Trump raser mod EU’s milliard-bøde mod Meta og Apple: “Det er en ny form for økonomisk afpresning”

EU’s milliardbøder til Meta og Apple har skabt vrede i USA, hvor det Hvide Hus kalder det for økonomisk afpresning, mens Meta betegner bøden som en “straftold” på amerikanske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Public Domain / Sgt. 1st Class Jim Greenhill)

Den amerikanske præsident Donald Trump er mildt sagt ikke tilfreds med den enorme milliardbøde, som EU-Kommissionen onsdag stangede ud til Apple og Meta.

“Det er en ny form for økonomisk afpresning, som USA ikke vil tolerere,” lød det ifølge Reuters i en udtalelse fra Det Hvide Hus.

Apple blev onsdag ramt af en bøde på 500 millioner euro, svarende til 3,7 milliarder kroner, mens Meta blev ramt af en bøde på 200 millioner euro, hvilket svarer til 1,5 milliarder kroner.

Ifølge EU har de to selskaber overtrådt EU’s Digital Markets Act, og de er indtil videre de første, der bliver ramt af bøder som følge af den nye lovpakke.

Unfair konkurrence og manglende samtykke

Kommissionen oplyser, at Apples bøde skyldes, at selskabet via tekniske og kommercielle begrænsninger ikke har sikret fair konkurrence på sin App Store, mens Meta, der er Facebooks og Instagrams moderselskab, ikke har sikret, at brugerne frit har kunnet give samtykke til håndtering af data til annoncebrug.

Meta var kort tid efter EU-Kommissionens afgørelse ude og betegne bøden som en “straftold” og hævdede samtidig, at amerikanske virksomheder er underlagt andre standarder end kinesiske og europæiske i EU.

“Det handler ikke kun om en bøde; Kommissionens krav om, at vi skal ændre vores forretningsmodel, pålægger reelt Meta en milliardstor toldafgift, samtidig med at vi bliver tvunget til at tilbyde en ringere tjeneste. Og ved urimeligt at begrænse personlig reklame skader Europa-Kommissionen også europæiske virksomheder og økonomier,” lød det i en udtalelse fra Joel Kaplan, der er global politisk chef for Meta.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS