Digitaliseringsstyrelsen melder teleselskabet Oister til politiet for kæmpe-læk af data

Digitaliseringsstyrelsen politianmelder Oister for at have lækket næsten 247.000 kunders fortrolige data. Styrelsen indstiller til kæmpe-bøde.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Digitaliseringsstyrelsen melder det danske teleselskab Oister til politiet med krav om, at Oister betale en bøde på 750.000 kroner.

Det sker efter, at Oister i sommeren 2024 lækkede fortrolige data på næsten en kvart million kunder, som lå offentligt tilgængelige på internettet i tre døgn.

Det drejede sig om såvel navn, adresse som telefon-numre, der frit kunne tilgåes på Oister hjemmeside.

De pågældende data blev lækket i forbindelse med en opdatering af Oisters it-systemer.

Digitaliseringsstyrelsen meddeler, at styrelsen mener, at det skal koste en bøde på 750.000 kroner blandt andet fordi, at selskabets ‘tekniske og organisatoriske foranstaltninger var utilstrækkelige.’

Oister havde således ikke ‘de rette kontrolforanstaltninger på plads i forbindelse’ med opdateringen, vurderer styrelsen.

Det betød blandt andet, at det store læk først blev opdaget, da Oister-kunder begyndte at henvende sig til selskabet.

Sagen ligger nu hos Københavns Politi, som skal i gang med at vurdere den og dernæst eventuelt rejse sigtelse, som dernæst eventuelt kan føre til en tiltale og retssag.

Læs om det store læk:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S