Har intet produkt og ingen omsætning overhovedet: Alligevel er OpenAI-medstifters nye selskab pludselig 220 milliarder kroner værd

OpenAI-medstifter Ilya Sutskever er i færd med at rejse en milliard dollar til nyt stort AI-projekt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En milliard dollar - eller hvad der svarer til DDDD.

Så meget er OpenAI-medstifteren Ilya Sutskever i færd med at rejse til sit nye AI-selskab, SSI - eller Safe Superintelligence.

Pengene kommer blandt andet fra en række amerikanske kapitalfonde - herunder Greenoaks Capital Partner, der står klar med en halv milliard dollar.

Med kapitaltilførslen mangedobles SSI’s hidtidige værdifastsætning. Den lød tidligere på fem milliarder dollar.

Med kapitalrunden hæves den pludselig til 30 milliarder dollar. Det indikerer, at markedet - og i hvert fald kapitalfondene - i den grad tror på, at SSI kan blive en stor spiller på AI-markedet i de kommende år.

Ilya Sutskever er da heller ikke hvem som helst.

Han var sammen med Sam Altman og Greg Brockman med til at grundlægge og senere udvikle OpenAI, der som nok bekendt i dag er helt fremme i første geled, når det gælder AI.

Ilya Sutskever var udviklings-direktør i OpenAI - ‘Chief Scientist’ - og havde altså ansvaret for at udvikle AI-løsningerne. Sam Altmann har tidligere kaldt Ilya Sutskever for en 'af de største hjerner i vores tid.'

Han røg imidlertid ud af OpenAI i maj i fjor efter en del ballade om den retning, som OpenAI’s udvikling skulle tage.

Blot en måned senere grundlagde han Safe Superintelligence, der - som navnet antyder - er i gang med at udvikle sikre AI-løsninger.

Selskabet har endnu ikke solgt noget, har ingen omsætning og har heller ingen aktuelle planer om at komme til det i den nærmeste fremtid.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS