Har intet produkt og ingen omsætning overhovedet: Alligevel er OpenAI-medstifters nye selskab pludselig 220 milliarder kroner værd

OpenAI-medstifter Ilya Sutskever er i færd med at rejse en milliard dollar til nyt stort AI-projekt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En milliard dollar - eller hvad der svarer til DDDD.

Så meget er OpenAI-medstifteren Ilya Sutskever i færd med at rejse til sit nye AI-selskab, SSI - eller Safe Superintelligence.

Pengene kommer blandt andet fra en række amerikanske kapitalfonde - herunder Greenoaks Capital Partner, der står klar med en halv milliard dollar.

Med kapitaltilførslen mangedobles SSI’s hidtidige værdifastsætning. Den lød tidligere på fem milliarder dollar.

Med kapitalrunden hæves den pludselig til 30 milliarder dollar. Det indikerer, at markedet - og i hvert fald kapitalfondene - i den grad tror på, at SSI kan blive en stor spiller på AI-markedet i de kommende år.

Ilya Sutskever er da heller ikke hvem som helst.

Han var sammen med Sam Altman og Greg Brockman med til at grundlægge og senere udvikle OpenAI, der som nok bekendt i dag er helt fremme i første geled, når det gælder AI.

Ilya Sutskever var udviklings-direktør i OpenAI - ‘Chief Scientist’ - og havde altså ansvaret for at udvikle AI-løsningerne. Sam Altmann har tidligere kaldt Ilya Sutskever for en 'af de største hjerner i vores tid.'

Han røg imidlertid ud af OpenAI i maj i fjor efter en del ballade om den retning, som OpenAI’s udvikling skulle tage.

Blot en måned senere grundlagde han Safe Superintelligence, der - som navnet antyder - er i gang med at udvikle sikre AI-løsninger.

Selskabet har endnu ikke solgt noget, har ingen omsætning og har heller ingen aktuelle planer om at komme til det i den nærmeste fremtid.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job