Har intet produkt og ingen omsætning overhovedet: Alligevel er OpenAI-medstifters nye selskab pludselig 220 milliarder kroner værd

OpenAI-medstifter Ilya Sutskever er i færd med at rejse en milliard dollar til nyt stort AI-projekt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En milliard dollar - eller hvad der svarer til DDDD.

Så meget er OpenAI-medstifteren Ilya Sutskever i færd med at rejse til sit nye AI-selskab, SSI - eller Safe Superintelligence.

Pengene kommer blandt andet fra en række amerikanske kapitalfonde - herunder Greenoaks Capital Partner, der står klar med en halv milliard dollar.

Med kapitaltilførslen mangedobles SSI’s hidtidige værdifastsætning. Den lød tidligere på fem milliarder dollar.

Med kapitalrunden hæves den pludselig til 30 milliarder dollar. Det indikerer, at markedet - og i hvert fald kapitalfondene - i den grad tror på, at SSI kan blive en stor spiller på AI-markedet i de kommende år.

Ilya Sutskever er da heller ikke hvem som helst.

Han var sammen med Sam Altman og Greg Brockman med til at grundlægge og senere udvikle OpenAI, der som nok bekendt i dag er helt fremme i første geled, når det gælder AI.

Ilya Sutskever var udviklings-direktør i OpenAI - ‘Chief Scientist’ - og havde altså ansvaret for at udvikle AI-løsningerne. Sam Altmann har tidligere kaldt Ilya Sutskever for en 'af de største hjerner i vores tid.'

Han røg imidlertid ud af OpenAI i maj i fjor efter en del ballade om den retning, som OpenAI’s udvikling skulle tage.

Blot en måned senere grundlagde han Safe Superintelligence, der - som navnet antyder - er i gang med at udvikle sikre AI-løsninger.

Selskabet har endnu ikke solgt noget, har ingen omsætning og har heller ingen aktuelle planer om at komme til det i den nærmeste fremtid.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job