Morgen-briefing: Dansk Microsoft-hus flytter sit domicil til ny kommune / Politiken dropper korrekturlæsere og erstatter dem med kunstig intelligens / Trump: Disse fem kryptovalutaer skal indgå i den statslige reserve

Dansk Microsoft-hus flytter sit domicil til ny kommune. Politiken dropper korrekturlæsere og erstatter dem med kunstig intelligens. Trump: Disse fem kryptovalutaer skal indgå i den statslige reserve. Veeam Software får ny nordisk direktør. Ny sikkerhedschef tiltræder hos Norlys, og så er det i dag 50 år siden, at en legendarisk computerklub blev stiftet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Go’ morgen, venner

Det er i dag mandag 3. marts, og ugens første morgenbriefing er netop dumpet ind ad din digitale brevsprække.

Denne morgen er det en forårskåd Jacob Wittorff, der sidder klar til at føre dig blidt og nænsomt ind i morgenens kværnende nyhedsmalstrøm.

For øvrigt, hvis du synes, at det hele virker lidt mørkt og dystert efter en kaotisk geopolitisk weekend, kan vi glæde dig med, at det ikke kun er i kalenderen, at vi har taget hul på foråret.

Vejrudsigten for den kommende uge byder på flere dage med to-cifrede varme grader og adskillige muligheder for at du kan få luftet solbrillerne.

Således opmuntret kaster vi os ud i dagens nyhedsoverblik.

Stor flyttedag hos dansk Microsoft-hus: Flytter sit domicil til en ny kommune

Det vestjyske Microsoft-hus Cloud Factory, der hidtil har haft til huse i Varde, rykker nu teltpælene op og flytter over på den anden side af kommunegrænsen til Esbjerg Kommune.

“Jeg har virkelig forsøgt alt, så vi kunne blive i Varde, men det var ikke muligt. Vi vækster helt sindssygt, og der var ikke plads,” siger administrerende direktør Jakob Schmidt til lokalmediet MigogEsbjerg.dk.

I den forgange uge havde Cloud Factory housewarming i de nye lokaler på havnen i Esbjerg, og selskabet oplyser på LinkedIn, at mere end 200 gæster mødte op til cocktails, champagne og tung bas fra en DJ-pult.

Cloud Factorys tidligere kontor lå på Vestergade 4 i Varde, mens adressen for fremtiden kommer til at hedde Dokken 10, Esbjerg.

Politiken dropper korrekturlæsere og erstatter dem med kunstig intelligens

Dagbladet Politiken opsiger seks timelønnede korrekturlæsere, fordi opgaven i dag kan løses af kunstig intelligens.

Det skriver fagbladet Journalisten.

Ifølge fagbladet er der blandt medarbejderne en frygt for, at det vil føre til ”maskinel ensretning af sproget,” men chefredaktør Amalie Kestler forsikrer, at alle forslag til ændringer skal godkendes af en redigerende journalist, og at der fortsat vil være adskillige øjne på alle tekster.

Trump: Disse fem kryptovalutaer skal indgå i den statslige reserve

I alt fem kryptovalutaer skal ifølge den amerikanske præsident Donald Trump i fremtiden indgå i landets statslige reserve.

På sit eget sociale medie Truth Social skriver han, at det drejer sig om bitcoin, tether samt valutaerne XRP, SOL og ADA.

"Jeg vil sikre, at USA bliver verdens kryptohovedstad," skriver han desuden på mediet.

Veeam Software får ny nordisk direktør

Backup-virksomheden Veeam Software har udnævnt Nichole Friberg, der tidligere har haft en direktørpost hos Salesforce, som ny nordisk chef.

"Veeam er på en spændende rejse, hvor virksomheder i stigende grad fokuserer på moderne løsninger for dataresilience og platforme for at sikre deres forretning," siger Nichole Friberg ifølge en pressemeddelelse.

Veeam har hovedkvarter i Seattle på den amerikanske vestkyst og kontorer i mere end 30 lande. Ifølge CVR har Veeam 14 ansatte i Danmark og en bruttofortjeneste på 21,4 millioner kroner.

Ny sikkerhedschef tiltræder hos Norlys

Som Computerworld tidligere har fortalt, har den danske forsyningskoncern Norlys hentet den erfarne danske CISO Kasper Tindbæk som ny chef for sikkerheds- og informationsområdet.

Kasper Tindbæk, der har haft en længere karriere hos JN Data, tiltræder officielt 1. marts og har således sin første arbejdsdag i dag.

I Norlys kommer Kasper Tindbæk til at referere til teknologidirektør Kristian Hjort-Madsen.

I dag for 50 år siden: Første møde i Steve Jobs’ berømte computerklub

Den berømte Homebrew Computer Club havde 3. marts 1975 sit første møde, der fandt sted i en garage i Menlo Park i Californien.

Computerklubben blev grundlagt af Fred Moore og Gordon French, og knap 30 personer deltog i det første møde.

Blandt deltagerne i klubbens møder var også Apple-stifterne Steve Jobs og Steve Wozniak.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S