret sammen med Permagreen.

"Et moderne datacenter i Nuuk, til at huse vores mest kritiske infrastruktur, er en nødvendighed. Det handler ikke kun om forsyningssikkerhed, men også om den generelle sikkerhed i samfundet. Dette datacenter er den første investering i vores nye strategi, og de kommende år vil vi investere massivt i øget sikkerhed i den grønlandske telekommunikation," udtaler COO i Tusass, Jonas Hasselriis, i en pressemeddelelse.

"Vi er meget glade for at være en del af dette vigtige projekt. Samarbejdet med Tusass giver os mulighed for at vise vores ekspertise inden for byggeri og tekniske installationer. Vi ser frem til at levere et datacenter, der lever op til de højeste industristandarder og bidrager til landets digitale fremtid," udtaler CEO i Permagreen, Jeppe Bloch Steffensen.

Datacentret ventes at stå færdigt i slutningen af 2026 og forventes at koste omkring 155 millioner kroner.

Google Maps kalder det nu "Den Amerikanske Golf"

Den amerikanske præsident Donald Trump har underskrevet et dekret, hvori han befaler, at Den Mexicanske Golf skulle omdøbes til Den Amerikanske Golf.

Det har techgiganten Google nu taget til sig og vil nu kalde det Den Amerikanske Golf for brugere i USA, mens det for mexicanske brugere fortsat vil hedde Den Mexicanske Golf.

Det skriver Google i en pressemeddelelse.

Alle andre steder vil den have begge navne. For danske brugere hedder den lige nu "Den Mexikanske Golf (Den Amerikanske Golf)".

It-konsulenthus med rekordregnskab

Konsulenthuset Adeno, der har kontorer i hovedstadsområdet og på Fyn, har i 2024 haft rekordår.

Adeno, som arbejder med ServiceNow-løsninger, fordoblede sin bruttofortjeneste og øgede antallet af ansatte fra 16 til 33.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Selskabets bruttofortjeneste landede på 23,8 millioner kroner, mens bundlinjen landede på 2,3 millioner kroner.

"Vi er meget tilfredse med resultatet for 2024. Vi har styrket forretningen og fastholdt vores høje standarder, samtidig med at vi har opnået en vigtig milepæl som en af Danmarks førende ServiceNow-specialister. Det er en stor anerkendelse af det, vi har opnået på kort tid," siger Charlie Rødgaard, CEO & Partner i Adeno, i meddelelsen.

Norske medier indgår aftale med OpenAI

Det norske mediekonglomerat Schibsted Media Group meddeler, at det har indgået et strategisk partnerskab, der integrerer virksomhedens journalistik med tjenesterne fra det amerikanske AI-selskab OpenAI.

Aftalen betyder, at Schibsted Media også får adgang til OpenAI's indsigt og adgang til deres nye teknologi, skriver Computersweden.

Schibsted Media ejer kendte medier som Aftonbladet, Svenska Dagbladet, VG og Aftenposten, mens OpenAI primært er kendt for ChatGPT.

"Dette partnerskab er en del af Schibsted Medias overordnede strategi om at integrere AI på måder, der understøtter og styrker journalistikken. Ved at kombinere vores redaktionelle ekspertise med OpenAI's teknologi og indsigt, kan vi fortsætte med at tilpasse os og sikre, at journalistikken udvikler sig i takt med de teknologiske fremskridt," siger Siv Juvik Tveitnes, administrerende direktør i Schibsted Media, i en pressemeddelelse.

Oracle styrker sin EU-cloud med nye applikationer

Oracle Fusion Cloud Applications er nu tilgængelige i Oracle EU Sovereign Cloud.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Dette giver organisationer i EU mulighed for at bruge flere Oracle-produkter, mens de benytter selskabets EU-cloud.

"Efterhånden som organisationer i Europa flytter deres vigtigste forretningsfunktioner til skyen og søger at drage fordel af de nyeste AI-innovationer, fokuserer mange på vigtigheden af dataophold og privatlivets fred," siger Steve Miranda, executive vice president, Applications Development hos Oracle i meddelelsen og fortsætter:

"Dette er især vigtigt for organisationer i den offentlige sektor og regulerede industrier i hele EU, der skal forsikre borgere og kunder om, at deres data ikke forlader landet eller regionen."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S