Blev ramt af stort hackerangreb og endte med at betale mere end 200 millioner kroner i forlig: Nu er stort DNA-selskab gået konkurs

En gang var selskabet mere end 41 milliarder kroner værd. Nu er det gået konkurs og har mistet 97 procent af sin værdi.

Artikel top billede

(Foto: Louis Reed / Unsplash)

Den amerikanske DNA-testvirksomhed 23andMe har indgivet en konkursbegæring i et forsøg på at sælge sig selv efter flere års økonomiske vanskeligheder.

Samtidig træder selskabets medstifter og administrerende direktør, Anne Wojcicki, tilbage med øjeblikkelig virkning.

“Efter en grundig evaluering af strategiske alternativer har vi konkluderet, at en retligt overvåget salgsproces er den bedste vej frem for at maksimere virksomhedens værdi,” udtaler Mark Jensen, bestyrelsesformand og medlem af selskabets særlige bestyrelsesudvalg, i en pressemeddelelse.

Anne Wojcicki forlader sin post for at blive en uafhængig budgiver på virksomheden, mens Joe Selsavage, der er selskabets finansdirektør, midlertidigt overtager ledelsen.

Stort datalæk i 2023

23andMe blev engang hyldet som en revolution inden for genteknologi, og selskabet opnåede i 2021 en markedsværdi på 6 milliarder dollar, svarende til 41,5 milliarder kroner.

Selskabets værdi er sidenhen styrtdykket og faldet med hele 97 procent siden børsnoteringen i 2021.

Samtidig har en række skandaler ramt selskabet.

I oktober 2023 blev 23andMe udsat for et omfattende hackerangreb, der kompromitterede følsomme oplysninger om næsten syv millioner brugere.

Selskabet hævdede, at bruddet skyldtes, at hackere havde fået adgang til kundekonti gennem tidligere lækkede loginoplysninger.

Kritikken af selskabets håndtering af datasikkerhed tog dog kun til, og i september 2024 endte 23andMe med at indgå et forlig på 30 millioner dollar som følge af et gruppesøgsmål.

I november 2024 annoncerede selskabet, at det ville afskedige 40 procent af sine ansatte som et led i en større spareplan.

Hvad sker der med brugerdata?

23andMe oplyser, at selskabet fortsat vil drive sin forretning under konkursprocessen, og at brugernes adgang til deres data og abonnementer ikke vil blive påvirket.

Der er dog stigende bekymring for, hvad der vil ske med kundernes genetiske oplysninger, hvis selskabet bliver solgt.

Brugere kan anmode om at få deres konto slettet via virksomhedens hjemmeside, men 23andMe oplyser i sin privatlivspolitik, at visse data, herunder genetisk information, fødselsdato og køn, vil blive opbevaret i en ikke-specificeret periode for at overholde juridiske forpligtelser.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S