Presset Intel udskyder amerikansk kæmpe-projekt: Vil først være klar i 2030

Intel udskyder byggeriet af kæmpe produktions-faciliteter i USA for 730 milliarder kroner. Vil sikre, at ‘projektet gennemføres på en økonomisk ansvarlig måde.’

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Intel udskyder opførelsen af flere store produktions-faciliteter i USA i milliard-klassen med flere år.

Det var oprindeligt meningen, at selskabet ville have været klar med flere store og avancerede chip-fabrikker - såkaldte fabs - i den amerikanske delstat Ohio allerede til næste år.

Men nu er meldingen, at den første fabrik i byen New Albany tidligst vil være færdig-bygget i 2030 med forventet opstart af produktionen frem mod 2031.

Den anden fab i Ohio ventes nu færdigbygget i 2031 med opstart i løbet af 2032.

Intel har tidligere meddelt, at Ohio-fabrikkerne kommer til at koste i omegnen af 28 milliarder dollar at bygge.

Intel var engang verdens uden sammenligning førende chip-producent, men selskabet har i de senere år været en skygge af sig selv, mens blandt andre Broadcom og TSMC er buldret frem.

Kampen for igen at komme på omgangshøjde har kostet Intel dyrt. Det har blandt andet skabt rygter om opsplitning, frasalg og lignende.

Ifølge Reuters meddeler Intel, at fab-byggeriet udskydes med fem år, fordi selskabet vil ‘aligne fabriks-driften med markedets efterspørgsel,” som det hedder.

Desuden begrunder Intel udskydelsen med, at selskabet vil ‘håndtere sin kapital ansvarligt.’

“Vi tager en forsigtigt tilgang for at sikre, at vi færdiggør projektet på en økonomisk ansvarlig måde,” lyder det fra Naga Chandrasekaran, der er chef for Intel Foundry Manufacturing, som er selskabet bag byggeriet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job