Microsofts søgemaskine Bing undersøges af de franske myndigheder: Beskyldes for at sabotere konkurrencen

Microsoft er kommet under lup for selskabets praksis med søgemaskinen Bing.

Artikel top billede

Den franske konkurrencemyndighed Autorité de la concurrence kigger Microsoft i sømmene.

Myndigheden undersøger Microsoft grundet bekymringer om, at selskabet forringer kvaliteten af søgeresultater for mindre konkurrerende virksomheder, der betaler for at bruge Bing-teknologi i deres egne søgemaskineprodukter.

Det skriver Bloomberg på baggrund af kilder tæt på sagen, og techgiganten bekræfter forløbet.

"Vi samarbejder fuldt ud med Autoritéens undersøgelse," meddeler Microsoft til mediet.

Konkurrencemyndigheden undersøger, om Microsoft her misbruger sin rolle som udbyder af en søgemaskine. Selvom Microsofts Bing ikke er en dominerende aktør på søgemaskinemarkedet, der i høj grad er domineret af Google, spiller Bing en vigtig rolle blandt mindre søgemaskiner.

Mindre søgemaskine-selskaber som DuckDuckGo, Qwant og Ecosia bruger Bings teknologi til deres egen søgemaskine, og den franske myndighed mistænker nu, at Microsoft misbruger dette og forringer konkurrenternes kvalitet.

Derfor forhører Autorité de la concurrence nu andre aktører på markedet for at høre om oplevelserne med Microsofts Bing.

Undersøgelsen kan i sidste ende resultere i klager, påbud eller bøder.

Konkurrencemyndigheden afviste at kommentere sagen over for Bloomberg.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv vores nye netværkstekniker – skab fremtidens IT-løsninger!

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S