Artikel top billede

Nvidia-boss Jensen Huang får lønforhøjelse for første gang i 10 år: Så meget tjener han nu

Nvidias topchef får markant lønløft efter et år med eksplosiv vækst og en aktiekurs, der er nidoblet. Samtidig betaler selskabet flere millioner til Jensen Huangs personlige sikkerhed.

Efter 10 år uden lønstigning får topchefen for chipgiganten Nvidia, Jensen Huang, nu markant mere i lønningsposen.

Det fremgår af en ny indberetning til de amerikanske myndigheder, skriver CNBC.

Ifølge selskabets netop offentliggjorte proxy statement til det amerikanske børs- og finanstilsyn SEC får Huang i regnskabsåret 2025 en samlet aflønning på 49,9 millioner dollar, svarende til cirka 330 millioner danske kroner.

Det er første gang i et årti, at Nvidia-chefens faste løn bliver reguleret.

Ændringen betyder, at hans faste årsløn bliver hævet med 49 procent til 1,5 millioner dollar, mens den præstationsafhængige kontantbonus stiger med 1 million dollar, hvilket også en fremgang på 50 procent i forhold til året før.

Den største post er dog et aktiebaseret vederlag, som løber op i en værdi af hele 38,8 millioner dollar.

I indberetningen skriver Nvidias kompensationskomité, at ændringen i Jensen Huangs lønforhold blev vurderet som passende "i betragtning af intern lønmæssig lighed med de faste lønninger blandt øvrige topledere", og at "det repræsenterer Hr. Huangs første lønforhøjelse i ti år".

Et af verdens mest værdifulde selskaber

Lønforhøjelsen falder sammen med et tidspunkt i selskabets historie, hvor Nvidia har sat sig tungt på tronen som et af verdens mest værdifulde selskaber.

Baggrunden for Nvidias succes er selskabets grafiske processorer (GPU’er), som i dag er helt centrale for at drive de mest avancerede AI-modeller.

Det har i den grad kunnet mærkes på økonomien.

I februar oplyste Nvidia, at omsætningen for regnskabsåret 2025 var steget med 114 procent til 130,5 milliarder dollar.

Samtidig er aktiekursen eksploderet: Fra udgangen af 2022 og frem til udgangen af 2023 voksede kursen mere end ni gange.

Jensen Huang, der i sin tid var med til at stifte selskabet, ejer omkring 3,5 procent af Nvidia, og alene den ejerandel er i dag omkring 94 milliarder dollar værd, hvilket svarer til godt 620 milliarder danske kroner.

Millioner til privat sikkerhed

Jensen Huang er dog ikke kun blevet dyrere i kraft af sin løn. Udgifterne til hans personlige sikkerhed og transport steg også markant.

I alt brugte Nvidia 3,5 millioner dollar på sikkerhedsrådgivning, boligovervågning og chaufførservice i 2025. Til sammenligning lød det beløb på 2,2 millioner dollar året før.

Det er ikke usædvanligt for tech-giganternes direktører at have store sikkerhedsbudgetter.

For eksempel fremgår det af en nylig indberetning, at Google i samme periode brugte 8,27 millioner dollar på personlig sikkerhed og rejseudgifter for koncernchef Sundar Pichai, hvilket er en stigning på 22 procent sammenlignet med året forinden.