Har intet produkt og ingen omsætning overhovedet: Alligevel er OpenAI-medstifters nye selskab pludselig 220 milliarder kroner værd

OpenAI-medstifter Ilya Sutskever er i færd med at rejse en milliard dollar til nyt stort AI-projekt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En milliard dollar - eller hvad der svarer til DDDD.

Så meget er OpenAI-medstifteren Ilya Sutskever i færd med at rejse til sit nye AI-selskab, SSI - eller Safe Superintelligence.

Pengene kommer blandt andet fra en række amerikanske kapitalfonde - herunder Greenoaks Capital Partner, der står klar med en halv milliard dollar.

Med kapitaltilførslen mangedobles SSI’s hidtidige værdifastsætning. Den lød tidligere på fem milliarder dollar.

Med kapitalrunden hæves den pludselig til 30 milliarder dollar. Det indikerer, at markedet - og i hvert fald kapitalfondene - i den grad tror på, at SSI kan blive en stor spiller på AI-markedet i de kommende år.

Ilya Sutskever er da heller ikke hvem som helst.

Han var sammen med Sam Altman og Greg Brockman med til at grundlægge og senere udvikle OpenAI, der som nok bekendt i dag er helt fremme i første geled, når det gælder AI.

Ilya Sutskever var udviklings-direktør i OpenAI - ‘Chief Scientist’ - og havde altså ansvaret for at udvikle AI-løsningerne. Sam Altmann har tidligere kaldt Ilya Sutskever for en 'af de største hjerner i vores tid.'

Han røg imidlertid ud af OpenAI i maj i fjor efter en del ballade om den retning, som OpenAI’s udvikling skulle tage.

Blot en måned senere grundlagde han Safe Superintelligence, der - som navnet antyder - er i gang med at udvikle sikre AI-løsninger.

Selskabet har endnu ikke solgt noget, har ingen omsætning og har heller ingen aktuelle planer om at komme til det i den nærmeste fremtid.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS