Morgen-briefing: SAP’s aktie brager i vejret efter kvartalsregnskab / Mobiletselskabet 3 henter 30.000 nye kunder / Youtube offentliggør vilde tal

SAP’s aktie brager i vejret efter kvartalsregnskab. Mobiletselskabet 3 henter 30.000 nye kunder. Youtube offentliggør vilde tal. Dansk e-handelsfirma solgt til norsk fintech-selskab, og i dag for 44 år siden blev Apple IIc lanceret.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Go’ morgen folkens

Det er i dag torsdag 24. april, og denne morgen er det igen Jacob Wittorff, der er stået tidligt op for som en anden 'paperboy' at kyle Computerworlds morgen-briefing ind på din digitale veranda.

I dag lægger vi ud med en historie om en af Europas få it-giganter.

SAP’s aktie brager i vejret efter kvartalsregnskab

Tyske SAP offentliggjorde onsdag sit kvartalsregnskab, og det blev vel modtaget af de finansielle markeder, der sendte selskabets aktie op med hele 10,6 procent.

Regnskabet viste et overskud på 2,5 milliarder euro, hvilket var betydeligt mere end de 2,2 milliarder euro, som analytikerne havde forventet. Driftsoverskuddet voksede desuden med 58 procent, mens omsætningen steg med 11 procent til ni milliarder euro.

SAP overhalede for nylig Novo Nordisk i kampen om at blive Europas mest værdifulde selskab.

Mobiletselskabet 3 henter 30.000 nye kunder

I første kvartal kunne mobilselskabet 3 i Danmark tilføje 30.000 nye kunder til sin kundedatabase, der nu rummer 1,689 millioner mobilkunder.

I det seneste kvartal omsatte selskabet desuden for 716 millioner danske kroner, hvilket er en vækst på 3,7 procent sammenlignet med samme kvartal sidste år, mens driftsresultatet før afskrivninger voksede med 7,8 procent til 198 millioner kroner.

”Set i lyset af den hårde konkurrence, der eksisterer på det danske tele- og internetmarked, er jeg utrolig stolt over, at vi nu runder ti år med uafbrudt kundetilvækst – takket være vores dygtige og dedikerede medarbejdere,” siger Morten Christiansen, administrerende direktør for 3, i en pressemeddelelse.

Youtube offentliggør vilde tal

Som vi kunne fortælle i gårsdagens morgenbriefing, var det i går 20 år siden, at den første video blev uploadet til YouTube.

I den anledning har YouTube nu offentliggjort en række statistikker, der viser, hvilken enorm succes tjenesten har haft i de seneste to år.

Tallene viser, at mere end 20 billioner videoer, musiknumre og podcasts i alt er blevet uploadet til YouTube, og at der hver uge bliver uploadet yderligere 20 millioner.

Derudover bliver der i gennemsnit skrevet 100 millioner kommentarer om dagen, og hver eneste dag får YouTube-videoer 3,5 milliarder likes.

Sidst men ikke mindst kan YouTube fortælle, at der findes mere end 300 musikvideoer på tjenesten, der hver især har fået mere end én milliard visninger.

Dansk e-handelsfirma solgt til norsk fintech-selskab

Det danske e-handelsfirma Swiipe er blevet opkøbt af det norske betalings­selskab Aera.

Amanda Creuzberg, driftsdirektør i Swiipe, oplyser i en pressemeddelelse, at de to nordiske selskaber i fællesskab vil kunne levere endnu mere værdi til deres kunder.

”Sammen skal vi bygge et nordisk betalingskraftcenter med den skala, stabilitet og de ambitioner, som er nødvendige for, at vi kan levere endnu mere værdi til dem, vi betjener. Det, der er vigtigt for vores kunder, forbliver vigtigt for os,” siger hun ifølge pressemeddelelsen.

Swiipe har adresse i Hellerup nord for København og har ifølge CVR 11 ansatte. Selskabet kom ud af det seneste regnskabsår med et underskud på syv millioner kroner.

Norske Aera er ejet i fællesskab af de to detailselskaber Coop og NorgesGruppen. Sidstnævnte ejer blandt andet de norske Spar-butikker samt discountkæden Kiwi Minipris.

I dag for 44 år siden blev Apple IIc lanceret

Den 24. april 1981 lancerede Apple en ny og mere kompakt udgave af selskabets succesfulde Apple II.

Den nye computer var langt fra at være bærbar, som vi kender det i dag, men den var mindre og lettere at flytte rundt på end den originale Apple II. Det kom blandt andet til udtryk ved, at den havde et mindre kabinet med et indbygget tastatur, og den blev ofte solgt med en matchende skærm.

På trods af sin mere kompakte form var den lige så kraftfuld som de tidligere udgaver af Apple II. Den var udstyret med 128 kilobyte RAM og et 5,25 tommer floppydrev.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

KMD A/S

E2E Tester

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job