Dyb bekymring i amerikansk ministerium: Elon Musk-folk vil have adgang til borgernes skatteoplysninger

DOGE, Elon Musk effektiveringskonsulenter, vil nu have adgang til det amerikanske skattesystems dybt følsomme it-systemer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Elon Musk og hans effektiviseringskonsulenter DOGE, der i øjeblikket gennemgår udgiftsposter i den amerikanske stat, ønsker nu også adgang til det amerikanske skatteministeriums (IRS) dybt følsomme systemer.

Det skriver Washington Post, der desuden oplyser, at forespørgslen har skabt intern bekymring i ministeriet.

Ifølge avisen overvejer skatteministeriet at give repræsentanter fra DOGE adgang til data fra ministeriets it-systemer, herunder Integrated Data Retrieval System (IDRS).

Adgang til systemet gør det også muligt at tilgå borgernes skattekonti, inklusive ID-numre og bankoplysninger.

Systemet giver også adgang til at læse og redigere blandt andet transaktionsdata, og det kan desuden generere meddelelser, inddrivelsesdokumenter og andre optegnelser.

Skal rådgive om modernisering

Adgang til denne type systemerne gives normalt kun til sikkerhedsgodkendte it-konsulenter og ikke til politisk udpegede personer.

Washington Post har fået indsigt i et dokument, der viser, at en softwareudvikler ved navn Gavin Klinger i første omgang er blevet udsendt til skatteministeriet i 120 dage.

Hans primære opgaver bliver at bistå med tekniske udviklingsopgaver og rådgive om it-modernisering.

Ifølge avisen kan Det Hvide Hus og skatteministeriet forlænge hans ansættelse med yderligere 120 dage.

Forældede systemer

Med til historien hører dog, at det amerikanske skatteministeriums it-systemer, der har rødder helt tilbage til 1960’erne, generelt anses for at være dybt forældede. En del af DOGE’s mandat er netop at modernisere disse systemer.

En talsperson fra Trump-administrationen oplyser til avisen, at DOGE-personale har brug for adgang for at kunne “eliminere spild, svindel og misbrug” samt “forbedre statens effektivitet og dermed bedre kunne betjene borgerne.”

Talspersonen understreger samtidig, at arbejdet udføres inden for lovens rammer og med de nødvendige sikkerhedsgodkendelser.

Hvis adgangen til privatpersoners skatteoplysninger misbruges, kan borgerne ifølge amerikansk lov have ret til erstatning.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec