Trump vil fjerne statsstøtte til chip-industrien for milliarder: "De tager vores penge"

Donald Trump vil have annulleret sin forgænger Joe Bidens store chip-lov, der sikrer chip-industrien massiv statsstøtte. “En forfærdelig, forfærdelig ting,” siger Trump.

Artikel top billede

(Foto: Army Sgt. 1st Class Chuck Burden / Charles E. Burden)

USA’s præsident Donald Trump vil have fjernet den amerikanske chiplov, som hans forgænger Joe Biden stod bag i 2022.

Med loven - der hedder the Chips and Science Act - blev der grønt lys til, at den amerikanske statskasse kunne støtte den amerikanske chip-industri med 39 milliarder dollar, ligesom staten med loven garanterede lån for yderligere 75 milliarder dollar.

“Din chips-lov er en forfærdelig, forfærdelig ting. Vi giver dem hundreder af milliarder af dollar, og det betyder intet. De tager vores penge, og de bruger dem ikke,” sagde Donald Trump, da han tirsdag holdt sin første tale for den amerikanske kongres.

Donald Trump vil i stedet have, at beløbet - som altså 39 milliarder i ren statsstøtte og ikke ‘hundreder af milliarder af dollar’ - bruges på at afvikle amerikansk gæld.

“Vi behøver ikke at give dem penge,” sagde Trump.

Pengene vil i sin tid bevilget for at understøtte udbygningen af chip-produktion på amerikansk jord. Chip produceres på de meget avancerede og ekstremt kostbare og højteknologiske fabs.

Donald Trump pegede i sin tale på, at det må betragtes som en form for statsstøtte, at chipbranchen slipper for at blive underlagt de toldmure, som han er i gang med at rejse rundt om USA.

I de sidste uger med Joe Biden som præsident udmøntede det daværende amerikanske handelsministerium flere milliarder dollar til de fire store chip-producenter Samsung, Intel, Taiwan Semiconductor Manufacturing og Micron til opførelse af fabs på amerikansk jord.

Taiwan Semiconductor Manufacturing har netop meddelt, at selskabet vil investere 100 milliarder dollar i opførelsen af fem fabs i USA, mens Micron vil investere 100 milliarder dollar i New York.

Lokal-politikere siger til Reuters, at ingen af de store fabrikker - der kommer til at skabe mange tusind job - vil være aktuelle, hvis ikke det havde været for statstøtten.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS