Presset Intel udskyder amerikansk kæmpe-projekt: Vil først være klar i 2030

Intel udskyder byggeriet af kæmpe produktions-faciliteter i USA for 730 milliarder kroner. Vil sikre, at ‘projektet gennemføres på en økonomisk ansvarlig måde.’

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Intel udskyder opførelsen af flere store produktions-faciliteter i USA i milliard-klassen med flere år.

Det var oprindeligt meningen, at selskabet ville have været klar med flere store og avancerede chip-fabrikker - såkaldte fabs - i den amerikanske delstat Ohio allerede til næste år.

Men nu er meldingen, at den første fabrik i byen New Albany tidligst vil være færdig-bygget i 2030 med forventet opstart af produktionen frem mod 2031.

Den anden fab i Ohio ventes nu færdigbygget i 2031 med opstart i løbet af 2032.

Intel har tidligere meddelt, at Ohio-fabrikkerne kommer til at koste i omegnen af 28 milliarder dollar at bygge.

Intel var engang verdens uden sammenligning førende chip-producent, men selskabet har i de senere år været en skygge af sig selv, mens blandt andre Broadcom og TSMC er buldret frem.

Kampen for igen at komme på omgangshøjde har kostet Intel dyrt. Det har blandt andet skabt rygter om opsplitning, frasalg og lignende.

Ifølge Reuters meddeler Intel, at fab-byggeriet udskydes med fem år, fordi selskabet vil ‘aligne fabriks-driften med markedets efterspørgsel,” som det hedder.

Desuden begrunder Intel udskydelsen med, at selskabet vil ‘håndtere sin kapital ansvarligt.’

“Vi tager en forsigtigt tilgang for at sikre, at vi færdiggør projektet på en økonomisk ansvarlig måde,” lyder det fra Naga Chandrasekaran, der er chef for Intel Foundry Manufacturing, som er selskabet bag byggeriet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S