Morgen-briefing: Dansk Microsoft-hus flytter sit domicil til ny kommune / Politiken dropper korrekturlæsere og erstatter dem med kunstig intelligens / Trump: Disse fem kryptovalutaer skal indgå i den statslige reserve

Dansk Microsoft-hus flytter sit domicil til ny kommune. Politiken dropper korrekturlæsere og erstatter dem med kunstig intelligens. Trump: Disse fem kryptovalutaer skal indgå i den statslige reserve. Veeam Software får ny nordisk direktør. Ny sikkerhedschef tiltræder hos Norlys, og så er det i dag 50 år siden, at en legendarisk computerklub blev stiftet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Go’ morgen, venner

Det er i dag mandag 3. marts, og ugens første morgenbriefing er netop dumpet ind ad din digitale brevsprække.

Denne morgen er det en forårskåd Jacob Wittorff, der sidder klar til at føre dig blidt og nænsomt ind i morgenens kværnende nyhedsmalstrøm.

For øvrigt, hvis du synes, at det hele virker lidt mørkt og dystert efter en kaotisk geopolitisk weekend, kan vi glæde dig med, at det ikke kun er i kalenderen, at vi har taget hul på foråret.

Vejrudsigten for den kommende uge byder på flere dage med to-cifrede varme grader og adskillige muligheder for at du kan få luftet solbrillerne.

Således opmuntret kaster vi os ud i dagens nyhedsoverblik.

Stor flyttedag hos dansk Microsoft-hus: Flytter sit domicil til en ny kommune

Det vestjyske Microsoft-hus Cloud Factory, der hidtil har haft til huse i Varde, rykker nu teltpælene op og flytter over på den anden side af kommunegrænsen til Esbjerg Kommune.

“Jeg har virkelig forsøgt alt, så vi kunne blive i Varde, men det var ikke muligt. Vi vækster helt sindssygt, og der var ikke plads,” siger administrerende direktør Jakob Schmidt til lokalmediet MigogEsbjerg.dk.

I den forgange uge havde Cloud Factory housewarming i de nye lokaler på havnen i Esbjerg, og selskabet oplyser på LinkedIn, at mere end 200 gæster mødte op til cocktails, champagne og tung bas fra en DJ-pult.

Cloud Factorys tidligere kontor lå på Vestergade 4 i Varde, mens adressen for fremtiden kommer til at hedde Dokken 10, Esbjerg.

Politiken dropper korrekturlæsere og erstatter dem med kunstig intelligens

Dagbladet Politiken opsiger seks timelønnede korrekturlæsere, fordi opgaven i dag kan løses af kunstig intelligens.

Det skriver fagbladet Journalisten.

Ifølge fagbladet er der blandt medarbejderne en frygt for, at det vil føre til ”maskinel ensretning af sproget,” men chefredaktør Amalie Kestler forsikrer, at alle forslag til ændringer skal godkendes af en redigerende journalist, og at der fortsat vil være adskillige øjne på alle tekster.

Trump: Disse fem kryptovalutaer skal indgå i den statslige reserve

I alt fem kryptovalutaer skal ifølge den amerikanske præsident Donald Trump i fremtiden indgå i landets statslige reserve.

På sit eget sociale medie Truth Social skriver han, at det drejer sig om bitcoin, tether samt valutaerne XRP, SOL og ADA.

"Jeg vil sikre, at USA bliver verdens kryptohovedstad," skriver han desuden på mediet.

Veeam Software får ny nordisk direktør

Backup-virksomheden Veeam Software har udnævnt Nichole Friberg, der tidligere har haft en direktørpost hos Salesforce, som ny nordisk chef.

"Veeam er på en spændende rejse, hvor virksomheder i stigende grad fokuserer på moderne løsninger for dataresilience og platforme for at sikre deres forretning," siger Nichole Friberg ifølge en pressemeddelelse.

Veeam har hovedkvarter i Seattle på den amerikanske vestkyst og kontorer i mere end 30 lande. Ifølge CVR har Veeam 14 ansatte i Danmark og en bruttofortjeneste på 21,4 millioner kroner.

Ny sikkerhedschef tiltræder hos Norlys

Som Computerworld tidligere har fortalt, har den danske forsyningskoncern Norlys hentet den erfarne danske CISO Kasper Tindbæk som ny chef for sikkerheds- og informationsområdet.

Kasper Tindbæk, der har haft en længere karriere hos JN Data, tiltræder officielt 1. marts og har således sin første arbejdsdag i dag.

I Norlys kommer Kasper Tindbæk til at referere til teknologidirektør Kristian Hjort-Madsen.

I dag for 50 år siden: Første møde i Steve Jobs’ berømte computerklub

Den berømte Homebrew Computer Club havde 3. marts 1975 sit første møde, der fandt sted i en garage i Menlo Park i Californien.

Computerklubben blev grundlagt af Fred Moore og Gordon French, og knap 30 personer deltog i det første møde.

Blandt deltagerne i klubbens møder var også Apple-stifterne Steve Jobs og Steve Wozniak.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S