Presset Intel udskyder amerikansk kæmpe-projekt: Vil først være klar i 2030

Intel udskyder byggeriet af kæmpe produktions-faciliteter i USA for 730 milliarder kroner. Vil sikre, at ‘projektet gennemføres på en økonomisk ansvarlig måde.’

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Intel udskyder opførelsen af flere store produktions-faciliteter i USA i milliard-klassen med flere år.

Det var oprindeligt meningen, at selskabet ville have været klar med flere store og avancerede chip-fabrikker - såkaldte fabs - i den amerikanske delstat Ohio allerede til næste år.

Men nu er meldingen, at den første fabrik i byen New Albany tidligst vil være færdig-bygget i 2030 med forventet opstart af produktionen frem mod 2031.

Den anden fab i Ohio ventes nu færdigbygget i 2031 med opstart i løbet af 2032.

Intel har tidligere meddelt, at Ohio-fabrikkerne kommer til at koste i omegnen af 28 milliarder dollar at bygge.

Intel var engang verdens uden sammenligning førende chip-producent, men selskabet har i de senere år været en skygge af sig selv, mens blandt andre Broadcom og TSMC er buldret frem.

Kampen for igen at komme på omgangshøjde har kostet Intel dyrt. Det har blandt andet skabt rygter om opsplitning, frasalg og lignende.

Ifølge Reuters meddeler Intel, at fab-byggeriet udskydes med fem år, fordi selskabet vil ‘aligne fabriks-driften med markedets efterspørgsel,” som det hedder.

Desuden begrunder Intel udskydelsen med, at selskabet vil ‘håndtere sin kapital ansvarligt.’

“Vi tager en forsigtigt tilgang for at sikre, at vi færdiggør projektet på en økonomisk ansvarlig måde,” lyder det fra Naga Chandrasekaran, der er chef for Intel Foundry Manufacturing, som er selskabet bag byggeriet.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank