Har intet produkt og ingen omsætning overhovedet: Alligevel er OpenAI-medstifters nye selskab pludselig 220 milliarder kroner værd

OpenAI-medstifter Ilya Sutskever er i færd med at rejse en milliard dollar til nyt stort AI-projekt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En milliard dollar - eller hvad der svarer til DDDD.

Så meget er OpenAI-medstifteren Ilya Sutskever i færd med at rejse til sit nye AI-selskab, SSI - eller Safe Superintelligence.

Pengene kommer blandt andet fra en række amerikanske kapitalfonde - herunder Greenoaks Capital Partner, der står klar med en halv milliard dollar.

Med kapitaltilførslen mangedobles SSI’s hidtidige værdifastsætning. Den lød tidligere på fem milliarder dollar.

Med kapitalrunden hæves den pludselig til 30 milliarder dollar. Det indikerer, at markedet - og i hvert fald kapitalfondene - i den grad tror på, at SSI kan blive en stor spiller på AI-markedet i de kommende år.

Ilya Sutskever er da heller ikke hvem som helst.

Han var sammen med Sam Altman og Greg Brockman med til at grundlægge og senere udvikle OpenAI, der som nok bekendt i dag er helt fremme i første geled, når det gælder AI.

Ilya Sutskever var udviklings-direktør i OpenAI - ‘Chief Scientist’ - og havde altså ansvaret for at udvikle AI-løsningerne. Sam Altmann har tidligere kaldt Ilya Sutskever for en 'af de største hjerner i vores tid.'

Han røg imidlertid ud af OpenAI i maj i fjor efter en del ballade om den retning, som OpenAI’s udvikling skulle tage.

Blot en måned senere grundlagde han Safe Superintelligence, der - som navnet antyder - er i gang med at udvikle sikre AI-løsninger.

Selskabet har endnu ikke solgt noget, har ingen omsætning og har heller ingen aktuelle planer om at komme til det i den nærmeste fremtid.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Security & Compliance Operations Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job