Trump raser mod EU’s milliard-bøde mod Meta og Apple: “Det er en ny form for økonomisk afpresning”

EU’s milliardbøder til Meta og Apple har skabt vrede i USA, hvor det Hvide Hus kalder det for økonomisk afpresning, mens Meta betegner bøden som en “straftold” på amerikanske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Public Domain / Sgt. 1st Class Jim Greenhill)

Den amerikanske præsident Donald Trump er mildt sagt ikke tilfreds med den enorme milliardbøde, som EU-Kommissionen onsdag stangede ud til Apple og Meta.

“Det er en ny form for økonomisk afpresning, som USA ikke vil tolerere,” lød det ifølge Reuters i en udtalelse fra Det Hvide Hus.

Apple blev onsdag ramt af en bøde på 500 millioner euro, svarende til 3,7 milliarder kroner, mens Meta blev ramt af en bøde på 200 millioner euro, hvilket svarer til 1,5 milliarder kroner.

Ifølge EU har de to selskaber overtrådt EU’s Digital Markets Act, og de er indtil videre de første, der bliver ramt af bøder som følge af den nye lovpakke.

Unfair konkurrence og manglende samtykke

Kommissionen oplyser, at Apples bøde skyldes, at selskabet via tekniske og kommercielle begrænsninger ikke har sikret fair konkurrence på sin App Store, mens Meta, der er Facebooks og Instagrams moderselskab, ikke har sikret, at brugerne frit har kunnet give samtykke til håndtering af data til annoncebrug.

Meta var kort tid efter EU-Kommissionens afgørelse ude og betegne bøden som en “straftold” og hævdede samtidig, at amerikanske virksomheder er underlagt andre standarder end kinesiske og europæiske i EU.

“Det handler ikke kun om en bøde; Kommissionens krav om, at vi skal ændre vores forretningsmodel, pålægger reelt Meta en milliardstor toldafgift, samtidig med at vi bliver tvunget til at tilbyde en ringere tjeneste. Og ved urimeligt at begrænse personlig reklame skader Europa-Kommissionen også europæiske virksomheder og økonomier,” lød det i en udtalelse fra Joel Kaplan, der er global politisk chef for Meta.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS